Tegoroczne Szkolne Święto Rodziny było bogate w atrakcje o różnym charakterze, skierowane do całej społeczności szkolnej. Obchody rozpoczęliśmy 26 maja akademią poświęconą Patronowi szkoły. Mottem uroczystości było hasło „Rodzina najgłębiej kształtuje duszę człowieka.” Jako placówka nosząca imię Prymasa Tysiąclecia w swej działalności wychowawczej staramy się wypełnić jego testament. Dyrektor szkoły p. Bożena Duda w swym wystąpieniu podkreśliła, że nauka społeczna Prymasa Wyszyńslkiego skoncentrowana była na rodzinie - jej godności, przysługujących naturalnych prawach i problemach, z którymi niezmiennie i w obecnych czasach musimy sobie radzić na co dzień. Przypomniała słowa Kardynała: "Rodzina jest źródłem, z którego bierzemy życie, pierwszą szkołą uczącą nas myśleć - pierwszą świątynią, w której uczymy się modlić. To ona najgłębiej kształtuje duszę człowieka." Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczyciela religii.
Część artystyczną dedykowaną rodzicom rozpoczęły dzieci z oddziału przedszkolnego tańcem „Smerfny rap”. Występ maluchów w przebraniach „współczesnych” krasnoludków wywołał uśmiech wśród wszystkich rodziców i gości. Jak powiedział Wójt Gminy Kolno- p. Tadeusz Klama: „ Nie trzeba daleko jechać, żeby obejrzeć prawdziwych artystów.”
Atrakcyjny, humorystyczny występ przedstawiły również dzieci z klas I-III. Uczennice klasy III zaprezentowały dialog, w którym wcieliły się w rolę mam na spacerze. W przesadny sposób podkreślały zalety własnych dzieci. Ten skecz można by wystawić w profesjonalnym kabarecie. Nie zabrakło także miłych wierszy i piosenek w wykonaniu najmłodszych. Nad oprawą tej części artystycznej czuwały panie z kształcenia zintegrowanego. Całość dopełniły słodkie kwiaty wykonane z cukierków i wspólna kawa w miłym nastroju.
Widoczne wśród mam wzruszenie i radość Rady Pedagogicznej oraz gości są zawsze dla dzieci i nauczycieli potwierdzeniem, że warto przygotowywać takie spotkania i prezentować talenty maluchów.
Dopełnieniem radosnych chwil tego dnia było oficjalne oddanie do użytku szkolnego placu zabaw. Ksiądz proboszcz poświęcił miejsce, by było bezpieczne, a Pan Wójt dokonał oficjalnego oddania placu społeczności szkoły i lokalnej. Dzieci z ogromną radością rozpoczęły zabawy. Obecne mamy również wyraziły zadowolenie z takiego miejsca przy szkole. Pieniądze na realizację tego projektu Gmina Kolno pozyskała za pośrednictwem LGD Fundacja Kraina Mlekiem Płynąca w Małym Płocku.
27 maja w Dzień Samorządu Terytorialnego uczniowie klas IV-VI wspólnie z nauczycielami poznali strukturę samorządu lokalnego. Byli z wizytą w Urzędzie Gminy Kolno, gdzie spotkali się z Wójtem Gminy Kolno. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych informacji o gminie oraz specyfice pracy w samorządzie. Każdy z uczniów mógł zrobić sobie zdjęcie w fotelu pana wójta.
Uczniowie odwiedzili także Urząd Miasta w Kolnie. W swoim gabinecie młodych interesantów przyjął Burmistrz Miasta - Andrzej Duda, który chętnie odpowiadał na pytania uczniów związane z organizacją urzędu. Radosnym elementem spotkania były również zdjęcia w fotelu burmistrza. Poszczególne wydziały urzędu uczniowie poznali pod kierunkiem Sekretarza Miasta.
Kolejnym samorządem, który odwiedziła nasza młodzież było Starostwo Powiatowe w Kolnie. Dzieci miały możliwość poznać pracę urzędników Wydziału Budownictwa, Ochrony Środowiska, Wydziału komunikacji i Transportu. Spotkały się z Wicestarostą – Adamem Wojciechem Sekścińskim oraz naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu. Wszystkie trzy spotkania okazały się niezwykle cenną lekcją wychowania społecznego i poznania od wewnątrz samorządu terytorialnego. Miłą atrakcją dla dzieci były słodkie poczęstunki, którymi obdarowano uczniów w każdym z odwiedzonych urzędów. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego uczniowie złożyli na ręce Starosty, Burmistrza i Wójta serdeczne życzenia oraz podziękowania.
28 maja grupa 30 uczniów pod opieką trzech nauczycieli udała się na wycieczkę szkolną. W programie była lekcja edukacyjna w Muzeum Ziemi Piskiej. Miły pan przewodnik przedstawił bogate zbiory przyrodnicze z Puszczy Piskiej, opowiadając przy tym zaskakujące historie związane z życiem zwierząt. Znajdujące się w muzeum okazy żyjących w puszczy ssaków i ptaków wywołały zaciekawienie i zainteresowanie wśród uczniów.
W drugiej części muzeum mogliśmy poznać bogactwa archeologiczne ziemi piskiej, stare fotografie Pisza i pobliskich miejscowości oraz zabytki mazurskiego piśmiennictwa. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o przeszłości regionu oraz zadawały pytania związane z dawniej używanymi meblami i przedmiotami codziennego użytku, które znajdują się w ekspozycji muzeum. Z relacji dzieci wynikało, że niektóre z tych urządzeń, np. kołowrotek można jeszcze spotkać na strychu u babci.
Z Pisza udaliśmy się na 3 godzinne wodne harce do Parku Wodnego „Tropikana” w Mikołajkach. Młodsze dzieci bawiły się w brodziku i piaskownicy, starsi korzystali z basenu z falą lub rzeką. Wiele emocji i adrenaliny wywoływały zjazdy na trzytorowej torowej zjeżdżalni.
Po wyczerpującej zabawie z wodą udaliśmy się na wykwintny „szwedzki stół”, gdzie każdy mógł wybrać sobie coś smakowitego do zjedzenia i słodki deser.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Oprowadziła nas przewodniczka , która opowiadała o poszczególnych zwierzętach, ich zwyczajach i pochodzeniu. Większość zwierzaków jest tak zaprzyjaźniona z ludźmi, że można było je podziwiać z bliska, a nawet głaskać i karmić. Furorę wśród dzieci zrobiły osły i kozy, które chciały skorzystać z pożywienia przygotowanego przez dzieci i za garść karmy towarzyszyły nam podczas spaceru. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami wywoływał wiele entuzjazmu i niezapomnianych wrażeń.
29 maja po raz kolejny w Kolnie wszyscy uczniowie uczestniczyli w wyjątkowym festynie zorganizowanym przez MLEKPOL z okazji Dnia Dziecka. Dzieci miały możliwość udziału w różnych zabawach, zawodach sportowych i konkursach prowadzonych przez animatorów. Z radością czekały w kolejkach na trampoliny, pompowane zjeżdżalnie, karuzele i ścianki wspinaczkowe. Dużo radości sprawiało kolorowe malowanie twarzy. Bajeczne postacie krasnali, kowbojów oraz bohaterowie programu picia mleka w szkołach pod nazwą „ Mleko z klasą” zadbały o uśmiechy dzieci. Dopełnieniem były przygotowane przez organizatorów mleczne produkty i lody Niska temperatura nie przeszkodziła dzieciom w doskonałej zabawie.
30 maja udaliśmy się gościnnie na Piknik Rodzinny – „Mama, Tata i Ja” do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie. Na boisku szkolnym czekała nas moc atrakcji: dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn, pieczone kiełbaski i lody. Ci, którzy nie skorzystali z zabawy malowania twarzy w Kolnie, mogli przeobrazić się w wybrane postaci bajkowe również w Borkowie. Chętni chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej.
Rodzice zadbali o słodkości, pyszne swojskie ciasta i ciasteczka, które bardzo smakowały wszystkim uczestnikom. Wspólne spotkania ze społecznością szkoły w Borkowie można uznać już za utrwaloną tradycję, którą postaramy się kontynuować. Serdecznie dziękujemy dyrekcji, nauczycielom, uczniom oraz Radzie Rodziców za zaproszenie i wspaniałą zabawę.
Każdy dzień tegorocznych obchodów Święta Rodziny zapewniał dzieciom doznanie nowych wrażeń, zabawę i miło spędzony czas.