• Wiosennie i poetycko

•     Początek wiosny w naszej szkole obfitował w wiele przedsięwzięć. Pierwsze dwa wiosenne dni upłynęły w wyjątkowo radosnej atmosferze.

21 marca dzieci z klas I-III wraz z p. Beatą Górską/ paniami z nauczania wczesnoszkolnego  przygotowały inscenizację o ulubionej, rozpoczynającej się  porze roku, zagadki. Następnie  społeczność szkolna udała się na boisko w celu spalenia Marzanny i tym samym - pożegnania zimy.

Tego dnia młodzież z klas VI-VIII pod opieką p. Anety Roman przygotowała wieczór poetycki dla starszych uczniów i ich  rodziców. Najpierw przedstawiła część artystyczną z okazji Światowego Dnia Poezji. W miłej, nastrojowej atmosferze słuchano m.in. utworów muzycznych inspirowanych wierszami polskich poetów, cytatów znanych pisarzy definiujących poezję. Na  gazetce – dekoracji  umieszczono  wybrane utwory poetyckie naszych uczniów. Goście mieli okazję zapoznać się z nimi. Najważniejszy punkt programu stanowiła inscenizacja lektury obowiązkowej - II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Wcześniej  w formie prezentacji multimedialnej wprowadzono zebranych w tematykę dzieła, ludowego obrzędu ku czci zmarłych, zwanego dziadami. Z kolei młodzi artyści przenieśli publiczność do pełnej tajemniczości i grozy cmentarnej kaplicy, w której odtworzono treść tego dramatycznego utworu z epoki romantyzmu. Przybliżyli jego znaczenie, nauki wypływające z pojawiania się poszczególnych zjaw, co nie  jest łatwe w zrozumieniu  dla młodego odbiorcy. Nie zabrakło widowiskowego  palenia kądzieli. Nastrój tajemniczości potęgowały słowa  chóru oraz chóru ptaków towarzyszącego postaciom. Aktorzy dobrze odegrali swoje role, starali się oddać klimat tamtych czasów, potrafili utrzymać uwagę widzów.

Kolejnego dnia odbył się apel przygotowany przez ósmoklasistów z okazji Dnia Poezji. Zaproponowano  ciekawe interaktywne ćwiczenia. Do zadań uczniów należało  rozwiązanie quizu ze znajomości środków stylistycznych, rozpoznanie polskich pisarzy. Z kolei uczniowie, począwszy od pięciolatków, wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Wiosna w poezji”. Pięknie deklamowali  wiersze o tematyce wiosennej.

Laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego "Wiosna w poezji"

kat. kl. 0-I

I miejsce: F. Rybiński- oodz. przedszkolny

II miejsce: A. Samul- oddz. przedszkolny

III miejsce: A. Piątek- oddz. przedszkolny

kat. kl. II-III

I miejsce: F. Dębkowski- kl. II

II miejsce: A. Kowalczyk- kl. II

III miejsce:D. Zuzelski-kl. II

kat. kl. IV-VII

I miejsce: H. Chmiellewski -kl. VII

II miejsce: Z. Cempa- kl. VI

III miejsce: A. Piątek- kl. VI

Ponadto w tym wiosennym czasie  niektórzy zmagali się z innymi konkursami: matematycznym „Kangurem” oraz konkursem z wiedzy przeciwpożarowej.

Wszyscy byli zadowoleni z uczestnictwa w zaproponowanych atrakcjach.

• „Działamy z misją przeciw emisjom”

•  „Działamy z misją przeciw emisjom” pod takim hasłem 28 lutego została przeprowadzona prelekcja w naszej szkole. To jeden z elementów kampanii informacyjno-edukacyjnej w zakresie Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom prowadzonej na terenie Naszej gminy.

Prelekcja dotyczyła segregacji odpadów, przeciwdziałaniu palenia odpadów, wymiany źródeł ciepła na ekologiczne, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy otrzymali zakładki do książek z informacjami o zanieczyszczeniach powietrza, plan lekcji z wytycznymi o przeciwdziałaniu palenia odpadami oraz układ okresowy pierwiastków  ze wskazówkami jak dbać o  czystość powietrza.

Zajęcia edukacyjne w naszej szkole przeprowadził Pan Romuald Burczyk, który nawiązał kontakt z naszymi wychowankami i z pełnym profesjonalizmem poruszył ważne zagadnienia.

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” z udziałem środków udostępnionych przez  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

• Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

• „…Bóg, Honor, Ojczyzna - te słowa święte, sprawę świętą                                                                                     W sercu wyryte miała Armia, nazwana Wyklętą.

Tej świętości w kolebce uczyli ich ojcowie,

Z matki mlekiem wyssali pacierz w polskiej mowie…”

„Niepokorni, Niezłomni”

Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość ta ustanowiona została 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy w latach 1944-63 walczyli z bronią w ręku z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej.

Tego dnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem nauczycielki historii. Zaprezentowane utwory poetyckie, elementy muzyczne, filmiki miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Uczniowie szkoły poznali wiele informacji, nie tylko o życiu tych odważnych osób, ale także o przeszkodach i warunkach w jakich przyszło im żyć oraz walczyć.

Uczniowie mogli oglądać krótką wystawę o „Żołnierzach Wyklętych”. Gazetka wyjaśniała znaczenie dnia oraz przedstawiała sylwetki wybranych postaci, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni tylko walczyli z sowietyzacją naszej ojczyzny.

Apel stanowił niezwykłą lekcję historii, wzbogacającą wiedzę uczniów o przeszłości naszego kraju.

Cześć i chwała Bohaterom!