• 83 rocznica rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów

          • 25 września 2022 r. nasza społeczność szkolna wraz z Panią Dyrektor na czele – brała udział w uroczystości lokalnej w Janowie, poświęconej wydarzeniom                                       z przeszłości naszego kraju i małej ojczyzny – z czasów kampanii wrześniowej.  Upamiętnialiśmy 110 Zapasowy Pułk Ułanów - oddział kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i jego dowódców. 28 września minęła 83 rocznica rozwiązania pułku. Przyczyną była prawdopodobnie wiadomość o kapitulacji Warszawy i Modlina.

            Geneza Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego wiąże się ze 110. Rezerwowym Pułkiem Ułanów, w którym mjr Henryk Dobrzański, pseudonim „Hubal” pełnił funkcję zastępcy dowódcy pułku. Pułk działał początkowo w składzie Brygady Rezerwowej Kawalerii „Wołkowysk”. Jednakże 20 września 1939 r. w rejonie Grodna ppłk Jerzy Dąbrowski, pseudonim „Łupaszka” postanowił odłączyć się od reszty brygady. W nocy           z 20 na 21 września pułk przeprawił się na zachodni brzeg Niemna i skierował się do Puszczy Augustowskiej. Tam została podjęta decyzja o wyruszeniu na pomoc oblężonej Warszawie. Po dwóch potyczkach z oddziałami sowieckimi w dniach 23 i 24 września, które doprowadziły do dużych strat, pułk w liczbie około 100 szabel dotarł w rejon Grajewa,           a następnie znalazły się w okolicy Janowa koło Kolna. 27 września do pułku dotarła informacja, że Warszawa kapituluje. O świcie 28 września 1939 r. pułkownik Jerzy Dąbrowski i jego podwładni podjęli decyzję              o rozwiązaniu pułku, ale nie                    o zaprzestaniu dalszej walki zbrojnej.  Rozdzielili się i przeszli do partyzantki.       Wytworzyły się wówczas 4 oddziały kontynuujące walkę z najeźdźcami:

            - grupa podpułkownika Jerzego Dąbrowskiego, chcąca przejść się na Litwę,

            - grupa majora Henryka Dobrzańskiego, pseudonim "Hubal", chcąca przedostać się w Góry Świętokrzyskie, aby prowadzić tam walkę partyzancka jako Oddział Wydzielony Wojska Polskiego,

            - grupa rotmistrza Witolda Bilińskiego, która postanowiła przebić się na Węgry,

            - ci, którzy zdjęli mundury, zakopali broń, oddali konie gospodarzom, założyli cywilne ubrania i postanowili wrócić do domu.

            Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego i polowej Mszy Świętej celebrowanej przez Proboszcza ks. Gabriela Jastrzębskiego. Po jej zakończeniu nastąpiło powitanie i przemówienia uczestniczących gości, m.in. wójta gminy Kolno – p. Józefa Wiśniewskiego.

            Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły klas IV-VIII pod kierunkiem nauczycielki historii. Montaż słowno-muzyczny rozpoczął się od przypomnienia tragicznych wydarzeń z 1 września 1939 roku. Ta tragiczna data stanowiła tło do wspominania dziejów naszej małej Ojczyzny, jaką jest gmina Kolno, do przypominania lokalnej historii i jej bohaterów, którzy nie poddawali się, walcząc do ostatniej kropli krwi. Prowadząca przybliżyła wszystkim historię pułku oraz okoliczności jego rozwiązania, jak również losy dowódców i ich żołnierzy po rozczłonkowaniu Pułku. Uczniowie deklamowali pięknie wiersze poświęcone Hubalowi, śpiewali pieśni upamiętniające ułanów i na cześć ojczyzny. Apel był bardzo podniosły i wzruszający.

            Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Panią Dyrektor i nauczycielami złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem, na który składają się cztery symboliczne kamienie, który jest wyrazem naszego hołdu, składanego corocznie żołnierzom pułku i jego dowódcom.

            Dzięki takim lekcjom patriotyzmu pamiętamy o tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

        • „Każdy inny- wszyscy równi”
          • „Każdy inny- wszyscy równi”

          • Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2022/2023 przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny- wszyscy równi”.

            Celem udziału w projekcie jest:

            -uwrażliwienie uczniów na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

            -rozwijanie empatii wobec osób ze SPE,

            -kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami,

            -likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

            -przygotowanie uczniów do współuczestniczenia  z osobami ze SPE w życiu codziennym.

          • ,,Sprzątanie świata - Polska"

          • Dnia 17 i 18 września uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji ,,Sprzątanie świata - Polska", która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. Działanie to stanowiło wspólną lekcję poszanowania przyrody. Jej celem było promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie zachowań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

            Od 1994 roku, w trzeci weekend września, wraz z wolontariuszami z ponad czterdziestu krajów na całym świecie: młodzieżą, dorosłymi -  wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są  działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling.  Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, itp. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Dla placówek oświatowych jest wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

        • Witaj szkoło!
          • Witaj szkoło!

          • Rok szkolny 2022/2023 zainaugurowała msza św. w intencji społeczności szkolnej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie pod przewodnictwem proboszcza Ks.Gabriela Jastrzębskiego. Następnie spotkaliśmy się w szkole.

            Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Bożena Duda, która przywitała zebranych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów ciepłymi słowami, podkreślając, że bardzo cieszy się z powrotu wszystkich do pracy i nauki po okresie wakacji. Wypoczęci, pełni energii rozpoczynamy kolejny okres nauki. Pani dyrektor omówiła sprawy związane z organizacją nowego roku szkolnego min. przekazała informację, że w b.r. szk. podejmujemy pracę wyłącznie z dziennikiem elektronicznym „Librus”. Następnie prowadząca przedstawiła nauczycieli i specjalistów, którzy w b.r. szk. rozpoczną pracę w naszej placówce.

            1 września zawsze wspominamy tragiczny wrzesień 1939 r. - rozpoczęcie II wojny światowej. Tegoroczna rocznica nabiera szczególnego znaczenia w obliczu toczącej się wojny w Ukrainie. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod kierunkiem  p. A. Roman w formie wierszy i utworów muzycznych przypomnieli karty z historii naszego narodu. Pielęgnowanie pamięci o bohaterach i losach naszej ojczyzny jest wyrazem patriotyzmu i szacunku wobec tych, którzy oddali najwyższą ofiarę za naszą wolność.

            Na zakończenie dyrektor szkoły skierowała życzenia: „ Aby ten rozpoczynający się rok szkolny przyniósł uczniom, nauczycielom, rodzicom satysfakcję i oczekiwane efekty edukacyjne”.

            Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami (po nowe podręczniki i tygodniowy rozkład zajęć).

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych