• 78 ROCZNICA BITWY POD PIASUTNEM ŻELAZNYM

• "(…) Gdy nie wrócę, niechaj z wiosną
            Rolę moją sieje brat.
            Kości moje mchem porosną
            I użyźnią ziemi szmat (...)"

Dnia 26 czerwca 2022 roku odbyły się uroczystości związana z 78 rocznicą bitwy pod Piasutnem Żelaznym, miejscem walki bohaterów lokalnych, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego. Pod wsią Żelazne został stoczony bój oddziału partyzanckiego AK, który przeszedł do tej wsi z miejsc zgrupowania, spod Wizny, z przeważającymi siłami niemieckimi (policja, żandarmeria, Gestapo i Wermacht z Kolna i Łomży). Oddział polskich partyzantów został zaatakowany przez Niemców znienacka. Polacy byli słabo uzbrojeni, a oddział liczył ok. stu osób. Niemców natomiast było kilka razy więcej. 29 czerwca 1944 roku oddział AK został wzięty w krzyżowy ogień. Najmłodszy z partyzantów, którzy zginęli w potyczce pod Piasutnem Żelaznym miał 16 lat, najstarszy niespełna 30. Zginęło 10 żołnierzy.

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie czynnie włączyła się w obchody tak ważnej rocznicy dla naszej małej Ojczyzny. Społeczność naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor, przedstawicielami uczniów, nauczycielem historii oraz pocztem sztandarowym oddała cześć i chwałę bohaterom składając kwiaty i paląc znicze na grobie partyzantów oraz pod pomnikiem upamiętniającym miejsce bitwy pod Piasutnem Żelaznym. Następnie wszyscy udali się na miejsce dawnej leśniczówki, aby wziąć udział w polowej Mszy Świętej i obejrzeć rekonstrukcję potyczki.  Była to żywa lekcja historii.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter.

Cześć i chwała Bohaterom!

• Żegnamy rok szkolny 2021-2022

•         Zakończenie roku szkolnego to radosny dzień - czas zasłużonego odpoczynku po wytężonej pracy uczniów i nauczycieli. W tym dniu żegnamy uczniów, którzy kończą już naukę w naszej szkole.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu i powitaniem gości przez Panią Dyrektor w osobach: Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego - Wójta Gminy Kolno, proboszcza Parafii NSJ w Łosewie-  ks. Gabriela Jastrzębskiego, radnych Gminy Kolno - P. Jerzego Samula i P. Jerzego Kołdysa, rodziców z przewodniczącą P. Ewą Kordal, nauczycieli, uczniów, w tym szczególnie ósmoklasistów, którzy opuszczają mury naszej szkoły.

Na wstępie Wójt Gminy Kolno pogratulował absolwentom osiągniętych wyników, podziękował nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i trud pracy włożony w nauczanie i  wychowanie młodzieży, życząc dalszych sukcesów.

Po czym nastąpiło uroczyste przekazanie pocztu sztandarowego - symbolu naszej szkoły - uczniom klasy siódmej  oraz  ślubowanie ósmoklasistów.

Pani dyrektor Bożena Duda w słowach skierowanych do absolwentów nawiązała do wzruszających wspomnień, refleksji związanych z dziewięcioletnim okresem nauki uczniów w naszej szkole.  Zakończyła słowami: ”Życzę Wam abyście z wiarą w siebie szli przez życie. W każdym z Was jest siła, odwaga i  zdolności, które pozwolą Wam odnosić sukcesy. Niech przesłanie naszego  Patrona towarzyszy Was w dalszej drodze:  “Bądźcie jak orły szybujące w przyszłość Ojczyzny.”

Absolwenci w zaprezentowanym po raz ostatni montażu słowno – muzycznym  przygotowanym pod opieką wychowawczyni Pani M. Korzep w ciepłych i serdecznych słowach podziękowali nauczycielom za trud, opiekę, za przekazaną wiedzę i umiejętności. Pięknie wykonali również kilka utworów muzycznych związanych z pożegnaniem kończącego się okresu szkolnego.

Siódmoklasiści swoim starszym kolegom i koleżankom przygotowali miłe i humorystyczne niespodzianki oraz złożyli życzenia na dalszą drogę życiową.

Kolejnym elementem  uroczystości było rozdanie wzorowych świadectw i upominków książkowych uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Jak co roku wyróżnieni otrzymali również nagrody ufundowane ze  środków  Rady Rodziców.

Wyrazy szacunku i wdzięczności za wzorowe wychowywanie dzieci w formie listów gratulacyjnych Pani dyrektor skierowała  do Rodziców. Podziękowania trafiły także do uczniów zaangażowanych w pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego, reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym. Uczniom krzewiącym idee naszego Patrona za udział i czołowe miejsca na podium w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Twórców „Kardynał Stefan Wyszyński – Patron Ważnych Spraw ” wręczono pamiątkowe medale i  nagrody książkowe.

Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała nauczycielom, uczniom i rodzicom za pracę oraz zaangażowanie w mijającym roku szkolnym.  Nie zabrakło radosnych życzeń na okres wakacji, byśmy wypoczęci i pełni zapału wrócili we wrześniu do szkoły.