• Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

          • "Non scholae sed vitae discimus” - Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

             21 czerwca br. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. Swoją obecnością zaszczycili nas: proboszcz parafii pw. NSJ w Łosewie ks. Gabriel Jastrzębski, Radny Gminy Kolno – p. Jerzy Samul, p. Ewa Sielawa – dyrektor ZOPO w Kolnie. Licznie przybyli też rodzice uczniów, wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców – p. Ewą Kordal.

             To był szczególny dzień, zwłaszcza dla ósmoklasistów, kończących szkołę. Po przekazaniu sztandaru i złożeniu ślubowania przez absolwentów, przedstawili zebranym swoją ostatnią, przygotowaną w tej szkole humorystyczną inscenizację „Jeden dzień z życia szkoły”, w której zaprezentowali scenki z wybranych lekcji, przeplatane dopasowanymi do sytuacji fragmentami znanych utworów muzycznych. Wyrazili też swoją wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły, również w poetyckiej formie. Pani dyrektor wspomniała o ich początkach w szkole, wychowawczyniach, osiągnięciach, wręczyła świadectwa i nagrody. Przygotowała też krótkie informacje o każdym z nich, czym się wyróżniali, jak zapisali się w pamięci nauczycieli. Skierowała do nich m.in. następujący przekaz: „Powinniście sobie uświadomić fakt, że uczęszczając do szkoły, zdobywając wiedzę z poszczególnych dziedzin i nabywając nowe umiejętności, inwestujecie w samych siebie i swoją przyszłość. Szkoła podstawowa dała Wam fundament, na którym będziecie budować dalszą karierę życiową. Mam nadzieję, a nawet jestem przekonana, że otrzymaliście dobre podstawy, które pozwolą Wam rozwijać dalsze plany edukacyjne i życiowe.” Pogratulowała ukończenia szkoły, życząc, aby z wiarą w siebie szli przez życie, pamiętając o drogowskazach patrona szkoły. Pani dyrektor z radością przekazała też wyrazy uznania uczniom osiągającym sukcesy w zawodach sportowych, konkursach literackich, w tym za krzewienie idei patrona i wyróżnienia w konkursach tematycznie związanych z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła p. Ewa Kordal, którą musieliśmy pożegnać jako wieloletnią przewodniczącą Rady Rodziców.

            Następnie zostali wyróżnieni uczniowie młodsi, a ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Pani Ewa Sielawa odczytała list od wójta gminy Kolno – p. Józefa Bogdana Wiśniewskiego. Pani dyrektor ZOPO wspomniała o nagrodach wójta i zachęcała uczniów do wytężonej pracy w celu ich zdobycia. Na koniec dyrektor szkoły wyraziła swoją wdzięczność rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do sukcesów w edukacji. 

            Ostatni dzień w roku szkolnym uczniowie zakończyli spotkaniami z wychowawcami i obecnymi rodzicami, udając się na zasłużone wakacje.

            Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji 🌞

             

        • Informacja
          • Informacja

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 21 czerwca 2024 r. o godz. 9.00 na sali gimnastycznej.

            Serdecznie zapraszamy !

          • SPOTKANIE Z POLICJĄ – BEZPIECZNE WAKACJE

          • Z okazji zbliżających się wakacji, 19 czerwca w naszej szkole odbyło się profilaktyczne spotkanie "Bezpieczne Wakacje", mające na celu przypomnienie dzieciom o zagrożeniach, które mogą napotkać w czasie wolnym, oraz podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

            Podczas spotkania z klasami młodszymi, mł.asp.szt. Anna Masłowska z Powiatowej Komendy Policji w Kolnie przypomniała uczniom zasady poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię. Omówiła również zasady ograniczonego zaufania wobec obcych, bezpiecznego i prawidłowego korzystania z roweru oraz zachowania bezpieczeństwa w domu podczas nieobecności rodziców. Ważnym tematem, który poruszyła policjantka było bezpieczeństwo uczniów w gospodarstwie rolnym rodziców, podając przy tym przykłady nieszczęśliwych wypadków. Dzieci dowiedziały się, jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji. Podczas spotkania przestrzegano także przed zawieraniem znajomości za pośrednictwem internetu, przypominając o higienie cyfrowej podczas wakacji.

            Następnie odbyło się spotkanie z młodzieżą klas IV-VIII. Tematem prelekcji było omówienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem, szczególnie nad wodą. Zwrócono również uwagę na dbałość o własne bezpieczeństwo młodzieży w czasie wakacji, przypomniano problem substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, oraz sposoby ochrony przed nimi. Omówiono zasady cyberbezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej z nią związanej.

             

            Radość na twarzach dzieci, wspaniała atmosfera oraz skupienie, z jakim nasi uczniowie słuchali prelekcji, pokazują, że spotkanie z funkcjonariuszem policji było dla nich sporym przeżyciem. Dla starszych uczniów było to źródło praktycznej wiedzy i wzbudzenie ich czujności.

            Życzymy Wam wesołych i przyjemnych wakacji!

            Pamiętajcie o czym rozmawialiśmy i dbajcie o swoje bezpieczeństwo. 😊

             

             

             

          • „Poznajemy Podlaskie”- Suwalszczyzna

          • 7 czerwca uczniowie z klas III-VIII  z opiekunami uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach programu "Poznajemy Podlaskie". Dzięki wsparciu finansowemu, udzielonemu przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną na organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych, mogliśmy już po raz drugi poznać atrakcje turystyczne naszego Podlasia. Tym razem celem naszej wycieczki została Suwalszczyzna.

            Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Wigierskiego Parku Narodowego i wystawy przyrodniczej „Nad Wigrami „ wsłuchując się w opowieści Pana przewodnika o zagadnieniach przyrodniczych Wigierskiego PN,  oglądając przy tym okazy ptaków i mniejszych ssaków.  Następnie udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną „Las” i „Suchary” gdzie obserwowaliśmy różne typy siedlisk leśnych, owady gniazdujące w glinie, jeziora dystroficzne i inne organizmy. Spacerując pięknym lasem dotarliśmy do wystawy etnograficznej „Ocalić od zapomnienia” gdzie mogliśmy poznać wnętrze dawnej chaty wiejskiej, sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze jakie  używano dawniej na wsi. Uczniowie mieli możliwość porównania  wyposażenia współczesnego gospodarstwa rolniczego i dawnych narzędzi. Postęp i rozwój jest ogromny.

            Następnie udaliśmy się na przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym. Kolejka ta jest wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jest jedną z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. Podczas przejażdżki na  pierwszym przystanku Binduga podziwialiśmy wspaniały widok na malowniczą zatokę.  Drugi przystanek - Bartny Dół nad Wigrami roztoczył przed nami  piękną panoramę z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów. Z niesamowitymi wrażeniami dotarliśmy do docelowej stacji Krusznik, dawniej dużej składnicy drewna.

            Kolejną atrakcję stanowiło Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie wsłuchiwaliśmy się w opowieści Pani przewodnik o życiu Marii Stanisławie Konopnickiej z Wasiłwoskich podziwiając jednocześnie  wystawę czasową „Przez tęskność „. Poznaliśmy wiele cennych eksponatów tj. oryginalne listy poetki, pierwsze wydania książek, malarstwo. Dużo radości i śmiechu dostarczyły uczniom zabawy jakie czekały na uczestników w  baśniowym ogrodzie: Zaułek Krasnoludków. Wszyscy za wykonanie zadań otrzymali Dyplom zwycięstwa.

            Z bagażem wiedzy i dobrego humoru, trochę głodni udaliśmy się na pyszny obiad.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki był Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach. Zwiedziliśmy kościół, kryptę, apartamenty papieskie, wystawy z fotografiami poświęconymi tematyce kamedulskiej. Z wieży widokowej podziwialiśmy zachwycającą panoramę miasta oraz  najpiękniejszego i najgłębszego jeziora Hańcza.

            To był bardzo udany wyjazd podczas którego poznaliśmy spokojną i  magiczną krainę jezior - jaką jest Suwalszczyzna.

             

          • Realizacja projektu „Poznajemy najbliższą okolicę na rowerze” w ramach programu „Trzymaj formę”

          •     W dniu 4 czerwca 2024 r. W ramach realizowanego programu „Trzymaj Formę” uczniowie klasy VI i VII naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie rowerowym dookoła Janowa.

                   W rajdzie wzięło udział 18 uczniów z klas VI – VII, wychowawca p. Marek Szymański oraz mamy uczniów p. Magdalena i p. Anna. Trasa rajdu liczyła ok. 10 km i przebiegała w różnorodnym terenie po drogach okalających Janowo. Wyruszyliśmy o godz. 10.45 z posesji szkoły. Podjazd pod wzniesienie na drodze szutrowej był wymagający / nie wszyscy dali radę wjechać/. Następny odcinek przebiegał po drodze asfaltowej w równinnym terenie. Lekko zmęczeni dojechaliśmy do posesji ucznia klasy VI, gdzie czekało na nas przygotowane przez rodziców ognisko. Własnoręcznie pieczone kiełbaski smakowały wszystkim uczestnikom. Lody na deser trochę rozleniwiły uczestników, więc ruszyliśmy w dalszą drogę. Kierunek Kąty- ten odcinek przebiegał po drodze asfaltowej i kończył się wizytą na posesji uczennicy klasy VII. Krótka przerwa na mały odpoczynek i łyk wody, podzielenie się wrażeniami i dalej w drogę do szkoły. Ponownie droga żwirowa między polami oraz mały podjazd dały się we znaki uczestnikom. Trochę zmęczeni ale w radosnych nastrojach a co ważne bezpiecznie dojechaliśmy do szkoły.

                  Wszyscy uczestnicy rajdu stwierdzili, że to wspaniała inicjatywa sprzyjająca zdrowemu stylowi życia propagowanego w ramach programu „Trzymaj formę”.

                   Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom a w szczególności mamom za zaangażowanie i wspólną realizację projektu „Poznajemy najbliższą okolicę na rowerze” W ramach programu „Trzymaj formę” 

             

          • Światowy Dzień bez Tytoniu 2024

          • Co roku w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne, wzywa  do ochrony młodych ludzi przed drapieżną taktyką marketingu tytoniu. Przemysł ten wydaje mnóstwo pieniędzy rocznie na różne formy reklam mających wpłynąć na decyzje młodego pokolenia. Dlatego też zabraliśmy głos w sprawie prawa do zdrowej przyszłości.  Przyłączając się do ogólnoświatowej akcji, protestujemy przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego, wskazując na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko. Akcje przeprowadzone tego dnia z pewnością zachęciły do wyboru zdrowego stylu życia.

            Światowy Dzień bez Tytoniu jest on doskonałą okazją do przypomnienia wszystkim                 o zagrożeniach dla świata wynikających z używania tytoniu. W szkole przeprowadzona została akcja edukacyjna, informująca o zdrowotnych następstwach palenia oraz zachęcająca do wyboru zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. W 2024 roku obchody koncentrowały się wokół hasła  „Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”, tak więc,  uczniowie z klasy VII i VIII w przygotowanej przez siebie i przedstawionej całej społeczności szkolnej prezentacji, dużo miejsca poświęcili zjawisku permanentnego uzależniania dzieci i młodzieży od nikotyny, zwracając uwagę jednocześnie na marketing szkodliwych dla ich zdrowia produktów tytoniowych. Wyświetlony został również film na temat wprowadzanych na rynek elektronicznych systemów dostarczania nikotyny czyli e-papierosów oraz podgrzewanych wyrobów tytoniowych, które pod pozorem zdrowszej alternatywy są niewątpliwie szkodliwe dla konsumenta. Uczniowie przygotowali również na korytarzu szkolnym gazetki informacyjne, ukazujące zagrożenia wynikające z używania wyrobów tytoniowych.

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej 2024

          • W dniu 14 marca 2024 r w siedzibie Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Kolnie odbyły się Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom".

            W tegorocznej edycji wzięło udział 23 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy Kolno oraz miasta Kolno.

            Uczeń naszej szkoły- Filip Dębkowski z kl. II zajął I miejsce w kategorii klas I- IV szkół podstawowych, dzięki temu awansował do etapu Powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

            W etapie powiatowym w/w konkursu, który odbył się 22 marca 2024 r.  Filip ponownie zajął I miejsce i reprezentował naszą placówkę w etapie wojewódzkim.

            Gratulujemy !

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • Społeczność naszej szkoły już po raz kolejny włączyła się w akcję „Cała Polska na niebiesko” na znak solidarności z osobami autystycznymi. Ubierając się tego dnia na niebiesko, a na oknach zawisły niebieskie żarówki i balony. Dodatkowo na holu głównym wykonano gazetkę tematyczną ,,Dzień Świadomości Autyzmu” oraz wspólny plakat, każda z klas pokolorowała dwa elementy plakatu.

            04 kwietnia uczniowie klas  IV- VIII wysłuchali prezentacji objaśniającej czym jest spektrum autyzmu oraz film edukacyjny przedstawiający autyzm jako różnorodność w sposobie myślenia, odczuwania i interakcji z otoczeniem. Podczas prezentacji wybrzmiało przesłanie, iż każda osoba ze spektrum autyzmu ma swoją indywidualną historię, potencjał i marzenia.
            To przypomnienie, że za każdą diagnozą stoi człowiek, który zasługuje na akceptację, zrozumienie i szacunek. Następnie uczniowie rozwiązali interaktywny quiz, sprawdzający ich wiedzę.

            Uczniowie klas młodszych również aktywnie włączyły się w akcję. Na początku uczniowie dowiedzieli się, czym jest zaburzenie autyzmu  z wykorzystaniem filmów edukacyjnych, które uświadomiły uczniom jak osoby z autyzmem odbierają świat. Utrwaleniem i sprawdzeniem zdobytych wiadomości były ćwiczenia interaktywne. Akcja zakończyła się wykonaniem plakatów z odbitych w niebieskiej farbie dłoni w kształcie serca i znaku nieskończoności,
            a następnie ozdobiły one korytarz naszej szkoły.

          • Wiwat Kobiety ! Wiwat Mężczyźni !

          • 8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet, natomiast 11 marca - Dzień Mężczyzn. Oba dni obfitowały w moc życzeń i uśmiechów. Samorząd przygotował gazetki tematyczne dotyczące owych świąt. Na szkolnym apelu zostały złożone serdeczne życzenia. Nie zabrakło również upominków zarówno dla tych najmłodszych jak i tych nieco starszych Pań i Panów.

          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA

          • Dzień kolorowej skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

            20 marca obchodziliśmy Światowy dzień zespołu Downa i Kolorowej Skarpetki,
            w naszej szkole zapanowała radosna atmosfera. Dzieci przyszły do szkoły w dwóch różnych, kolorowych skarpetkach, podkreślając akceptację różnorodności. Przeprowadzono lekcję otwartą dla uczniów klas  IV- VIII. Podczas spotkania przedstawiono prezentację multimedialną, dzięki której uczniowie dowiedzieli się czym jest Zespół Downa, jak funkcjonują osoby z tym zaburzeniem. Wspomniano  również o kilku znanych osobach z zespołem Downa, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach życia.

            Chętni uczniowie wykonali kartki z życzeniami „Kreatywna Skarpetka”. Zostały one wysłane do dzieci z Zespołem Downa uczęszczających do Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu. Celem akcji było promowanie świadomości i zrozumienia dla osób z zespołem Downa. Razem możemy tworzyć bardziej wspierający i akceptujący świat dla wszystkich.

            Opiekun: Pedagog Specjalny, Samorząd uczniowski wraz z opiekunem

            22 marca uczniowie klas 0 – III  aktywnie włączyły się w proces promowania akcji, której celem jest budowanie świadomości na temat Zespołu Downa, a także tolerancji, akceptacji
            i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Maluchy założyły skarpetki nie do pary w różnych kolorach. Obejrzeli też bajkę terapeutyczną o historii kolorowej skarpetki uświadomiła dzieciom, "że inny nie znaczy gorszy”. Na koniec  dzieci  pokolorowały skarpetki, które w postaci plakatów ozdobiły korytarz naszej szkoły.

          • Walentynki

          • 14 lutego obchodziliśmy Walentynki - święto miłości i przyjaźni. Samorząd Uczniowski na kilka dni przed obchodami święta prowadził akcję sprzedaży kartek walentynkowych oraz przygotował skrzynkę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić Walentynkę. W dniu tego jakże radosnego święta nasza społeczność postawiła na stroje w barwach czerwieni, rozdawano Walentynki i uśmiechy. Na zorganizowanym w tym dniu apelu samorząd szkolny  przedstawił uczniom i nauczycielom prezentację dotyczącą obchodów tego święta- dowiedzieliśmy się skąd wziął się zwyczaj obchodzenia Walentynek – poznając postać Św. Walentego, poznaliśmy sposoby spędzania tego dnia w innych krajach oraz usłyszeliśmy słowa „kocham Cię” w różnych językach. Na koniec złożono życzenia całej społeczności szkolnej- przypominając, by miłość, przyjaźń i wzajemny szacunek towarzyszyły nam na co dzień a nie tylko od święta.

          • Słodki Czwartek

          • 8 lutego świętowaliśmy Tłusty Czwartek- samorząd uczniowski zakupił i prowadził sprzedaż pączków. Pączusie cieszyły się dużym powodzeniem  i każdy amator słodkości znalazł coś dla siebie :) przygotowana została również gazetka tematyczna.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35
          18-500 Kolno
          Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych