Życie jest wielkim podróżowaniem dookoła.
(Władysław Grzeszczyk)
Nasi uczniowie, pomimo trwania ferii zimowych, nie rozstawali się z nauczycielami, którzy zaproponowali im ciekawą formę spędzenia czasu.
Pierwsze dwa wolne od zajęć lekcyjnych dni spędzili wraz z młodzieżą z przyjaznej nam szkoły - w jednej ze świetlic Centrum Kultury Gminy Kolno - w Borkowie. Z zaangażowaniem i pasją uczestniczyli w zajęciach plastycznych, w seansach bajkowych i dokumentalnych, w sesjach głośnego czytania pod hasłem „Świat dinozaurów”. Grali też w gry planszowe i komputerowe. Dzięki temu poznali wiele ciekawostek na temat tych istot. Pierwszego dnia pojechali pod opieką p. Bożeny Wilińskiej, a drugiego - opiekę sprawowała p. Beata Górska.
25 stycznia dwadzieścia sześć osób z klas 0 – V wzięło udział w wyjeździe do Łomży. Pod czujnym okiem opiekunek: p. dyrektor Bożeny Dudy, p. Agnieszki Korzep i p. Anety Roman zwiedzili kilka interesujących miejsc. Najmłodsi po raz pierwszy mieli okazję przebywać w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Dzięki uprzejmości pani Marioli Kamińskiej – pracownika do spraw reklamy, promocji i obsługi widzów poznali ze szczegółami historię tego miejsca, tajniki przygotowań do spektakli, obejrzeli rekwizyty, marionetki, kostiumy z różnych przedstawień. Mogli je nawet przymierzyć na scenie i choć przez chwilę poczuć się jak aktorzy, np. Alicja z Krainy Czarów. Byli w pracowni plastycznej, gdzie przygotowywane są dekoracje, rekwizyty, a także w sali prób, gdzie aktorzy ćwiczą grę, dialogi, artykulację przed wielkim lustrem. Z wieży widokowej podziwiali panoramę miasta w piękny, śnieżny dzień. Była to wyjątkowa wizyta w jubileuszowym roku dla teatru, który 27 marca br. obchodził będzie 25lecie.
Kolejny punkt wycieczki stanowiła Katedra Łomżyńska, przy której usytuowany jest pomnik naszego patrona – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Północno – Mazowieckiego, po którym oprowadził nas przewodnik, odkrywając tajniki archeologii, elementy historii naszego regionu, omawiając poszczególne wystawy i znajdujące się na nich eksponaty, znaleziska. Obejrzeli z zaciekawieniem jedną ze stałych ekspozycji „Jantar – bursztyn w Dorzeczu Narwi Środkowej”, kolekcję korali, stroje ludowe z różnych regionów Polski. Można było podziwiać również piękne prace uczniów liceum plastycznego.
Duże zainteresowanie wzbudziła ruchoma szopka bożonarodzeniowa mieszcząca się w Klasztorze Ojców Kapucynów – największa tego rodzaju w północno – wschodniej Polsce. Porusza się w niej prawie pięćdziesiąt postaci historycznych oraz osoby duchowne, świeckie na tle Betlejem, Asyżu, Watykanu i Łomży, wprawianych w ruch za pomocą systemu przekładni i specjalnych wózków. Uczniowie rozpoznali bez trudu wiele osób, np. Jana Pawła II, Benedykta XVI, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza.
Wyjazd z pewnością był udany i potwierdza regułę, że „podróże kształcą”.