• Wesołych Świąt !

• Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia

Będą czasem spokoju i szczęścia,

radości przeżywanej w gronie najbliższych

Oraz wytchnienia od codziennych obowiązków.

Niech Nowy Rok przyniesie wszelką pomyślność

i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń.

życzą: Dyrektor , Rada Pedagogiczna

i Uczniowie Szkoły Podstawowej

im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie

• Zimowa przerwa świąteczna trwa

od 23.12.2019 r. do 31.12.2019 r

Dodatkowymi dniami wolnymi

od zajęć dydaktyczno – wychowawczych

są 2-3.01.2020 r.

• Świąteczny czas

• 20 grudnia 2019r., w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia, społeczność naszej szkoły przeżywała wigilię szkolną. Wszystko zaczęło się od przygotowania potraw na stół wigilijny przez uczniów pod czujnym okiem nauczycieli. Po kilkudziesięciu minutach uczniowie z wielką radością i dumą ustawili przygotowane przez siebie różnorodne sałatki i ciasta na stole przykrytym białym obrusem i udekorowanym pięknymi stroikami.

Gdy stół był już gotowy wszyscy zebrali się wokół z opłatkami w ręku, aby staropolskim zwyczajem złożyć sobie życzenia. Spotkanie przy wigilijnym stole rozpoczęło się zaśpiewaniem najbardziej znanej kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Następnie Pani Dyrektor Bożena Duda złożyła wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia, po których wszyscy nawzajem z wielką życzliwością łamali się opłatkiem i życzyli sobie wesołych świąt. Po życzeniach rozpoczęła się „kolacja wigilijna”. Przygotowane własnoręcznie przepyszne przysmaki znikały w oka mgnieniu. Po wspólnym posiłku uczniowie wraz z nauczycielami udali się na salę gimnastyczną , aby wspólnie kolędować . Na koniec, po zaśpiewaniu kilku kolęd i pastorałek młodsze dzieci obejrzały bajkę pt. „Opowieść o Bożym Narodzeniu „ , a starsi uczniowie film pt. „Opowieść wigilijna”. Był to piękny i radosny dzień.

• Magiczne Święta Bożego Narodzenia

• Są święta w naszym kalendarzu, które wywołują szczególną magię i najmilsze marzenia.

19 grudnia 2019 r. w pięknej, zimowej scenografii zaprojektowanej przez p. Ewę Kiełczewską wprowadziła zebranych na sali gimnastycznej rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości w świąteczny, wyjątkowy nastrój.

Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć biblijną historię Bożego Narodzenia. Najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzeniu Jezusa przedstawione zostały przez naszych uczniów w widowisku „Pójdźmy wszyscy do stajenki..” przygotowanym pod kierunkiem p. Agnieszki Korzep. Scenki z życia Maryi i Józefa w towarzystwie aniołów, pastuszków, różnych zwierzątek i dostojnych mędrców ze Wschodu przeplatane były śpiewem kolęd i pastorałek. Dzięki zaprezentowanym umiejętnościom artystycznym naszych wychowanków wszyscy mieliśmy możliwość uczestniczenia w pięknej i wzruszającej tradycji bożonarodzeniowej. Na zakończenie Pani dyrektor podziekowała za przygotowanie tej niecodziennej inscenizacji i złożyła zebranym życzenia: świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i wytchnienie od codziennych trosk.

Następnie z udziałem Wójta Gminy Kolno Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego, Dyrektora ZOPO w Kolnie Pana Stanisława Szymańczyka nauczyciele, pracownicy i goście spotkali się przy wigilijnym stole przy wspólnym śpiewie kolęd i składaniu życzeń.

• Wycieczka do Muzeum Północno - Mazowieckiego

• dniu 12 grudnia 2019 r. uczniowie klas II-V wraz z opiekunami p. Małgorzatą Korzep,  p. Grażyną Gardocką i p. Agnieszką Korzep wzięli udział  w wycieczce do Łomży.

Pierwszą atrakcją była sala zabaw "KROKOSPOKO", gdzie na dzieci czekały trampoliny, zjeżdżalnie, mini boisko do gier zespołowych, mini tyrolka i wiele innych atrakcji, do korzystania z których nikogo nie trzeba było namawiać. W przerwie tej bardzo aktywnej zabawy wszyscy mogli posilić się kolorowymi od warzyw, własnoręcznie wykonanymi kanapkami.

Po tej dwugodzinnej porcji ruchu  udaliśmy się do Muzeum Północno - Mazowieckiego, aby rozwinąć swoją wrażliwość na sztukę. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy wystawę  artystów z kręgu Cepelii.Wśród eksponatów mogliśmy podziwiać  lalki w strojach ludowych z różnych regionów Polski, piękne, kolorowe , misternie wykonane  wycinanki, a także  rzeźby, biżuterię, tkaniny czy  ozdoby i zabawki z papieru. Wystawa wzbudziła wśród dzieci ogromne  zainteresowanie i podziw, co się przejawiało m.in. w robieniu niezmierzonej ilości zdjęć.

Następnie nadszedł czas na etnograficzną lekcję muzealną, podczas której na wstępie dzieci  zapoznały  się z ludowymi zwyczajami i obyczajami związanymi ze Świętem Bożego Narodzenia, a potem z wielkim zapałem przystąpiły do zajęć praktycznych, wykonując tradycyjne ozdoby choinkowe. Największym powodzeniem cieszyły się  aniołki i  bombki z bibuły oraz łańcuchy  z kolorowych papierowych pasków.

Na koniec  dotarliśmy do sali ze stałą wystawa dotyczącą historii Łomży, gdzie uczniowie wzięli udział w interaktywnej zabawie,  podczas której mogli ubrać rycerza oraz damę dworu, poznając w ten sposób  ich części garderoby, tak różnej od współczesnych ubrań.

Oczywiście nie mogło się obejść bez zakupu pamiątek - magnesów, kolorowych drewnianych gwizdków i innych drobiazgów.

I tak zadowoleni, pełni wrażeń , z wykonanymi własnoręcznie ozdobami i zakupionymi pamiątkami wróciliśmy szczęśliwie do Janowa.

• Andrzejki

• 28.11.2019r. uczniowie naszej szkoły świetnie bawili się podczas zabawy andrzejkowej. Mieli okazję poznać swoją "przyszłość " dzięki  wróżbom, które przepowiadali starsi koledzy i koleżanki.  Wszyscy uczestniczyli w zabawach, które przygotowali i prowadzili członkowie samorządu uczniowskiego wraz z ich opiekunką. Po skończonych konkursach i wróżbach na uczniów czekała słodka niespodzianka :) Kiedy wszyscy nabrali sił , z ochotą ruszyli do tańca. Każdemu dopisywał humor i dobra zabawa.