• WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ŚWIĘTEM SZKOLNEJ DEMOKRACJI

          • Na początku roku szkolnego 2023/2024 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.  Uczniowie dokonali  demokratycznego wyboru i tak Opiekunem SU została Pani Justyna Iwaszkiewicz, Przewodniczącą SU- Dominika Matuszczak, Zastępcą Przewodniczącej- Bartosz Szczepaniak, Sekretarzem- Piotr Kordal, Skarbnikiem- Amelia Kokoszko, Członkowie Samorządu Uczniowskiego- Błażej Samul, Hubert Chmielewski, Zuzanna Cempa.  Główne cele Samorządu Uczniowskiego to:

            •   reprezentowanie ogółu uczniów,
            •  działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw,
            •  uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły,
            •  rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów oraz przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę,
            •  kształtowanie umiejętności zespołowego działania, wyrabianie samokontroli, samooceny i zdyscyplinowania uczniów,
            • dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

            Życzymy owocnej współpracy ;)

          • Udział uczniów w akcji ,,Sprzątanie świata - Polska" (16-17 września )

          • Dnia 16 i 17 września uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji ,,Sprzątanie świata - Polska", która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. Kampania ta, jako ważna lekcja poszanowania przyrody, rozpropagowana została m.in. na zajęciach biologii i zachęciła spore grono naszych młodych wolontariuszy, którzy pod okiem swoich rodziców włączyli się do działań podyktowanych troską o środowisko i odpowiedzialnością za wspólne dobro. Nasi uczniowie mają świadomość, że ochronę przyrody powinno rozpocząć się od najbliższego otoczenia. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie i inicjowanie zachowań, dzięki którym zmniejszy się nasze negatywne oddziaływanie na środowisko. Ma ono uświadomić wszystkim, jak wielki wpływ mamy na otoczenie.

            W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji ,,Nasza Ziemia”. Corocznie, w trzeci weekend września, na całym świecie wszyscy, którym zależy na ochronie przyrody, prowadzą  działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Działaniom tym towarzyszy również sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Kampania  „Sprzątanie świata - Polska” nie ma ograniczeń wiekowych, biorą w niej udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Angażuje ona i integruje społeczności lokalne, stanowiąc rodzaj warsztatów z poszanowania środowiska. Dla szkół jest wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.              

            Warto pamiętać, iż data sprzątania nie jest przypadkowa. W tym czasie można zauważyć ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Każdy z nas posprząta kawałek, wspólnie posprzątamy całą Polskę!

          • Narodowe Czytanie 2023

          • 8 września przedstawiciele naszej społeczności szkolnej kolejny raz włączyli się w ogólnopolską akcję ,,Narodowe Czytanie” pod patronatem pary prezydenckiej. Inicjatywę w organizacji wykazali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem przy współpracy z  Kołem Gospodyń Wiejskich w Niksowiźnie .

            W  tym roku w naszej gminie uroczystość miała miejsce przy Domu Kultury w Niksowiźnie. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz: Adam Wojciech Sekściński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Józef Bogdan Wiśniewski - Wójt Gminy Kolno, Tadeusz Klama - Starosta Kolneński oraz proboszcz parafii w Łosewie ks. Gabriel Jastrzębski, którzy rozpoczęli przenoszenie publiczności w klimat XIX wieku za pomocą niezwykłej społeczno-obyczajowej  pozytywistycznej powieści Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Z podziałem na role czytali również mieszkańcy Niksowizny z sołtysem na czele, w tym ósmoklasistka - Dominika Matuszczak oraz rodzice uczniów, a także chętne osoby z widowni.  Nauczyciele naszej szkoły w strojach z dawnych czasów zaprezentowali fragment rozdziału VII pt. ,,Zaręczyny”.  W wybranej scenie Emilię Korczyńską odgrywała Pani Dyrektor Bożena Duda, w rolę Justyny Orzelskiej wcieliła się p. Justyna Karwowska, Kirłową była p. Barbara Wądołowska, Bendyktem Korczyńskim – p. Łukasz Sadowski, narratorem – p. Aneta Roman. Uroczystość uświetniał zespół ,,Czerwieniacy”, wykonując pieśń po każdym czytanym fragmencie Ciekawym elementem były dekoracje dopasowane do nastroju epoki, plecienie wianków oraz inscenizacja żniw, w tym  młócenia zboża cepami.

            Ta ogólnopolska akcja jest niezwykłym przedsięwzięciem, włączającym do pochylenia się nad klasyką polskiej literatury, zachęcającym do wspólnego czytania, które może stanowić okazję do wartościowego spędzania czasu wolnego z książką. 

            Tegoroczne "Narodowe czytanie" doskonale wpisało się w realizowany w naszej szkole program: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych