W związku z odbywającymi się w naszej szkole egzaminami ósmoklasisty w dniach: 23, 24, 25 maja 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-VII mają dni wolne.
Spotykamy się wszyscy w dniu 26 maja 2023 r.
Dyrektor szkoły
W związku z odbywającymi się w naszej szkole egzaminami ósmoklasisty w dniach: 23, 24, 25 maja 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-VII mają dni wolne.
Spotykamy się wszyscy w dniu 26 maja 2023 r.
Dyrektor szkoły
Serdecznie zapraszamy Rodziców na Dzień Patrona i Rodziny w dniu 26 maja 2023 r.
Program dnia:
` godz. 9.00 msza św. w Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie
` ok. godz. 10.00 – występ grupy Il Canto
` montaż słowno- muzyczny poświęcony postaci naszego Patrona
` montaż słowno- muzyczny z okazji Dnia Matki i Ojca
` wspólna kawa i ciasto
*Autobus szkolny będzie zabierał dzieci zgodnie z codziennym harmonogramem, jednak w miarę możliwości bardzo prosimy o dowiezienie dzieci do kościoła własnym środkiem transportu.
Dyrektor szkoły
W ramach przedsięwzięcia „Poznajemy Podlaskie” sfinansowanego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną w Białymstoku mieliśmy możliwość poznania dziedzictwa kuiturowego Pałacu Branickich w Białymstoku oraz bogactwa fauny i flory Białowieskiego Parku Narodowego i innych atrakcji naszego województwa.
W dniu 5 maja 2023 r grupa 39 uczniów klas IV – VIII wraz z opiekunami i Panią dyrektor wczesnym rankiem rozpoczęliśmy podróż po Podlasiu. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, które jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych. Na ekspozycjach mogliśmy zobaczyć najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne tj. grądy, olsy, łęgi i bór sosnowy oraz niezwykłe bogactwo roślin, grzybów i zwierząt w ich naturalnych środowiskach. Oprowadzająca nas po ekspozycjach Pani przewodnik zaciekawiła nas także opowieściami o dawnych sposobach użytkowania Puszczy przez jej mieszkańców, min. o pracy bartników i wykorzystaniu drewna. Dopełnieniem naszych wrażeń było atrakcyjne oświetlenie wystaw i naturalne odgłosy ptaków i niektórych ssaków.
Następnie udaliśmy się do Rezerwatu żubrów. Jak się dowiedzieliśmy eksponowane tam zwierzęta żyją w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością. Spacerując po rezerwacie udało nam się zobaczyć: rysia, rodzinę jeleni, sarny, dziki, konie i oczywiście króla puszczy – żubry. Niestety nie wszystkie zwierzęta lubią towarzystwo ludzi i chyba się przed nami pochowały, chociaż zachowywaliśmy się właściwie.
Po kilku godzinach obcowania z niepowtarzalnym pięknem przyrody naszego Białowieskiego Parku Narodowego przejechaliśmy do stolicy naszego województwa.
W Białymstoku czekał na nas pyszny domowy obiad, który zjedliśmy ze smakiem.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego, które mieści się w dawnym Pałacu Branickich. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii medycznych tradycji tego miejsca już od XVIII wieku. We wnętrzach pałacowych obejrzeliśmy sprzęty i medykamenty farmaceutyczne, dawny gabinet dentystyczny i okulistyczny oraz fragmenty niemieckiego szpitala polowego z okresu I wojny światowej i kolekcje chirurgiczne. Ogromną ciekawość i chyba trochę przerażenie wzbudziły wśród uczniów zbiory anatomiczne w formalinie.
O historii Uniwersytetu i dziejach Pałacu Branickich dowiedzieliśmy się z opowieści przewodnika oraz multimedialnej ekspozycji zwiedzając XVII-wieczne piwnice pałacowe.
Pałac Branickich wraz z kompleksem parkowym (który podziwialiśmy z tarasu) jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, nazywaną Wersalem Podlasia lub Wersalem Północy. Odbudowany ze zniszczeń po II wojnie światowej nadal zachwyca swoim majestatem i pięknem.
Zadowoleni, z nowymi doświadczeniami i wiedzą o naszym urokliwym i niepowtarzalnym Podlasiu, wróciliśmy do Janowa.
Dnia 4 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii szkolnej z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. Uczniowie przygotowali i przypomnieli gościom i swoim kolegom okoliczności powstania oraz postanowienia drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych, a także praw i obowiązków obywateli. Całość uroczystości wzbogacona została recytacją wierszy i wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Jak podkreśliła na zakończenie Pani dyrektor: „Polacy dzięki przyjęciu Konstytucji 3 maja odzyskali poczucie własnej wartości i szacunek dla swojego politycznego dziedzictwa. W latach niewoli były to ważne czynniki wzmacniające wolę walki o odzyskanie państwowości".
Uroczystość była okazją do refleksji nad szczególnymi wydarzeniami z historii naszej Ojczyzny, pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz przeżywania dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Już po raz drugi uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w zbieraniu funduszy na leczenie bardzo chorej dziewczynki.
W okresie Świąt Wielkanocnych cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w kiermaszu charytatywnym. Do kupienia były „ łakocie”-pyszne ciasta, ciasteczka, muffinki, rogaliki itp. przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Kiermasz odbywał się na holu głównym naszej szkoły.
Dochód z kiermaszu przeznaczony został dla trzyletniej Marceliny mieszkającej w Kolnie. Marcelinka ma stwierdzonych wiele schorzeń. Wymaga ciągłej rehabilitacji. W zbiórce środków finansowych Marcelinę wspomaga Fundacja Serca Dla Maluszka, na konto której to fundacji wpłacone zostały zebrane przez naszą społeczność pieniądze. Zebraliśmy 1761zł15 gr.
Udział w akcjach charytatywnych jest działaniem uwrażliwiającym dzieci i dorosłych na potrzeby innych osób. Mamy nadzieję, że zbiórki środków finansowych na tak szczytny cel na stałe zapiszą się w kalendarzu naszej szkoły.
Dyrektor szkoły informuje, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2022/2023 dni wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów przypadają:
W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w działaniach mających na celu przypomnienie wszystkim o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i promowanie postaw przyjaznych środowisku. Tego dnia cała społeczność szkolna miała okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez Samorząd Uczniowski pt. ,,Na ratunek Ziemi” i uczestniczyć w eko-lekcji przybliżającej zebranym problemy dotyczące współczesnej ekologii oraz zagadnienia związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, np. segregacją odpadów, dbaniem o przyrodę oraz zasoby naturalne. Spotkanie prowokowało do refleksji nad trybem życia każdego z nas, który nie zawsze sprzyja naszej Ziemi.
W tym dniu uczniowie i nauczyciele włączyli się również w akcję ,,Sprzątamy dla Polski”. Zadbali o to, aby z poboczy pobliskich dróg i w okolicy szkoły zniknęły, chociaż po części, porozrzucane śmieci. Społeczność szkolną do działania poprowadziła troska o środowisko naturalne i odpowiedzialność za wspólne dobro oraz świadomość, że ochronę przyrody powinno rozpocząć się od najbliższego otoczenia. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas musi dbać o jej stan!
Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od roku 1990. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone obecnie w 192 krajach. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie, upowszechnia czyste technologie, edukuje w zakresie ochrony środowiska i propaguje ideę zrównoważonego rozwoju. To wyjątkowe wydarzenie ma uświadamiać ludziom, jak wielki wpływ mają na otoczenie i jak ważna jest troska o przyrodę.
Akcje przeprowadzone w naszej szkole to nie tylko pochylenie się nad losem Ziemi, ale także wyraz solidarności ze wszystkimi, którym zależy na środowisku. Zachęcamy do dbania przez cały rok o kruchy ekosystem naszej planety. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan otoczenia – zmieniając swoje nawyki, sadząc drzewa wokół siebie i wspierając różnorodność biologiczną.
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
(Wisława Szymborska)
W dn. 19 kwietnia br. uczniowie kl. V i VI pod opieką polonistki p. A. Roman i pedagoga p. J. Iwaszkiewicz mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z pisarką Katarzyną Wasilkowską. Odbyło się ono w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem.
Pani Katarzyna pochodzi z Gdańska, mieszka w podwarszawskiej wsi; wydaje książki dla dzieci i młodzieży od 8 lat. Wcześniej zajmowała się rożnymi dziedzinami, m.in. była lektorką języka angielskiego, tworzyła krzyżówki panoramiczne. Nieobca jej jest też sztuczna inteligencja i praca z nią związana. Opowiadała o inspiracjach do pisania, o swoich powieściach, podejmowanej w nich tematyce. Szczególną uwagę na spotkaniu poświęciła utworowi pt. ,,Świat Mundka”, której fragmenty zostały zaprezentowane. Zawarła w niej wątki autobiograficzne. Zwróciła uwagę przede wszystkim na tematykę dojrzewania, relacji dzieci z rodzicami. Poleciła też książkę pt. ,,Już, już!” o uzależnieniu młodych ludzi od gier komputerowych. Obie te publikacje oparła na faktach.
Uczestnicy mieli okazję zadawać pytania pisarce, nabyć jej książki i zdobyć dedykację i autograf. Podkreśliła, że pisarzem może być każdy. W dzieciństwie w jej wyobrażeniach pisarze wydawali się niedostępni i uważała, że jest to zajęcie dla wybranych, nieosiągalne. Nie myślała o tym, że będzie to jej praca.
Spotkanie stanowi zaczątek do rozmów z uczniami o wartości czytania i zbliżającym się Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. To już kolejne poznanie pisarza przez naszych uczniów. Każde jest bardzo wartościowe, powala zagłębić się w tajniki fabuły dzieł literackich współczesnych twórców.
Przez chrztu świętego wielki dar,
o Chryste, z Twej hojności.
Twym dzieciom wiary dałeś skarb
nadziei i miłości.
Dnia 2 lutego 2019 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacji Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku.
Z tej okazji 14 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony okolicznościom Chrztu Polski. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor podkreślając znaczenie tego wydarzenia dla państwowości naszej ojczyzny.Następnie wspólnie odśpiewano hymn narodowy.Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielki historii. Narratorzy wprowadzili społeczność szkolną w czasy początków tworzenia się państwa polskiego wplatając recytację wiersza o Mieszku I. Akademię uświetniły swoim występem dziewczęta klasy IV i V, wykonując taniec pogański zatytułowany „Żywioły”.Wykonawcy zaprezentowalii sceny z czasów przyjęcia chrztu przez Mieszka, jego sojuszu z Czecham i ślubu z księżniczką Dobrawą. Całość inscenizacji zakończyli deklamując wiersz Marii Konopnickiej, pt. „Św. Wojciechu”.
Przygotowane widowisko pozwoliło uczniom poznać wiele informacji, nie tylko o życiu pierwszego historycznego władcy Polski i jego dworu, ale również poczuli atmosferę tamtych czasów poprzez zaprezentowane stroje i obyczaje oraz zwroty wypowiadane przez młodych aktorów.
Apel stanowił niezwykłą i niecodzienną lekcję historii, wzbogacającą wiedzę uczniów o przeszłości i początkach naszego kraju.
Od 1 marca do 5 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się trzecia już zbiórka zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych w ramach ogólnopolskiego projektu ekologiczno- edukacyjnego „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Przedsięwzięcie organizowane było przez firmę Green Office Ecologic. Sp.z.o.o.
Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W sumie zebraliśmy ok 2 ton wielorakich śmieci elektrycznych i elektronicznych, które zostały przekazane firmie recyklingowej.
Dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, rodzinom i przyjaciołom naszej szkoły, w tym firmie HETMAN w Kolnie, którzy zaangażowali się w akcję przywożąc sprzęt do szkoły, pomagając w sortowaniu elektroodpadów oraz reklamując zbiórkę wśród społeczności lokalnej.
Dzięki Państwa zaangażowaniu, już niedługo szkoła otrzyma kolejne cenne pomoce sportowe.
Dyrektor szkoły
Wiosenna przerwa świąteczna będzie trwać
od 6 do 11 kwietnia 2023 r.
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ w 2007roku. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu. Najmłodsza społeczność naszej szkoły już po raz kolejny włączyła się w akcję „Cała Polska na niebiesko” na znak solidarności z osobami autystycznymi.
03.04.większa część społeczności naszej szkoły i nauczyciele ubrali się na niebiesko, dodatkowo na ubraniach posiadających przypięte niebieskie i różowe motyle w ramach solidarności z osobami mającymi autyzm. Na początku uczniowie dowiedzieli się, czym jest zaburzenie autyzmu z wykorzystaniem filmów: “Autyzm wprowadza zmysły w błąd” oraz “Czym dla autystyków jest autyzm?”, które uświadomiły uczniom jak osoby z autyzmem odbierają świat. Utrwaleniem i sprawdzeniem zdobytych wiadomości były ćwiczenia interaktywne. Akcja zakończyła się wykonaniem girlandy z odrysowanych dłoni oraz wypuszczeniem balonów w niebo przed budynkiem szkoły.
Dodatkowo na holu głównym wykonano gazetkę tematyczną ,,Dzień Świadomości Autyzmu”
PAMIĘTAJMY!
My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, że postrzeganie świata przez osoby autystyczne nie jest ani lepsze ani gorsze. Jest po prostu inne.
21marca Światowy Dzień Zespołu Downa
Święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
22 marca klasy I-III, postanowiły aktywnie włączyć się w proces promowania akcji, której celem jest budowanie świadomości na temat Zespołu Downa, a także tolerancji, akceptacji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Uczniowie założyli skarpetki nie do pary w różnych kolorach. Obejrzeli też prezentację, dzięki której dowiedzieli się czym jest Zespół Downa, jak funkcjonują osoby z tym zaburzeniem. Bajka terapeutyczna o historii kolorowej skarpetki uświadomiła dzieciom, "że inny nie znaczy gorszy”. Na koniec dzieci pokolorowały skarpetki, które w postaci girlandy ozdobiły klatkę schodową naszej szkoły.
Akcja ta w ramach integracji z osobami z Zespołem Downa stała się już tradycją w naszej szkole.
Szanowni Państwo nasza szkoła bierze udział w pilotażowym programie pt. „Prewencyjne badanie populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim”. Program ten ma na celu zdiagnozowanie we wczesnym stadium cukrzycy typu pierwszego u dzieci od roku do 9 roku życia. Szczegóły programu podane w materiałach.
Przeprowadzenie badania wiąże się z koniecznością pobrania od Państwa dziecka próbki krwi, które zostaną przesłane do analizy w teście 3screen ELISA, jeśli test będzie pozytywny kolejno sprawdzone pozostaną poszczególne typy przeciwciał charakterystycznych dla cukrzycy typu 1.
Państwo otrzymają zwrotną informację telefoniczną o uzyskanych wynikach, a osoby z podejrzeniem wystąpienia cukrzycy będą zapoznane z zalecanym dalszym postępowaniem.
Udział w badaniu jest bezpłatny.
Zgoda na udział w badaniach jest dobrowolna i mogą Państwo cofnąć ją w każdej chwili, także podczas wykonywania badań.
W przypadku naszej szkoły badania odbywać się będą w placówce medycznej w Kolnie. Termin oraz konkretny punkt poboru krwi podamy gdy dostaniemy więcej szczegółowych informacji.
Chętni Rodzice Formularz zgody oddają do szkoły do dn. 31 marca 2023 r.
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. To właśnie dziś uczniowie klas 0-3 pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Wcielając się w zwierzęta witające nową porę roku śpiewali piosenki oraz pięknie recytowali wierszyki. Maluchy pamiętały także o tradycji znanej nam już od dawna, a mianowicie paleniu kukły zwanej Marzanną. Z wielką satysfakcją przy akompaniamencie instrumentów spaliły kukłę wcześniej przygotowaną przez starsze klasy na zajęciach technicznych.
Uczniowie klas IV-VIII pierwszy dzień wiosny rozpoczęli promowaniem zdrowego stylu życia w ramach realizacji działań programu „Trzymaj formę”. Pod hasłem obowiązującym na ten dzień „Idzie wiosna! Trzymaj formę” szóstoklasiści przedstawili prezentację multimedialną, której tematem były: ogólne zasady zdrowego odżywiania się, konieczności uprawiania aktywności na świeżym powietrzu oraz wpływu uzależnień na zdrowie człowieka. Uczniowie klasy V przygotowali pokaz przykładowych form aktywności fizycznych, takich jak: gry i zabawy z piłką, jazda na rowerze, zabawy ze skakanką, pokaz układu tanecznego oraz spacer „ze swoim pupilem”. Uczniowie klasy IV zadbali o wystrój wizualny podczas pokazu wywieszając plakaty propagujące zdrowy styl życia, piramidę zdrowego odżywiania oraz hasła związane ze zdrowym odżywianiem się. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani szaszłykami owocowymi i koreczkami warzywnymi przygotowanymi przez uczniów pod czujnym okiem Pani Beaty Górskiej. W celu podsumowania i sprawdzenia zdobytych wiadomości uczniowie klas IV – VIII rozwiązali quiz interaktywny „Zdrowy styl życia”. Koordynatorem programu „Trzymaj formę” jest p. Marek Szymański.
Dopełnieniem tego radosnego dnia była szkolna „Familiada”. Teleturniej mistrzowsko przygotował i prowadził Samorząd Uczniowski. Rozgrywającymi były drużyny: Nauczyciele kontra uczniowie. Teleturniej zakończył się sukcesem nauczycieli.
Uśmiech i zadowolenie na twarzy uczniów były potwierdzeniem tego, że „Kto o zdrowie dba, ten szczęśliwe życie ma” lub „Żeby ciągle zdrowym być, trzeba wciąż aktywnie żyć”.
,,Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu.” (Cz. Miłosz)
21 marca, oprócz powitana wiosny, obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji w szczególnym roku, którego patronką jest laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Wisława Szymborska. Celem tych obchodów była promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji.
W związku z powyższym p. Aneta Roman zorganizowała Szkolny Konkurs Recytatorski pod nazwą ,,Noblistka Wisława Szymborska – Patronką Roku 2023”. Wzięło w nim udział 15 uczestników z klas IV – VIII. Wybrali wiersze lub fragmenty utworów niezapomnianej poetki. Zaprezentowano ważne informacje o pisarce, jej liczne odznaczenia, nagrody, przekaz niektórych utworów. Wysłuchaliśmy nagrania interpretacji wiersza ,,Nic dwa razy” w wykonaniu samej autorki. Pani Aneta Roman zaprezentowała napisany przez siebie wiersz pt. ,,Rok Szymborskiej” oraz przybliżyła uczniom ciekawostki o pisarce.
Podsumowaniem części dotyczącej Szymborskiej było wykonanie przez członków zespołu ,,Il canto” jednej z piosenek Sanah, skomponowaną do wspomnianego liryka pt. ,,Nic dwa razy”. Twórczość Noblistki bowiem od wielu lat inspirowała różnych artystów.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie informuje, że rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2023/2024 trwa w terminie: od 07.03.2023 r. do 24.03.2023 r.
Rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego 6 – latków (jako obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego) trwa w terminie: od 07.03.2023 r. do 24.03.2023 r.
Dzieci 5 – letnie, urodzone w roku 2018, mają prawo do objęcia wychowaniem przedszkolnym.
Miejsce zapisów: sekretariat szkoły, w godzinach od 8.00 do 15.00.
Wymagane dokumenty: dowód osobisty rodzica, PESEL dziecka
Dokumenty do pobrania znajdują się w górnym pasku menu - zakładka O szkole -> Rekrutacja
Serdecznie zapraszamy !
15 marca b. r. w naszej szkole gościliśmy grupę ,,Zaelektryzowani”, specjalizującą się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji. Uczniowie wzięli udział w lekcji, która oprócz elementów wykładu, zawierała ciekawe eksperymenty naukowe, dopuszczając publikę do interakcji w postaci czynnego udziału w pogadankach, wydarzeniach i przeprowadzaniu niektórych doświadczeń. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia z przyrody, fizyki i chemii. Fabuła lekcji była łatwo przystępna, łączyła treści edukacyjne z elementami humorystycznymi i zabawą. Mogliśmy dowiedzieć się m. in. na czym polega napięcie powierzchniowe, zobaczyć eksperymenty z helem, ciekłym azotem, czy też zaobserwować spalanie wodoru. Dla naszych uczniów godzina z ,,Naelektryzpwanymi” była przyjemnie spędzonym czasem i doskonałą zabawą z naukami przyrodniczymi.
8 marca 2023 r. był dniem profilaktyki w naszej szkole dzięki zaproszonym paniom z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie. Pierwsze spotkanie było nt. Profilaktyki próchnicy zębów i higieny osobistej dla najmłodszych”. Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I dowiedziały się jak prawidłowo szczotkować zęby i dziąsła oraz prawidłowo dbać o higienę osobistą. Systematyczne dbanie o higienę osobistą utrzymuje nasz organizm w zdrowiu oraz zapobiega chorobom. Dzieci z radością szczotkowały zęby wielką szczotką na modelu jamy ustnej.
Następne spotkanie skierowane było do uczniów klas IV-VIII nt. Profilaktyki uzależnień oraz wpływu stosowania e-papierosów i wyrobów tytoniowych. Akcja ta miała na celu uświadomienie młodzieży jak poważne skutki zdrowotne niesie za sobą palenie tytoniu i e-papierosów. Panie prowadzące zaprezentowały także wpływ diety i aktywności fizycznej dla prawidłowego rozwoju organizmu oraz co można zyskać rzucając palenie.
8 marca 2023 r. naszą szkołę odwiedziła funkcjonariuszka z KPP w Kolnie. Policjantka najpierw spotkała się z uczniami klas IV – VIII i przeprowadziła pogadankę nt. „Cyberświadomi, cyberbezpieczni” skierowany do klas VII-VIII. Podczas prowadzonej prelekcji funkcjonariuszka zwróciła uwagę, że Internet to nie tylko możliwość nauki i zabawy, ale również zagrożenia, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój młodego człowieka. Policjantka poruszyła tematykę cyberprzemocy i zagrożeń płynących z sieci oraz mówiła o sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Wspomniano także o rozważnym zamieszczaniu wszelkich informacji, fotografii na społecznościowych portalach internetowych oraz o odpowiedzialności karnej nieletnich wobec prawa.
Drugim temat poruszony został w ramach programu „Mam wybór…wybieram rozsądek”. Spotkanie z funkcjonariuszem policji przybliżyło młodzieży szkolnej zagadnienia dotyczące konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść nieletni za łamanie prawa i za zachowanie niezgodne z przyjętymi zasadami i normami społecznymi. Młodzież dowiedziała się, czym jest demoralizacja i jakie są jej przyczyny oraz skutki. Uczniowie dowiedzieli się nt. odpowiedzialności karnej nieletnich wobec prawa, konsekwencji prawnej czynów karalnych. Zwrócono uwagę nt. szkodliwości palenia papierosów (w tym także e- papierosów), picia alkoholu, zażywania środków psychoaktywnych (narkotyki i dopalacze) przez osoby nieletnie. Funkcjonariuszka policji przedstawiła uczestnikom środki zaradcze zarówno wychowawcze jak i poprawcze, jakie może zastosować Sąd Rodzinny wobec nieletnich sprawców czynów karalnych lub osób przejawiających symptomy demoralizacji. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi problemami. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach.
Działania profilaktyczne szkoły mają celu przestrzeganie i zapobieganie różnorodnym uzależnieniom szkodliwym dla zdrowia młodych ludzi oraz uświadomienie odpowiedzialności za popełniane czyny i używane słowa.
6 marca b.r tematyka „Cyberświadomi, cyberbezpieczni” oraz „Mam wybór… wybieram rozsądek” została przedstawiona również rodzicom naszych uczniów.
Powered by aSc EduPage