• ,,Uchwyć chwilę – zjawiska fizyczne w przyrodzie”

          •  Dnia 24 października w naszej szkole odbyło się  rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego pt. ,,Uchwyć chwilę – zjawiska fizyczne w przyrodzie”. Temat  konkursu wymagał od autorów fotografii - uczniów, uwiecznienia na zdjęciach detali środowiska zaistniałych w wyniku  zmian i procesów zachodzących w otoczeniu w sposób naturalny lub będących wynikiem działania sił człowieka. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie i rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży, wdrażanie ich do wnikliwej obserwacji przyrody oraz zachęcanie do jej poznawania i odkrywania zachodzących w niej zjawisk.

            Komisja na podstawie regulaminu konkursowego poddała artystycznej i merytorycznej uwadze wszystkie fotografie, zwracając uwagę na te, które najlepiej ukazują detale zjawisk zachodzących w przyrodzie. Liczyły się również oryginalność i pomysłowość zdjęcia.

            Spośród autorów fotografii członkowie Komisji wyłonili zwycięzców :

            1. I miejsce -   Bartłomiej Sawicki z klasy VI
            2. II miejsce – Bartosz Pianka  z klasy VII
            3. III miejsce – Patrycja Dymek z klasy V, Tobiasz Samul z klasy VII

            Za każde ze zwycięskich zdjęć ich autorzy otrzymali dyplomy oraz zostały wręczone im nagrody książkowe.

            Serdecznie gratulujemy  wszystkim uczestnikom konkursu. 

          • Sukcesy uczniów

          • 20 października b.r. troje uczniów wzięło udział w XVIII Powiatowym Konkursie Ortograficznym ,,Mistrz Ortografii 2022”, który miał miejsce w Szkole Podstawowej im. Stanisława Krupki w Lemanie. Dwie uczennice – Dominika Matuszczak z kl. VII oraz Oliwia Banach z kl. V zdobyły wyróżnienia i wartościowe nagrody książkowe. Uczniów przygotowała p. Aneta Roman.

          • Spotkanie z literaturą

          • 19 października b.r. piątoklasiści z polonistką mieli zaszczyt poznania pisarki Magdaleny Zarębskiej. Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Czerwonem.

               Autorka powieści, w szczególności dla młodzieży, pisząca od 14 lat opowiedziała o warsztacie pracy, swoich utworach. Z racji tego, że mieszka we Wrocławiu, zaprezentowała historię tego miasta, którą zawarła również w ,,Projekcie Breslow”. Niektórzy zakupili tę pozycję, zdobywając autograf. Ponadto pani Zarębska, pochodząca z Katowic, zna doskonale gwarę śląską, w której napisała jedną ze swoich książek, prezentując jej fragment. Ukazała w niej jedną  z dzielnic – Nikiszowiec. W gwarze odczytała nam znany wiersz ,,Okulary”. Włączała młodzież do zabaw związanych ze Śląskiem.

            Spotkanie było niezwykle ciekawe. Dzięki niemu poznaliśmy kolejną współczesną pisarkę. Poszerzyliśmy też swoje wiadomości z zakresu historii, gwar językowych. Wielu na pewno zapozna się z jej książkami.

          • Uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia pierwszoklasistów

          • W dniu 17 października  2022 r. odbyło się ślubowanie i pasowanie na uczniów naszych pierwszoklasistów. 8 chłopców i jedna dziewczynka  zostało przyjętych do braci uczniowskiej naszej szkoły.

            W odświętnych strojach, z uśmiechem na ustach pierwszoklasiści przedstawili przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni pani Beaty Górskiej montaż słowno-muzyczny, prowadzony przez starszszych kolegów i koleżanki z Samorządu Uczniowskiego, za który otrzymali brawa od uczniów klas młodszych i rodziców. W czasie występu wykazali się zdobytą dotychczas wiedzą, znajomością zasad ruchu drogowego, rozwiązywali zagadki, recytowali wiersz o ojczyźnie, śpiewali piosenki. Na zakończenie zadeklarowali, że są gotowi do pilnej nauki i podjęcia się nowych zadań.

            Następnie głos zabrała pani dyrektor Bożena Duda i potwierdziła, że uczniowie zdali egzamin i mogą przystąpić do aktu ślubowania. Po nim  dokonała symbolicznego pasowania każdego z pierwszoklsistów na ucznia Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie. Wychowawczyni wręczyła dyplomy. Nie obyło się też bez pamiątkowych upominków. Po sesji zdjęciowej  wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Te radosne  chwile i wielkie przeżycie na długo zapadną w pamięci. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów w nauce!

          • Obchody Święta KEN

          • Dnia 17 października bieżącego roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali uroczysty apel, który był swoistym podziękowaniem dla kadry pedagogicznej i pracowników obsługi za codzienny trud związany z edukacją i wychowaniem młodego pokolenia. Program artystyczny przygotowany przez Samorząd Uczniowski - wiersze, piosenki, scenki humorystyczne z szkolnego życia oraz życzenia i kwiaty od uczniów i ich rodziców, były wyrazem wdzięczności za kształtowanie serc i umysłów.

            W tym szczególnym dniu dyrektor szkoły p. Bożena Duda przekazała kadrze pedagogicznej i pracownikom obsługi swoje podziękowania i wyrazy uznania za wytrwałość w codziennej pracy na rzecz rozwoju naszych uczniów. Za wyróżniającą pracę nauczyciele i pozostali pracownicy otrzymali nagrody pieniężne.

            Dzień Edukacji Narodowej to święto polskiej szkoły, uczniów, nauczycieli i wszystkich ludzi związanych ze szkolnictwem. Jest to dzień szczególny.  14 października 1773 roku Sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym.

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Pedagogicznym, Obsłudze oraz Instytucjom Oświatowym złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień , sukcesów w dalszej pracy oraz satysfakcji z podejmowanych działań. Życzymy także dużo pogody ducha i radości z życia.

             

          • XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, to ważna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października- w tym roku to 7 października.

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach, sprzyja doskonaleniu jej znajomości, ale również rozwija logiczne myślenie, spostrzegawczość, jest świetną formą relaksu.

             W naszej szkole również miał miejsce  XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Na pierwszej przerwie odbył się apel podczas którego uczniowie klas od III do VIII zainaugurowali to święto. Społeczność naszej szkoły  w sposób humorystyczny utrwalała  znajomość tabliczki mnożenia. Recytowane były wiersze i rymowanki. Na lekcjach matematyki odbywał się konkurs na „Mistrza tabliczki mnożenia”. Na koniec dnia wyłoniono zwycięzców.

            Certyfikaty z Tytułem Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz drobne upominki otrzymali uczniowie, którzy bezbłędnie wykonali obliczenia:

            Klasa III –Lena Matuszczak, Klasa IV -Weronika Pupek, Klasa V-Julia Poświata, Klasa VI-Bartłomiej Sawicki, Klasa VII Dawid Lesiński, Klasa VIII Kacper Malinowski

            Gratulujemy serdecznie przede wszystkim MISTRZOM i niezmiernie cieszymy się, że tak wielu uczniów w naszej szkole doskonale zna tabliczkę mnożenia. 

          • „Każdy inny – wszyscy równi”

          • W ramach Ogólnopolskiego Projektu „Każdy inny wszyscy równi” najmłodsza społeczność naszej szkoły obchodziła  w październiku: „Dzień Osób z Afazją Rozwojową”, ”Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego” oraz „Dzień Świadomości Dysleksji”.

            Celem tych działań jest uwrażliwienie uczniów  na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii wobec  nich oraz likwidowanie stereotypów na temat osób ze SPE.                                                                                                                                     

            Uczniowie dowiedzieli  się czym jest afazja rozwojowa, mózgowe porażenie dziecięce i jakie mogą być przyczyny tych zaburzeń. Podczas obchodów  Dnia Świadomości Dysleksji uświadomili sobie, że zaburzenie to ma ogromny wpływ na trudności w nauce, w tym,czytania i pisania.

            Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniom wzrośnie świadomość uczniów dotycząca osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.  

             

          • 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września nasza szkoła włączyła się w  obchody Dnia Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest skierowane przede wszystkim do dzieci. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

            Głównym celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego częstego czytania i obcowania z książką.

            Uczniowie klas 0-III naszej szkoły wzięli aktywny udział w akcji. Dzieciom z oddziału przedszkolnego uczennice klasy V czytały wiersze polskich poetów.  Prezentowane utwory lub ich fragmenty miały zachęcić słuchaczy do sięgnięcia po daną pozycję.

            Dodatkowo uczniowie z klas I-III  w ramach obchodów tego święta uczestniczyli w lekcji wyjazdowej do Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Wysłuchały bajki czytanej  przez pracowników biblioteki oraz zaproszonych gości, dokonały jej interpretacji, wykonały  zbiorowe prace plastyczne do jej treści. Panie pracujące w bibliotece pokazały także dzieciom księgozbiór biblioteki. Uwieńczeniem wyjazdu była prezentacja wozu strażackiego, możliwość zrobienia sobie zdjęcia w pojeździe strażackim.

            Uczniowie w miłych nastrojach wrócili do szkoły.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GŁUCHYCH I JĘZYKA MIGOWEGO W NASZEJ SZKOLE.

          • W poniedziałek 26 września uczniowie klas I-III  uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego zorganizowanego w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego pt:”Każdy  inny wszyscy równi”. Była to dobra okazja do wsłuchania się w potrzeby osób niesłyszących i refleksji nad tym na jakie  bariery  napotykają oni  w życiu codziennym.

            Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej  przybliżyli sobie  wiedzę słuchając informacji nauczyciela oraz  zapoznając się z ciekawostkami umieszczonymi na gazetce tematycznej. Podjęli próbę nauki  słów „mama, tata” z pomocą  eksperta języka migowego próbowali pokazać za pomocą migania  zwroty grzecznościowe.  Ostatnim elementem obchodów tego dnia było wykonanie pracy plastycznej ”niebieskiego motyla”, który to symbol identyfikuje się z osobami niesłyszącymi.

          • Projekt „Od grosika do złotówki”

          • Po wakacyjnej przerwie klasa trzecia powróciła do udziału  w projekcie. Na początku  uczniowie zaśpiewali piosenkę „Od grosika do złotówki”, następnie wypowiadali się na temat minionych wakacji, poznali walutę Unii Europejskiej, rozwiązywali zadania tekstowe w formie ćwiczeń interaktywnych wymagające liczenia pieniędzy. Podawali przykłady przechowywania pieniędzy i ich racjonalnego gospodarowania. Na koniec  wspólnie wykonali pracę plastyczną „Pudełko na wakacyjne  skarby”. Całe zajęcia przebiegły w bardzo przyjemnej atmosferze.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych