W maju b. r. był zrealizowany projekt w ramach Podlaskiego Pozarządowego Funduszu Mikrodotacji przez grupę nieformalną rodziców i nauczycieli pod nazwą „Bliskie spotkania z kulturą i historią” pod patronatem Towarzystwa "Jan z Kolna". Złożony projekt uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej i otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich na realizację wycieczki edukacyjnej do Olsztyna. W wycieczce brały udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
Zgodnie z planem 9 maja 2015 r. wczesnym rankiem wyjechaliśmy autokarem wynajętym z Firmy „Faster” do Olsztyna. Pierwszym punktem zwiedzenia było Obserwatorium, które mieści się w murach dawnej wieży ciśnień. Uczniowie mieli możliwość poznania dorobku astronomicznego na przestrzeni minionych lat oraz obejrzenia panoramy miasta z tarasu widokowego. Niektórym szczęściarzom udało się zaobserwować przez teleskop słońce, gdy było bezchmurne niebo. Następnie udaliśmy się do Planetarium, gdzie obejrzeliśmy projekcję filmu: „Ziemia, Księżyc, Słońce” z wykorzystaniem nowoczesnej technologii kinowej. Projekcja przedstawiała podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować codziennie na niebie. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób Słonce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu.
Po filmie dzieci miały zapewniony ciepły posiłek w Mc Donald’s zakończony pysznymi lodami.
Zregenerowani chwilą odpoczynku udaliśmy się na spacer po Starówce Olsztyna. Oprowadziła nas Pani przewodnik, która z ogromną pasją i zaciekawieniem opowiadała o historii miasta. Zwiedziliśmy Katedrę św. Jakuba. Jest to piękny i potężny kościół wybudowany pod koniec XIV wieku w stylu gotyckim. Wnętrze odznacza się stylowymi elementami, m. in. charakterystycznymi sklepieniami sieciowymi w nawie głównej i kryształowymi w nawach bocznych oraz strzelistą formę okien i drzwi. Z katedry udaliśmy się na dziedziniec Zamku Kapituły Warmińskiej położony w zakolu rzeki Łyny. Od Pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że w latach 1516 -19 i 1520 – 21 stanowisko administratora zamku zajmował Mikołaj Kopernik. Obecnie budowla jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Przyrody, w którym z bliska mogliśmy podziwiać ogromne okazy zwierząt żyjących na obszarach leśnych, m. in. żubra, jeleni, dzików, wilków oraz różnorodne okazy ptaków, których na pewno nie udałoby się zobaczyć z bliska w naturalnym środowisku. W drodze powrotnej podziwialiśmy piękno jezior i lasów.
Zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń i wrażeń, wieczorem szczęśliwie dotarliśmy do domu.