• Międzynarodowy Dzień Ziemi i akcja "Sprzątamy dla Polski"

          • W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi społeczność naszej szkoły wzięła udział w szeregu działań mających na celu przypomnienie wszystkim o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i promowanie wśród społeczności postaw ekologicznych oraz zachęcanie do prowadzenia takiego trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej Ziemi. Tego dnia uczniowie klas I – IV mieli okazję uczestniczyć w eko-lekcji pt. ,,Przyjaciele klimatu”. Poruszane były na niej zagadnienia związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, np. segregacją odpadów, dbaniem o przyrodę oraz zasoby naturalne itp. Uczniom przedstawiona została prezentacja multimedialna oraz szereg animacji, przybliżających problemy dotyczące współczesnej ekologii, które prowokowały do refleksji i dyskusji. Na koniec lekcji każdy mógł wziąć udział w zabawie – quizie podsumowującym zajęcia. Samorząd Uczniowski zadbał, aby tłem do tych wydarzeń była odpowiednia oprawa graficzna w postaci kolorowych ilustracji tematycznych.

             W tym dniu uczniowie i nauczyciele włączyli się również w akcję ,,Sprzątamy dla Polski”. Postarali się o to, aby z poboczy dróg w okolicy szkoły oraz pobliskim lesie w Niksowiźnie zniknęły, chociaż w części, porozrzucane bezmyślnie śmieci. Młodzież, obserwując w lesie dzikie wysypiska z odpadami, mieli doskonałą okazję do naocznego przekonania się o tym, że działania człowieka mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety oraz były powodem do podjęcia dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi. Nasi wychowankowie mają świadomość, że ochronę środowiska powinno rozpocząć się od najbliższego otoczenia. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem wszyscy powinismy poczuć się odpowiedzialni za jej stan!

            Działania podjęte tego dnia uwieńczyło przeprowadzenie wśród uczniów konkursu pt. ,,Ekolog na 6”, który był testem wiedzy dla młodych ekologów. Komisja, na podstawie regulaminu konkursowego wyłoniła zwycięzców: Maję Serafin, Patrycję Niedziołkę, Roberta Krasińskiego i Krystiana Kopcińskiego. Serdeczne gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

            Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od roku 1990. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone obecnie w 192 krajach. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie, upowszechnia czyste technologie, edukuje w zakresie ochrony środowiska i propaguje ideę zrównoważonego rozwoju. To wyjątkowe wydarzenie ma uświadamiać wszystkim, jak ważne jest dbanie o naszą Ziemię.

            Dzisiejsze akcje przeprowadzone w naszej szkole były wyrazem solidarności ze wszystkimi, którym zależy na przyrodzie i środowisku. Zachęcamy wszystkich  do dbania przez cały rok o kruchy ekosystem planety ludzi. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi – zmieniając swoje nawyki, sadząc drzewa wokół siebie i wspierając różnorodność biologiczną.

             

             

          • Nasze sukcesy recytatorskie

          • W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch gminnych konkursach recytatorskich, do których wytypowani zostali laureaci eliminacji szkolnych.

                   W Gminnym Przeglądzie Niezawodowej Twórczości Recytatorskiej i Teatralnej 2022 (kategoria klas I – VIII) w dn. 25 marca w Centrum Kultury Gminy Kolno w Lachowie zaprezentowały się: Kornelia Zuzga z kl. IV oraz Aleksandra Cempa z kl. VIII. Ola została ,,Mistrzem Recytatacji” i jako jedna z dwóch uczennic z naszej gminy 5 kwietnia reprezentowała  szkołę w finale – Wojewódzkim Przeglądzie PIKtoGramy w Białymstoku. Olę przygotowała p. Aneta Roman.

                 W XIII edycji Gminnego  Konkursu Recytatorskiego ,,Poezja Brzechwy i Tuwima”, który odbył się 12 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem  wiersze przygotowane pod kierunkiem  p. Małgorzaty Grabowskiej recytowali najmłodsi – pięciolatki, sześciolatki oraz uczniowie kl. I. Laureatami zostali: w kategorii sześciolatków - Alan Kowalczyk – I miejsce oraz Filip Dębkowski – wyróżnienie. W grupie pierwszoklasistów wyróżniono Julię Plonę.

               Serdecznie gratulujemy uczniom, zachęcamy do podnoszenia poziomu kompetencji artystycznych, a także udziału w kolejnych konkursach.

          • Niezwykłe spotkanie z pisarzem

          • 6 kwietnia – dzięki gościnności Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem - mieliśmy przyjemność poznać znanego współczesnego twórcę książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarza, laureata wielu nagród– pana Grzegorza Kasdepke pochodzącego z Białegostoku. Wiele fragmentów jego utworów znajduje się w podręcznikach do j. polskiego.

            Uczniowie klas III – V w trakcie dwugodzinnego spotkania wysłuchali wielu ciekawostek o tym prozaiku, o powstawaniu jego książek (a napisał ich ponad 50), o kolejności i czasie ich tworzenia. Wskazał postaci oparte na realnych osobach ze swego  życia, np. syna Kacpra, jedną z nauczycielek. Jako bohatera uczynił także siebie, choćby w powieści ,,Mruczando na trzy rodziny i dwie kamienice”. Pan Grzegorz to niezwykle sympatyczny człowiek, otwarty, z fantastycznym  poczuciem humoru, dlatego śmiechu było co niemiara. Zadawał dzieciom wiele pytań, m.in. o znaczenie związków frazeologicznych, których wyjaśnienia zawarł w jednej ze swoich książek, a następnie z  cierpliwością i radością odpowiadał  na bardzo szczegółowe pytania ciekawskiej publiczności, szczególnie tych najmłodszych. Z niektórych „wychodził” wymijająco i  zabawnie. Zebranym ciągle towarzyszył uśmiech na twarzach :-) Po spotkaniu mogliśmy nabyć niektóre powieści Kasdepke z dedykacją autora, a ostatnią z nich kupiliśmy  jako pierwsi – prosto z drukarni bowiem ,,przyjechała” książka detektywistyczna pt.  ,,Koronkowa robota”. Na koniec przygotowaliśmy  pisarzowi wierszowane  życzeniami  i podziękowania, które wręczyliśmy jako pamiątkę.

            Wróciliśmy pełni nowej wiedzy, pozytywnych wrażeń. Miejmy nadzieję, że uczniowie będą czytali więcej  i chętniej, a na pewno utwory pisarza, którego poznali.

             

              A. R  

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole.

          • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.                

                  W naszej szkole święto to obchodziliśmy w piątek 1 kwietnia. Zainicjowali je najmłodsi uczniowie  z oddziału przedszkolnego i klasy I-III, którzy skutecznie zachęcili do obchodów tego dnia wszystkich uczniów społeczności szkolnej.                        
                  Przygotowania zaczęliśmy od zrobienia gazetki na korytarzu, która przedstawiała informacje na temat powstania tego święta oraz cech charakteryzujących osoby ze spektrum autyzmu. Najmłodsza społeczność zapoznana została z zaburzeniami i towarzyszącymi objawami. Uczniowie obejrzeli film będący wprowadzeniem do tematyki autyzmu.  Jego celem było podniesienie świadomości dzieci, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień. Kolejnym krokiem było wykonanie prac pod hasłem „Bądź niebieski dla autyzmu”, na których została umieszczona data wraz z nazwą wydarzenia. Dzieci z dumą rozwiesiły swoje prace na holu głównym i w klasach.
                  1 kwietnia większość uczniów klas 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami przyszła do szkoły ubrana na niebiesko, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem.  Na  ubraniach dzieciaczki  miały przypięte niebieskie żarówki. 
                  Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób autystycznych. Sądząc po zachowaniu uczniów- działania przyniosły skutek. 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych