• „Super prank” – spektakl profilaktyczny teatru „Kurtyna”

• 25 listopada 2019 r. w ramach działań edukacyjno-profilaktycznych gościliśmy aktorów krakowskiego Teatru Kurtyna. Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję obejrzeć inscenizację pt. „Super prank”, połączoną z prelekcją tematyczną. Tytułowe słowo „prank” oznacza żart, ale nie dowcip słowny – w dobie internetu „prank” traktowany jest jako żart zrobiony komuś, a następnie opublikowany w formie video w sieci.

We współczesnym świecie  wzorce postaw często zostają wyśmiewane, co podkreślono w spektaklu. Rafał – bohater przedstawienia, który niechętnie  przeprowadził się ze spokojnej wsi do pełnego czyhających niebezpieczeństw miasta, nie potrafi się  w nim odnaleźć. Wzorowy uczeń dostrzega, że jego rówieśnicy kierują się innymi wartościami niż on, pragną przypodobać się kolegom. Nie liczy się dla nich nauka, nawiązywanie dobrych relacji, tylko życie wirtulne, m.in. na Facebooku, Instagramie. Bezmyślnie podążają za modą, podejmują ryzykowne przedsięwzięcia, obiecują „magiczne tabletki”, czyli zabójcze dopalacze, nakłaniają nawet do kradzieży. Chłopiec jest samotny w swoich przekonaniach, w obawie przed odrzuceniem w szkole ulega Sebastianowi oraz jego  grupie, narażając swoje życie, zdrowie oraz dobre imię. Przedstawienie miało na celu uświadomić młodym widzom, że należy być asertywnym, co jest trudne pod presją ludzi o przywódczych cechach, którzy namawiają go do podążania za nowościami, wyśmiewają stary telefon – jak to robił Seba. Próbują upodobnić nowego znajomego do siebie, zarówno wizualnie, jak i wewnętrznie.

Do wartości wychowawczo–profilaktycznych przedstawienia należy  profilaktyka zachowań ryzykownych. Widzowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami zapobiegania uzależnieniom. Mają świadomość  niebezpieczeństwa użycia dostępnych  używek i lekarstw, szkodliwego wpływu alkoholu  i papierosów na zdrowie.   Kształtowane były  postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, asertywne sposoby odmawiania,  propagowanie  postaw społecznych takich jak wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, empatia i szacunek dla słabszych, pokora wobec autorytetów, zachęcanie do czytania książek.

Aktorzy starali się wskazać uczniom właściwy kierunek postępowania poprzez podejmowanie  rozsądnych, odpowiedzialnych decyzji, by   lepiej żyć. Mamy nadzieję, iż młodzież weźmie sobie do serca ich wskazówki i nasi uczniowie będą odsuwali od siebie zagrożenia XXI wieku, w tym uleganie negatywnym wpływom innych osób, sprawianie przykrości za pomocą internetu, który nie może stać się ważniejszy od świata rzeczywistego.

• „Kocham ojczyznę więcej niż własne serce” Kardynał Stefan Wyszyński

Tegoroczne uroczystości poświęcone 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęliśmy 8 listopada o godz. 11.11  wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Jako szkoła włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej przez MEN i z dumą zabrzmiał nasz hymn narodowy. Następnie uczniowie klas VI-VIII zaprezentowali pięknie przygotowany pod kierunkiem p. Barbary Wądołowskiej montaż słowno- muzyczny o trudnej                          i bolesnej drodze narodu polskiego ku wolności, drodze, która po 123 latach niewoli szczęśliwie pozwoliła powrócić Polsce na mapę Europy i świata. Radość z tych wydarzeń wyrażona została m.in. recytacją poezji patriotycznej:

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!

Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,

Na którym z lochu, co był twą stolicą

Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.”- doniośle i z przyjemnością prezentowano tego typu treści. Po części artystycznej rozpoczęliśmy „Patriotyczne śpiewanie”. Mottem w b.r. sz. były słowa Oskara Kolberga „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Już po raz trzeci włączyliśmy się w tę ideę wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Z radością                 i entuzjazmem zaśpiewaliśmy znane i lubiane pieśni marszowe i wojenne. Jako społeczność szkolna w kolejnych latach złożyliśmy zobowiązanie, że będziemy kontynuować to wielopokoleniowe śpiewanie. Dowód na to stanowił piątkowy wieczór, kiedy licznie zgromadzili się rodzice, dziadkowie, przedstawiciele Gminy Kolno oraz goście. Nasi wychowankowie - uczestnicy zespołu „Il canto” uświetnili pięknym i wzruszającym śpiewem zorganizowany po raz drugi „Wieczorek patriotyczny”. Pieśni były przeplatane recytacją wierszy opiewających umiłowanie Ojczyzny i walki o wolność. Oprawę artystyczną zapewnili opiekunowie grupy Państwo Anna i Paweł  Podeszwikowie. Występy zakończyły się pięknym występem Pani Ani, która na życzenie widzów wykonała wzruszającą pieśń pt. „Ja to mam szczęcie”. O słodki akcent tego spotkania zadbały Panie z Rady Rodziców i koła Gospodyń Wiejskich przygotowując przepyszne ciasta.

Przesłaniem naszych przedsięwzięć jest oddanie hołdu naszej ojczyźnie, zaszczepienie miłości do Polski i polskości w młodym pokoleniu oraz zachowanie pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolność ojczyzny. Jak podkreślił na zakończenie Wójt Gminy Kolno - Pan Józef Bogdan Wiśniewski „Była to piękna, wspólnie przeżyta lekcja patriotyzmu”

11 listopada delegacja uczniów, nauczycieli i dyrektor szkoływraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Czerwonem. Braliśmy udział w mszy świętej za ojczyznę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pod pomnikiem bohaterów walczących za nasz kraj.

• Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców

na Wieczorek patriotyczny

w dniu 8 listopada 2019 r. o godz. 19 00

w siedzibie naszej szkoły.

W programie:

- Koncert patriotyczny grupy Il Canto,                                                             Organizatorzy

- Recytacja wierszy patriotycznych