• Wycieczka edukacyjna do Kolna

          • 15 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka uczniów klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędu Pocztowego Kolnie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą strażaka  oraz pracowników poczty, jak również  z zadaniami jakie na co  dzień wykonują.

            Wycieczkę zaczęliśmy od wizyty w KPPSP w Kolnie gdzie pod czujnym okiem strażaków uczniowie zapoznali się z wyposażeniem samochodów gaśniczych, narzędziami służącymi do ratowania życia ludzkiego podczas wypadków samochodowych, które są w jednostce. Uczniowie byli zachwyceni, kiedy osobiście mogli wejść do wozu strażackiego.  Kolejnym punktem pobytu w straży była symulacja wyjazdu do zdarzenia (alarm) i zjazd strażaków po rurze. Każde z dzieci mogło włożyć na głowę hełm strażacki. Po ciekawie przeprowadzonej pogadance uczniowie zwiedzali kolejne pomieszczenia: pokój operacyjny oraz garaż dla samochodów strażackich i łodzi ratunkowych. Na zakończenie  pobytu wszyscy uczestnicy  mogli doświadczyć ciężkiej  pracy strażaka trzymając w ręku wąż strażacki  pod ciśnieniem wody. Dzieciaki podziękowały strażakom za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

            Następnym celem naszej wycieczki była wizyta na  Poczcie. Pracownica urzędu z uśmiechem przywitała małych gości. Opowiedziała o odpowiednim zachowaniu na poczcie i jaką funkcję pełni poczta w naszym życiu. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędniczek. Młode pokolenie wychowywane w dobie cyfryzacji, gdy listowna korespondencja towarzyska stosowana jest coraz rzadziej, zapomina o odpowiedzialnej pracy listonosza. Dzieci miały możliwość doświadczenia ciężkiej pracy  urzędnika poprzez  naukę stemplowania przesyłek. Najmłodsza społeczność naszej szkoły została zaproszona na kolejną wizytę na Poczcie.

             Kolejnym punktem  wyjazdu do Kolna była wizyta w sklepie Delikatesy Centrum i Rossmann. Uczniowie zapoznali się z pracą ekspedientek oraz wyposażeniem sklepu. Mieli możliwość samodzielnego zrobienia zakupów pamiętając o użyciu zwrotów grzecznościowych.

             Na koniec naszego pobytu udaliśmy się na plac zabaw, gdzie uczniowie mieli chwilę relaksu po pełnym wrażeń dniu.

            Wszyscy uczniowie w miłych nastrojach wrócili do szkoły.

          • Poznajemy Polskę

          • Nasza szkoła w ramach przedsięwzięcia MEiN pod nazwą „Poznaj Polskę” otrzymała dofinansowanie na realizację dwóch wycieczek edukacyjnych. Realizując priorytetowe obszary edukacyjne postanowiliśmy przybliżyć uczniom z  klas I-III miejsca związane z Patronem szkoły oraz osiągnięcia naukowo- techniczne (obowiązujące w ramach projektu).

                    Wycieczka do Warszawy odbyła się 2 czerwca 2022 r. Grupa 15 uczniów pod opieką Pań  z edukacji wczesnoszkolnej wczesnym rankiem wyruszyła do stolicy. Zgodnie z programem rozpoczęliśmy spacer od Placu Zamkowego. Wysłuchaliśmy informacji przekazanych przez przewodnika o murze okalającym Stare Miasto, Bramie Południowej, obejrzeliśmy Kolumnę Zygmunta oraz zapoznaliśmy się z historią zamku i jego mieszkańców. Na Starym Mieście dzieci z zaciekawieniem wysłuchały legend związanych z kamieniczkami oraz gry kataryniarza. Spacerując zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście i byliśmy przed Pałacem Prezydenta, poznając  historię tego miejsca.

            Następnie przejechaliśmy autokarem do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, gdzie zwiedziliśmy poszczególne sale wystawowe. Dzieci wysłuchały informacji o naszych przewodnikach duchowych, obejrzały filmy i pamiątki związane z ich działalnością. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła wielkość Świątyni Opatrzności Bożej, w której odbyła się beatyfikacja naszego Patrona.

            Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Tam uczniowie mieli okazję oglądać wystawy z interaktywnymi eksponatami, dzięki którym  można samodzielnie odkrywać zjawiska występujące na świecie oraz przeprowadzić samodzielnie doświadczenia.  

                     W dniach 13-14 czerwca 2022 r. realizowaliśmy drugą wycieczkę, w ramach której grupa 40 uczniów klas IV- VIII pod opieką swoich Pań wychowawczyń i Pani dyrektor  zwiedzała Lublin i Kazimierz Dolny. Celem tej wycieczki było poznanie  osiągnięć polskiej nauki, w tym Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podążaliśmy śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zwiedzając Muzeum Katolickie Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także  kulturę i dziedzictwo  Kazimierza Dolnego. Ostatnim punktem była lekcja wf w Hangarze 646 w Warszawie.

            Pobyt w Lublinie rozpoczęliśmy od zwiedzania Ogrodu  Botanicznego. Naszym oczom ukazał się malowniczy widok zielonego terenu, przeplatany przepiękną, niespotykaną roślinnością. Spacer po ogrodzie urozmaiciła przewodniczka, która opowiadała ciekawostki o napotkanych po drodze ciekawych okazach roślin  i kwiatów. Dowiedzieliśmy się , że rośnie tam ok 6500 gatunków flory zgromadzonych w kilkunastu działach. Mogliśmy obejrzeć także istniejący na terenie ogrodu szlachecki dworek Kościuszków oraz redutę gen. Tadeusza Kościuszki. Było to wspaniałe miejsce do odpoczynku na łonie natury po długiej podróży.

            Następnie udaliśmy się z wizytą na Uczelnię KUL do Muzeum Jana Pawła II. Dowiedzieliśmy się, że działalność muzeum skupia się na organizowaniu tematycznych wystaw czasowych. Obejrzeliśmy wystawę poświęconą Ks. Idziemu Radziszewskiemu - założycielowi KUL. Przewodniczka przypomniała nam również losy Kard. Stefana Wyszyńskiego związane z Lublinem i uczelnią, na której gościliśmy.

            Natchnieni udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta. Spacer rozpoczęliśmy od Bramy Krakowskiej, która dziś stanowi symbol Lublina, by udać się na Rynek i podziwiać historyczne kamienice. Podczas spaceru nasza przewodniczka opowiadała ciekawostki związane z dawnymi właścicielami tych niezwykłych budowli. Uczestnikom utkwiła w pamięci kamienica ozdobiona scenami z legendy o „czarciej łapie” oraz o „kamieniu nieszczęść”. Na zamku mogliśmy podziwiać kopię obrazu Jana Matejki – „Unia Lubelska”- przedstawiającego jedno z ważnych wydarzeń historii Polski - zaprzysiężenia Polaków i Litwinów, tworząc fundament pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Podziwiając liczne zabytki i wsłuchując się w opowieści o „ Kozim Grodzie”, mogliśmy przenieść się w dawne dzieje o naszych królach.

            Wieczorem, trochę zmęczeni, udaliśmy się na nocleg i odpoczynek, by wczesnym rankiem przejechać do Kazimierza Dolnego.

            Zwiedzanie tego uroczego miasteczka, nazywanego perłą renesansu rozpoczęliśmy od spaceru nadwiślańskimi bulwarami podziwiając, piękno naszej królowej rzek - Wisły.

            Spotkanie z historią tego miasteczka rozpoczęliśmy w  Muzeum Sztuki Złotniczej, które  mieści się w zabytkowych piwnicach gmachu głównego Muzeum Nadwiślańskiego. Mogliśmy zachwycać się przepięknymi wyrobami dawnego, ze szczególnym uwzględnieniem złotników polskich i w Polsce działających i współczesnego złotnictwa. Obejrzeliśmy także film ukazujący dawne sposoby powstawania wyrobów ze srebra.

            Spacerując, podziwialiśmy Stary Rynek i jego zabytkowe uliczki. Urokliwą panoramę Kazimierza Dolnego  i wijącej się Wisły oglądaliśmy z Góry Trzech Krzyży, na którą niełatwo było wejść. Wracając, udaliśmy się do ruin średniowiecznego zamku. Wyjeżdżając z tego malowniczego grodu, uczestnicy zaopatrzyli się w pamiątki i oczywiście symbol Kazimierza Dolnego – drożdżowego koguta.

            Ostatnim punktem nasze wycieczki była lekcja WF w Hangarze 646 na warszawskim Targówku. Młodzież pod opieką instruktorów mogła dać upust swoim emocjom po kilku godzinach spędzonych w autokarze.

            Szczęśliwi, z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy o naszym pięknym kraju, wróciliśmy do Janowa.

             

             

          • Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki

          • Od grudnia bieżącego roku szkolnego klasa II pod patronatem Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Fundacja PZU realizowała projekt "Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki". Przez  5 miesięcy uczniowie poznawali podstawy edukacji finansowej: rodzaje i wartość pieniędzy, zdobywali umiejętności ułatwiające im podejmowanie samodzielnych decyzji, poznawali jak racjonalnie gospodarować zasobami. Wiedzę doskonalili  w trakcie galaktycznej podróży odwiedzając następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Parasol. Uczniowie klas II zakończyli realizację projektu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa oraz edukacji finansowej „Bezpieczne wędrówki Od grosika do złotówki” w tym roku szkolnym, dalsza  kontynuacja będzie od września b. r. Zajęcia zgodnie z założeniami zostały włączone w cykl kształcenia edukacji wczesnoszkolnej. Podczas zajęć uczniowie m.in. doskonalili umiejętności zachowania się w sytuacjach podwyższonego ryzyka i niebezpieczeństw, uczyli się gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu i oszczędzaniu, bezpiecznego spędzania wakacji. Podejmowane działania były inspiracją dla uczniów do realizowania własnych pomysłów, rozbudzały ciekawość poznawczą u dzieci oraz motywację do dalszej edukacji. W realizacji projektu  uczestniczyli również rodzice,  którzy  utrwalali treści poznane na zajęciach poprzez rozmowy z uczniami. Pogadanki kierowane były pytaniami, które otrzymywali uczniowie w formie wklejek  do zeszytu. Zajęcia z  projektu bardzo podobały si się dzieciom podobają ,czekają na nie z utęsknieniem.

                                                                                                                 Realizująca: p.Grażyna Gardocka

          • Dzień Dziecka 2022

          • Dzień Dziecka to jeden z tych dni, na które czekają wszystkie dzieci – te małe, i te większe. W tym roku postanowiliśmy spędzić go bardziej aktywnie i zadbaliśmy o to, aby ten dzień był wyjątkowy. 31 maja 2022 r. dzieci z klas 0-III odwiedziły salę zabaw w Green Factory w Kolnie. Wspinaczki, zjazdy na oponach, kąpiel w basenie z kulkami, jazda na motorach, łapanie mydlanych baniek i zajadanie waty cukrowej było wielką atrakcją dla naszych maluchów. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczała ich nawet na sekundę. Miłe wspomnienia z pewnością na długo zostaną w pamięci każdego dziecka. Serdecznie dziękujemy Paniom, które w Green Factory zorganizowały super zabawę.

            2  czerwca uczniowie kl. IV-VIII obchodzili Dzień Dziecka w Hotelu Kozioł. Ich tegoroczne święto – z inicjatywy Rodziców - zorganizowane zostało  w nietypowej formie, innej niż dotychczas. Uczniowie z opiekunami uczestniczyli w programie integracyjnym  zorganizowanym przez pracowników ,,Hotelu Kozioł”. Po powitaniu i omówieniu zasad bezpieczeństwa podzieleni na grupy – według zainteresowań – korzystali z przygotowanych atrakcji. W ofercie znajdowały się między innymi: mini-golf, boiska do piłki nożnej,  kort tenisowy, przejażdżka konno w siodle, turniej strzelecki pod nadzorem instruktorów  i nauczycieli. Najwięcej emocji budził zjazd kolejką tyrolską nad Pisą. Zjedliśmy wspólny posiłek przy ognisku i pod wiatą grillową.

            Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, który dostarczył wielu pozytywnych emocji.

            Oby uśmiechy takie jak w te dni zawsze gościły na twarzach naszych uczniów.

          • 31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu

          • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. W naszej szkole odbyła się kampania antynikotynowa pod hasłem ,,Tytoń- zagrożenie dla naszego środowiska”.  Miała ona na celu szerzenie wśród społeczności szkolnej świadomości na temat zagrożeń związanych z produkcją i paleniem wyrobów tytoniowych. O ich negatywnym wpływie na zdrowie człowieka i przyrodę opowiedzieli nam zaproszeni przez szkołę goście z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie, p. Lidia Kozłowska i p. Sylwia Pisiak. Panie przedstawiły prezentację pt. ,,Młodość wolna od tytoniu” oraz przeprowadziły ciekawą pogadankę z uczniami, mocno akcentując fakt, iż przemysł nikotynowy jest zagrożeniem w szczególności dla  młodzieży, w związku z czym należy być czujnym i asertywnym. Społeczność naszej szkoły miała również okazję uczestniczyć w zabawach z użyciem alkogogli, okularów symulacyjnych 1,5‰. Pokazywały one, jak używki wpływają na organizm człowieka i ,, zniekształcają” jego rzeczywistość. Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się  w akcję antynikotynową – nie tylko aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i zaplanowanych dla nich zabawach, ale również sami przygotowali i zaprezentowali plakaty i autorskie wierszyki na temat negatywnego wpływu palenia na organizm człowieka i jego środowisko. Wszyscy chętni mogli także sprawdzić swoje siły w konkursie wiedzy na temat uzależnienia od wyrobów tytoniowych. Wśród uczniów, najlepiej test rozwiązali: Dominik Korzep, Kacper Malinowski, Justyna Góralczyk, Maja Serafin, Paulina Michałowska , Aleksandra Cempa, Dominika Matuszczak i Szymon Papież. Upominkami ufundowanymi przez Sanepid w Kolnie nagrodzono zwycięzców Testu wiedzy u paleniu tytoniu oraz pozostałych uczniów zaangażowanych w przeprowadzenie tak ważnej akcji.

             Mamy nadzieję, że tego typu kampanie przeprowadzane na całym świecie, wpłyną na świadomość ludzi i pozwolą ograniczyć tak znaczną liczbę chorób i zgonów spowodowanych paleniem.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych