• "Szkoła pamięta"

          • Aktywnie włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Podjęliśmy działania upamiętniające wydarzenia i postacie, które zapisały się w naszej historii lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku do bohaterów.

            25 października 2019 r. uczniowie klas starszych, dyrektor, nauczyciel historii oraz wychowawcy naszej placówki odwiedzili lokalne miejsca pamięci, aby zgłębić, przypomnieć ich historię. Udaliśmy się na miejsce rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów - oddziału kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i jego dowódców, gdzie uporządkowaliśmy pomnik, zapaliliśmy znicze i oddaliśmy cześć bohaterom.  

            Później odwiedziliśmy cmentarz znajdujący się w lokalnej parafii w miejscowości Łosewo, gdzie zapaliliśmy  znicze zakupione ze zbiórki zorganizowanej przez uczniów szkoły. Uporządkowaliśmy także miejsce śmierci żołnierzy AK  przy pomniku w Piasutnie Żelaznym.

            W ramach tej akcji zaprosiliśmy lokalnego, naocznego uczestnika zesłań na Sybir - Pana Mariana Paliwodę, który 29 pażdziernika  podzielił się z nami wiedzą dotyczącą deportacji polskich obywateli na Sybir  - popartą własnymi, bolesnymi doświadczeniami, wspomnieniami  z czasów pobytu w „nieludzkiej ziemi”.  Chcemy, aby dzięki takim spotkaniom pamięć o tragedii zesłańców Sybiru żyła i łączyła kolejne pokolenia.

            30 pażdziernika zorganizowaliśmy wyjazd do Wizny i Strękowej Góry, by przypomnieć i rozszerzyć wiedzę z zakresu  obrony Wizny trwającej od 7 do 10 września 1939 r., bitwy określanej mianem polskich Termopil ze względu na dysproporcję sił. Oddaliśmy cześć bohaterom,  zwiedziliśmy miejsca pamięci położone  w pięknej okolicy przy połączeniu Biebrzy z Narwią, związane z heroiczną obroną polskich żołnierzy przed niemieckim najeźdźcą. Zobaczyliśmy  m.in. pomnik - ruiny schronu obserwacyjnego i pamiątkowy obelisk oraz  grób żołnierzy kapitana Władysława Raginisa, a także  murale przedstawiające jego żołnierzy  na wizneńskich budynkach (w tym odwzorowanie zdjęcia z 10.09.1939 r.), miejsce punktu polskiej linii obrony.

            Były to dni obfitujące w niecodzienne lekcje historii, zajęcia w terenie, dzięki którym ważne elementy historii i bohaterowie walczący o naszą Ojczyznę na pewno nie zostaną zapomniani.

             

          • Pasowanie na uczniów w Dniu KEN

          • 15 października w naszej szkole panował wyjątkowy klimat.  Obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej i tradycyjnie już odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. W akademii uczestniczył proboszcz parafii w Łosewie ks. Gabriel Jastrzębski i  rodzice uczniów.

            Najmłodsze dzieci zaprezentowały swoje umiejętności odpowiadając na przygotowane  przez wychowawczynię zadania. Wykazały się m.in. znajomością hymnu, liczenia, śpiewania               i wiedzą ogólną w zagadkach.  Po takim „sprawdzianie” odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar a następnie włączenie ich przez symboliczne pasowanie do grona uczniów naszej szkoły dokonane przez Panią Dyrektor.

                     Z okazji święta pracowników oświaty samorząd uczniowski przygotował montaż słowno-muzyczny dedykowany „tym, którzy prowadzą do źródeł wiedzy”. W formie zabawnych scenek wprawili zebranych w radosny nastrój, kończąc swój występ życzeniami. Do podziękowań przyłączyła się  Pani Dyrektor i przedstawicielki rady rodziców.  W uznaniu nauczycielom za kształcenie i wychowywanie uczniów, podziękowały życząc  owocnej i satysfakcjonującej pracy. Wyróżnieni nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali nagrody dyrektora.

            Dzień był ważny w kalendarzu szkoły, szczególnie dla pierwszoklasistów i ich rodziców, ale także nauczycieli, którzy tego dnia od podopiecznych otrzymują wdzięczność  w formie miłych słów, wierszy, piosenek i kwiatów.

          • Wycieczka do Białegostoku

          • W dniu 25 września 2019 r. uczniowie klas II-VI wraz z opiekunami i przewodniczącą Rady Rodziców uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do stolicy Podlasia.

             Pierwszą atrakcją był spektakl muzyczny „Akademia Pana Brzechwy” w Studium Wokalno-Aktorskim, oparty na motywach utworów tego pisarza. Podczas musicalu mogliśmy podziwiać umiejętności uzdolnionej absolwentki naszej szkoły. Dodatkową atrakcję stanowiło wzięcie udziału w zabawach  z uczestnikami programu artystycznego. Następnie udaliśmy się do Centrum Zabaw „Fabryka Misia”, gdzie uczniowie mieli do dyspozycji trampoliny, gry, pokoje tematyczne, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji, przy których mogli aktywnie spędzić czas.

             Z kolei odwiedziliśmy Muzeum Wojska, gdzie podzieleni na dwie grupy wiekowe obejrzeliśmy z zainteresowaniem  ekspozycje instytucji w oparciu o podstawę programową, co jest szczególnie istotne w roku 80. rocznicy wybuchu II wojny św. Podczas interaktywnego zwiedzania z przewodnikiem uczniowie włączali się w dyskusję, wykazując się wiedzą historyczną na temat  umundurowania, wyposażenia oraz uzbrojenia wojska z XX wieku. Uczestnicy mieli okazję poszerzyć wiedzę z czasów wojennych i międzywojennych, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu.

            Po  wizycie w muzeum udaliśmy się do ZOO „Akcent”, by wzbogacić wiedzę o życie zwierząt i obserwować je z bliska. Szczególne zainteresowanie wzbudził niedźwiedź i żubry. Podczas spaceru zatrzymaliśmy się przy zabytkowym Pałacu Branickich, określanym jako Wersal Podlasia, którego  początki sięgają XVI wieku. Budowla otoczona jest reprezentacyjnym parkiem „Planty”, w którym usytuowane są m.in. podświetlane fontanny.

            Po wyczerpującym dniu i posiłku, udaliśmy się w drogę powrotną. Wycieczka była atrakcyjna, umożliwiła integrację grupy, aktywne i wartościowe  spędzenie czasu.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych