• Wakacje ze szkołą

•

W dniach 9 - 19 lipca 2019 r. nasi uczniowie uczestniczyli  w półkoloniach letnich współorganizowanych przez szkołę  w Janowie, Gminną Bibliotekę                                                 Publiczną w Czerwonem oraz Fundację Młodzieży  Wiejskiej. Celem zajęć było przede wszystkim stworzenie warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu podczas wakacji.

Półkolonie rozpoczęły się od przedstawienie planu zajęć, zapoznania grupy z programem,  regulaminem oraz normami i zasadami zachowania się. Zabawy integracyjne przyczyniły się do lepszego poznania i integracji grupy. Każdego dnia  zapewniony był posiłek.

Aby wypoczynek w czasie wakacji przebiegał bezpiecznie, zorganizowano wiele spotkań  z przedstawicielami następujących instytucji: Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej                  w Kolnie, Powiatowej Komendy Policji w Kolnie, Państwowej Inspekcji Pracy                      w Białymstoku, którzy prowadzili zajęcia o tematyce profilaktycznej.     Edukatorzy             z Nadleśnictwa Nowogród zorganizowali zajęcia edukacyjne. Przedstawicielki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kumelsku przygotowały pokaz pierwszej pomocy. Dzięki tym zajęciom dzieci uzyskały i utrwaliły informacje o bezpiecznym korzystaniu z wielu atrakcji podczas wakacji,  najczęstszych   przyczynach urazów, uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania   i udzielania pomocy, podniosły swój poziom ostrożności i wyobraźni  o konsekwencjach nieprzemyślanych działań.

Centralnym punktem wypoczynku był wyjazd do Mazurolandii - Parku Miniatur Warmii   i Mazurz stanowiącego atrakcję edukacyjno-rozrywkową, której celem jest przybliżenie bogactwa kulturalnego, etnograficznego i architektonicznego regionów Warmii i Mazur. Uczestnicy wyjazdu mogli również wziąć udział w strefie zabaw.

Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji, a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa. Dzieci brały udział    w zajęciach sportowo - ruchowych, mogły korzystać z siłowni, placu zabaw. Uczestniczyły       w projekcji filmu, zajęciach plastycznych, literackich i czytelniczych i wielu innych. Gdy pogoda dopisywała,  większość zajęć odbywała się na świeżym powietrzu. Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali wyprawki szkolne.  Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców wskazuje, iż należy je kontynuować w przyszłym roku.