Aktualności
Zarządzenie dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2024/2025
Informacja
Ferie zimowe trwają od 22 stycznia
do 4 lutego 2024 r.
Życzę miłego i bezpiecznego odpoczynku.
Dyrektor szkoły
Kochamy Nasze Babcie i Dziadków
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dni kiedy robi się cieplej na sercu, bo przecież jest święto naszych kochanych babć i dziadków. 19 stycznia odbyła się w naszej szkole ta wspaniała uroczystość przygotowana przez dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I pod kierunkiem p. G. Gardockiej i p. J. Karwowskiej. Na wstępie Pani dyrektor Bożena Duda przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami oraz życzeniami. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a nasi goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Oprócz montażu słowno – muzycznego, wnuczęta zaprosiły swoje babcie i dziadków do wspólnego tańca oraz śpiewania kolęd. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Na zakończenie był słodki poczęstunek: pyszny tort i ciasto ufundowane przez Radę Rodziców.
Spotkanie upłynęło w serdecznej i ciepłej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za wspólne chwile pędzone z dziadkami.
Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Literackiego ,,Wiersze z szuflady"
Wiktoria Korwek – uczennica klasy VI naszej szkoły została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Literackiego ,,Wiersze z szuflady" (w kategorii klas V-VI), zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.
W dn. 12.01.2024 r. wspólnie z p. Anetą Roman uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu konkursu on-line, podczas którego odczytała swój utwór poetycki pt. ,,Tęsknota” skłaniający do refleksji nad życiem, o nostalgii po odejściu bliskich osób. Spotkanie obserwowali z uwagą także uczniowie kl. VI i VII. Mieliśmy okazję wysłuchać jurorek, poetek i ich wrażeń po lekturze 321 wierszy nadesłanych na konkurs z 67 szkół województwa podlaskiego.
Było to niezwykłe przeżycie – wysłuchaliśmy wielu nagrodzonych i wyróżnionych wierszy.
Gratulujemy!
Jasełka w kościele
W niedzielę 7 stycznia 2024 r. w Kościele Parafialnym w Łosewie, uczniowie naszej szkoły przedstawili Misterium Bożego Narodzenia. W pięknie udekorowanej świątyni, wśród blasku choinek, mali aktorzy odtworzyli wydarzenia sprzed 2000 lat. Młodzi Artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowali swoje role po raz pierwszy przed tak dużą publicznością, co bez wątpienia było dla nich dodatkowym przeżyciem.
Barwne stroje, śpiew kolęd i pastorałek dodały uroku całej uroczystości. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, ale także wzmacniają relacje między pokoleniowe.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i obdarowanie naszych wychowanków gromkimi brawami. Rodzicom dziękujemy za współorganizację, a księdzu Proboszczowi za możliwość potrzymania tradycji przedstawiania Jasełek w Kościele.
Informacja
Zimowa przerwa świąteczna trwa
od 23.12.2023 r. do 31.12.2023 r.
1.01.2024 r. - Nowy Rok
Wesołych Świąt!
Jasełka 2023
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas wyczekiwany szczególnie przez dzieci, ale także przez dorosłych. Magię świąt w naszej szkole można było poczuć w miniony czwartek 22 grudnia za sprawą jasełek wystawionych przez uczniów oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, którzy wcieli się w postacie biblijne. Scenariusz pt. „Śpiewajmy Panu, grajmy śpiewajmy” zawierał najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa. Nasi mali artyści świetnie wcielili się w swoje role, aby przekazać nam najważniejsze wartości płynące z narodzin Jezusa.
Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Na koniec głos zabrała dyrektor szkoły p. Bożena Duda , która podziękowała uczniom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Złożyła także świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość gościom, rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Ta niecodzienna uroczystość na pewno skłoniła zebranych do refleksji i uświadomiła, jak ważny i wyjątkowy jest dzień, w którym urodziło się dzieciątko w Betlejem.
„PIECZENIE PIERNICZKÓW” –tradycyjnie jak co roku.
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Dzieciaki z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klas I- III postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły.
12 grudnia 2023 roku w miłej i nieco gwarnej atmosferze uczniowie przygotowali piernikowe smakołyki. Zanim to jednak nastąpiło dzieci poznały tradycje pieczenia pierników w Polsce oraz przepis ich wykonania. Następnie wcześniej przygotowane przez Panią Grażynę zamieniało się w rózne wzory pierników. Podczas pieczenia ciasteczek w całej szkole unosił się cudownie aromatyczny zapach, który kojarzył się wszystkim ze świąteczną atmosferą i kusił uczniów z innych klas, którzy, zwabieni zapachem chcieli zobaczyć jak wygląda „masowa produkcja pierników”. Po upieczeniu ciasteczek przyszedł czas na ich dekorację. Przyozdabiając swoje wypieki dzieci miały okazję do połączenia doskonałej zabawy z rozwojem talentów artystycznych. Kolorowe ciasteczka wyglądały pięknie i smakowały doskonale.
Pieczenie pierników w szkole sprawiło uczniom ogromną frajdę i radość, dzięki tym zajęciom warsztatowym uczniowie mieli okazję do wspaniałej zabawy i kulinarnych doświadczeń.
Mikołajki w naszej szkole
Nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole od początku grudnia. W klasach i na korytarzach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne podkreślające klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Tego dnia dzieci i młodzież ubrana na czerwono, w mikołajowych czapkach od rana czekały na przyjście długo wyczekiwanego gościa.
Mikołaj dotarł do szkoły w towarzystwie Śnieżynek z workiem pełnym prezentów i słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują.
Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele zabawy i wrażeń.
Andrzejki 2023
Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. W przeszłości wróżby w Wigilię św. Andrzeja traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby dziewczęce stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Kultywując tę tradycję, 30 listopada 2023 roku. w naszej szkole, zorganizowano zabawę. Były tańce przy ulubionej muzyce, wróżby i poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Członkowie SU wraz ze swoją opiekunką - Panią Justyną Iwaszkiewicz przygotowali szereg wróżb, które, jak zawsze, cieszyły się popularnością wśród dzieci i młodzieży. Nie mogło zabraknąć lania wosku, wróżb "jaki będzie twój zawód", przepowiedni cyganki, wróżby z kubeczków. Z magicznego miejsca nikt nie wychodził ze smutną miną, wszyscy świetnie się bawili. Samorząd Szkolny przygotował również wiele konkursów tanecznych, które dzieci bardzo lubią. Dużą atrakcją cieszyły się tańce: z balonem, na gazecie, z krzesłami.
Tegoroczne Andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas wieczoru.
„PIŻAMA PARTY” wśród najmłodszych
Piżama Party? Co to? To wspaniała zabawa w nocnych piżamkach. To dzień niezwykły, inny i bardzo wyczekiwany.
24 listopada 2023 po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano ten dzień dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy I pod opieką wychowawczyni. Każdy miał okazję zaprezentować swoją piżamkę w pokazie mody piżamkowej, odbyły się konkurencje sportowe z poduszką, relaksacja przy muzyce do snu i opowiadanie najbardziej niezwykłych snów, gry i zabawy poduszkowe. Przerywnikiem w tej zabawie były zajęcia kulinarne, w czasie których uczniowie samodzielnie przygotowywali przekąski (smaczne koreczki i zdrowe, owsiane ciasteczka), które upieczone zostały przez nauczycieli. Nie zabrakło również zajęć artystycznych oraz dyskoteki.
Zdaniem dzieci było bardzo miło, przytulnie i przyjemnie a imprezę taką trzeba koniecznie powtórzyć.
Dziękujemy mamom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- 1
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada 21 listopada. W naszej szkole obchodzony już po raz kolejny. Tego dnia częściej uśmiechaliśmy się do siebie, byliśmy mili i uprzejmi,pomagaliśmy sobie wzajemnie. Robiliśmy dobre uczynki i piękne rzeczy.
Dla wszystkich uczniów z I etapu edukacyjnego odbyło się spotkanie połączone z zajęciami warsztatowymi. Podczas spotkania uczniowie poznali krótką historię powstania tego święta, uświadomili sobie czym tak naprawdę jest życzliwość, obejrzeli bajkę terapeutyczną opowiadającą o wzajemnych relacjach oraz wysłuchali wypowiedzi innych uczniów jak oni postrzegają pojęcie życzliwości i tolerancji na co dzień, w swoim gronie. W drugiej części spotkania dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały piękne kolorowanki mówiące o przyjaźni i życzliwości, natomiast uczniowie klas I-III rozwiązywali wykreślanki, diagramy i krzyżówki dotyczące tego święta.
Na koniec wszyscy wspólnie się bawili z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień był w naszej szkole wyjątkowym dniem.
Chyba każdy z nas zauważył potężną siłę małych gestów i uśmiechów.
XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W roku szkolnym 2023/2024, jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Była to już XIII edycja tego wydarzenia. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się w piątek 17 XI 2023 r. w godzinach zajęć lekcyjnych. Hasło tego dnia brzmiało: „ Młodsi sprawdzają , jak starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Uczniowie w klasach III – VIII pisali test sprawdzający znajomość tabliczki mnożenia podczas zajęć lekcyjnych. Na podstawie testu wyłoniono Klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Zostali nimi:
w klasie III – Szymon Sęk
w klasie IV –Stanisław Chludziński
w klasie V – Bartosz Kowalczyk
w klasie VI – Julia Poświata
w klasie VII – Bartosz Szczepaniak
w klasie VIII – Dominika Matuszczak
Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Bartosz Szczepaniak.
Uczniowie klasy VI i VII na swojej lekcji matematyki w myśl hasła dnia gościli rodziców. Obecne tego dnia mamy rozwiązywały taki sam test na znajomość tabliczki mnożenia jak uczniowie. W wyniku rywalizacji tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w kategorii seniorów zdobyła Pani Klaudia Malinowska a vice mistrzynią została Pani Magda Sawicka.
Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami wydrukowanymi przy użyciu drukarki 3D / w ramach programu Laboratoria Przyszłości /, otrzymali Certyfikaty Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz drobne upominki.
W trakcie podsumowania obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia młodsi uczniowie zaprezentowali krótkie wierszyki i rymowanki związane z tabliczką mnożenia oraz obejrzeliśmy humorystyczną scenkę- film „Jaka matka, taki syn – nauka tabliczki mnożenia.”
W radosnych nastrojach zakończyliśmy Święto Tabliczki Mnożenia tego dnia.
Kiermasz charytatywny dla Zosi
W listopadzie w naszej szkole odbył się kiermasz słodkości. Celem akcji była zbiórka funduszy na pomoc Zosi Trzcińskiej, małej dziewczynki, która wymaga kosztownej rehabilitacji. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i wsparcie tej akcji.
Dzięki Waszej hojności, udało nam się zebrać 1528,80 zł!
Cały dochód zostanie przekazany na pomoc Zosi w jej walce o zdrowie.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.
W dniu 10 listopada 2023 roku z okazji 105. Rocznicy Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas III - VIII pod kierunkiem p. Marka Szymańskiego. W uroczystości uczestniczyła cała społeczność szkoły. O godzinie 11.11 wszyscy zebrani odśpiewali hymnu państwowy włączając się tym po raz kolejny do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.
Pani dyrektor Bożena Duda wprowadzając zebranych w charakter uroczystości podkreśliła, że „...Powinnością naszego pokolenia jest czcić pamięć tych, którym zawdzięczamy odzyskanie własnego państwa oraz kształtować postawy patriotyczne naszych wychowanków…”
Następnie uczniowie przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Wolność” ukazujący drogę, jaką przebyli nasi przodkowie walczący o niepodległą Polskę oraz znaczenie słowa ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, wolność. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny, taniec z biało-czerwonymi szarfami, film animowany pt. „Gra o Niepodległość” wprowadziły wszystkich w zadumę. Na zakończenie wspólne karaoke pieśni patriotycznych zaangażowało całą społeczność szkolną. Dopełnieniem podniosłego charakteru uroczystości były galowe stroje uczniów z przypiętymi kotylionami oraz dekoracja przygotowana przez nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej: p. B. Górską i p. J. Iwaszkiewicz.
Kontynuacją rozpoczętych w naszej szkole obchodów Narodowego Święta Niepodległości było uczestnictwo delegacji uczniów z pocztem sztandarowym szkoły oraz p.Dyrektor b. Dudy i p.A.Roman w gminnych obchodach tego patriotycznego święta w dniu 11 listopada w Czerwonem.
Wspaniała postawa wszystkich uczniów świadczy o tym, że ,,lekcja patriotyzmu" została zaliczona na szóstkę.
Dzień Postaci z Bajek
6 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, ponieważ 5 listopada przypada dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Uczniowie naszej szkoły z inicjatywy SUprzebrali się za ulubionych bohaterów bajek, zaprezentowali swoje przebrania przed społecznością szkolną. Na naszych korytarzach można było spotkać księżniczki, piratów, Myszkę Mike, Alicję z Krainy Czarów, Minionka, Klauna i wiele innych barwnych postaci.
W przedszkolu w ramach tego święta zrealizowaliśmy jedno z zadań projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3. Rodzice czytali dzieciom bajkę Braci Grimm „O Królewnie Śnieżce i siedmiu Krasnoludkach”. Zanim to jednak nastąpiło wszyscy uczestnicy spotkania wypili czarodziejski napój, aby móc się przenieść do Krainy Baśni. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w szeregu zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Zadania sprawdzały wiadomości uczniów odnośnie tego święta i nie tylko. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną związaną z baśnią.
Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Uczniowie biorący udział w zabawie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem oraz gromiki brawami. Mamy nadzieję, iż parada barwnych postaci wpisze się w kalendarz imprez corocznych naszej szkoły.
Uroczystość pasowania na przedszkolaka i ślubowanie uczniów klasy I
20 października był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej społeczności naszej szkoły. Dzieci z oddziału przedszkolnego w obecności swoich rodziców, starszych kolegów i koleżanek złożyły ślubowanie na przedszkolaka. Pierwszoklasiści uroczyście ślubowały na sztandar szkoły, następnie pełni dumy, z uśmiechem na twarzy i nieskrywanym przejęciem zostali pasowani na uczniów i przyjęci do grona społeczności szkolnej przez Panią dyrektor Bożenę Dudę. Po doniosłych przyrzeczeniach uczniowie przyjęli gratulacje i pamiątkowe dyplomy.
Całość uroczystości poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu najmłodszych dzieci. Wzorowo recytowały wiersze, radośnie i donośnie śpiewały piosenki. Bardzo dobrze zdały test z wiedzy o naszej Ojczyźnie i ruchu drogowym.
Po części oficjalnej uroczystości była też chwila na wspólne świętowanie z Rodzicami przy pysznym torcie.
Serdecznie gratulujemy i witamy w gronie przedszkolaków i uczniów.
Z życia przedszkolaka
W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczą w realizacji innowacji pedagogicznej pt:”Święta nietypowe mogą być inspirujące i kolorowe”
W naszej placówce mamy wiele okazji do cyklicznych obchodów uroczystości i imprez przedszkolnych
np. Dzień Niepodległości, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka itd.
Wprowadzenie do przedszkola świąt nietypowych dodatkowo pozwala na uatrakcyjnienie zajęć, sprzyja wszechstronnemu rozwojowi przedszkolaków, wyzwala ich twórcze i kreatywnie działanie.
Przedszkolaki uczestniczą w zajęciach z edukacji polonistycznej, ruchowej, matematycznej, muzycznej i plastycznej i warsztatach kulinarnych.
Podsumowaniem każdego święta jest praca plastyczna wykonana wybraną techniką z zachowaniem adekwatnej tematyki oraz odpowiedniej kolorystyki.
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły już w obchodach takich świąt jak: „Dzień Przedszkolaka”, ”Dzień Kropki”, ”Dzień Jabłka”, ”Dzień Chłopaka” i „Dzień Dziewczynki”, ”Święto Dyni”.
Każde ze świąt cieszy się wielkim zainteresowaniem i jest okazją do poznawania rzeczy nowych w nieco inny sposób.
SZKOŁA PAMIĘTA
Nasza placówka chętnie i aktywnie podejmuje inicjatywy patriotyczne organizowane przez szkołę, jak i inne instytucje. W ostatnich dniach października po raz kolejny włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Podjęliśmy działania upamiętniające wydarzenia i postacie, które zapisały się w naszej historii lokalnej.
Podczas trwania akcji uczniowie, nauczyciel historii i inni pedagodzy odwiedzili lokalne miejsca pamięci, aby zgłębić i przypomnieć ich historię. Udaliśmy się na miejsce upamiętniające rozwiązanie 110 Zapasowego Pułku Ułanów - oddziału kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i jego dowódców. Zdarzenie to miało miejsce w Janowie podczas kampanii wrześniowej. Uczniowie naszej społeczności aktywnie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie 24 września, przypominając historię tamtych wydarzeń w montażu słowno-muzycznym. Podczas tych obchodów obecny był również sztandar naszej szkoły. Uporządkowaliśmy miejsce przy pomniku, zapaliliśmy znicze i oddaliśmy cześć bohaterom.
Odwiedziliśmy również cmentarz znajdujący się w lokalnej parafii w miejscowości Łosewo, gdzie uprzątnęliśmy grób i zapaliliśmy znicze. Uporządkowaliśmy także miejsce śmierci żołnierzy AK przy pomniku w Piasutnie Żelaznym. Włączamy się także w obchody bitwy pod Piasutnem Żelaznym- miejscem walki lokalnych bohaterów, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego 29 czerwca 1944 roku.
Aktywny udział w akcji „Szkoła Pamięta” jest wyrazem szacunku i pamięci bohaterów naszej małej Ojczyzny.
Archiwum Aktualności