• „Dzień kolorowej skarpetki”, czyli obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

          • 21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa.  Kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Chorych z Zespołem Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

            Społeczność naszej Szkoły po raz pierwszy  aktywnie włączyła się w obchody tego ważnego dnia, pamiętając o tych wspaniałych osobach. Zdecydowana  większość  uczniów  w ramach integracji, tolerancji i solidarności  z tymi osobami przyszła w kolorowych skarpetkach „nie do pary”

            W ramach akcji uczniowie klas 0-III zostali zapoznani z prezentacją multimedialną poświęconą cechom charakterystycznym osób z Zespołem Downa. Dodatkowo  wysłuchali  krótkiej prelekcji, która pomogła  dzieciom zrozumieć specyfikę niepełnosprawności. Kolejnym elementem spotkania  było utrwalenie informacji o tej  chorobie w  formie ćwiczeń interaktywnych, w które to zadanie wszyscy zaangażowali się bardzo chętnie.  Podsumowaniem akcji było kolorowanie papierowych skarpetek przez uczniów oddziału przedszkolnego i klas I-III, które ozdobiły hol naszej szkoły.

            Dodatkowo koordynatorka p. Grażyna Gardocka akcji przygotowała w holu szkoły gazetkę tematyczną poświęconą Zespołowi Downa. 

          • Maluchy świętowały Pierwszy Dzień Wiosny na wesoło

          • Z okazji Powitania Wiosny uczniowie z kl. „O” – III Pierwszy Dzień Wiosny obchodzili w sposób urozmaicony i ciekawy przy pięknej  wiosennej dekoracji szkoły.

            Spotkali się na holu głównym na wspólnych tematycznych zabawach. Najmłodsza społeczność naszej szkoły ,czyli oddział przedszkolny i uczniowie klasy I przygotowali montaż słowno-muzyczny, klasa II i III zaprezentowała  zagadki o wiośnie, na  które to odpowiadali najpierw uczniowie klas 0-I, a następnie  klasy II i III. Po zagadkach przyszedł czas na układanie puzzli, co poszło dzieciakom bardzo sprawnie. Kolejnym elementem  uroczystości były ćwiczenia interaktywne, zadanie to wzbudziło wiele  pozytywnych emocji, interaktywne rozwiązywanie krzyżówki o wiośnie  wprawiło w zakłopotanie większość uczniów, gdyż z jednym hasłem  był  problem. Ostatnim elementem w tej części spotkania był taniec improwizujący nadejście wiosny  przy  muzyce Antonio Vivaldiego pt:”Wiosna”

            Po części artystycznej  najmłodsza społeczność  naszej szkoły ze śpiewem  na  ustach, Marzanną i gaikiem zielonym  w rękach   udała  się na boisko szkolne. Spalenie Marzanny odbyło się przy głośnych dźwiękach instrumentów muzycznych, po czym zza drzew wyszła Pani Wiosna piękna i zielona. Wszyscy powitali ja bardzo ciepło.

            Entuzjastycznie i w dobrych nastrojach uczniowie wrócili do domów. 

          • O bezpieczeństwie w Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kolnie: sierż. Ewę Zabłocką oraz mł. asp. Karola Filipkowskiego. Spotkanie z policją zorganizowano uczniom klas IV-VIII i dotyczyło zagadnień cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację. Świadomość odpowiedzialności karnej może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje większą odpowiedzialnością naszych wychowanków za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

                        Po pogadance przeprowadzonej przez funkcjonariuszy policji przywitaliśmy ratownika medycznego z Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy. Udzielił instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Ratownik pokazał uczniom jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności pod okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego.

                        Po zakończonych spotkaniach z naszymi gośćmi uczniowie rozpoczęli zmagania w Wiosennym Turnieju Gry w Warcaby zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Udział w nim wzięło blisko 30 uczniów z klas IV- VIII. Zwycięzcę turnieju poznamy w najbliższych dniach.

        • Rekrutacja
          • Rekrutacja

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie informuje, że rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2022/2023 trwa  w terminie: od 07.03.2022 r. do 25.03.2022 r.

            Rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego 6 – latków (jako obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego) trwa w terminie:
            od 07.03.2022 r. do 25.03.2022 r. .

            Dzieci 5 – letnie, urodzone w roku 2017, mają prawo do objęcia wychowaniem przedszkolnym.

            Miejsce zapisów: sekretariat szkoły, w godzinach od 8.00 do 15.00.

            Wymagane dokumenty: dowód osobisty rodzica, PESEL dziecka

            Prosimy o podpisy na wnioskach obojga Rodziców

            Dokumenty do pobrania znajdują sie w zakładce O szkole -> Rekrutacja w górnym pasku menu.

             

            Serdecznie zapraszamy !

          • Dziękujemy!

          • Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy. Wspólnymi siłami społeczności naszej szkoły, Pana sołtysa i mieszkańców wsi Janowo oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Janowie zebraliśmy dary, które zostały przekazane do punktu odbioru Gminy Kolno zlokalizowanego w Szkole Podstawowej w Zabielu.

            Za ogromny dar serca dziękujemy!

            Dyrektor szkoły- Bożena Duda

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          •  Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość ta ustanowiona została 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy w latach 1944-63 walczyli z bronią w ręku z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej.

            Uczniowie mogli oglądać wystawę o „Żołnierzach wyklętych”. Gazetka wyjaśniała znaczenie dnia oraz przedstawiała sylwetki kilku żołnierzy, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni tylko walczyli z sowietyzacją naszej ojczyzny.

            Nauczyciel historii na lekcjach historii oraz godzinie wychowawczej przeprowadził prelekcję dotyczącą historii żołnierzy wyklętych.

            1 marca odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w której wzięli udział: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Pani dyrektor podkreśliła, że tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamieci "Żołnierzy Wykletych" odbywające się w cieniu walk toczących się na Ukrainie nabierają szczególnego znaczenia. Dzisiaj wracamy pamięcią do tych polskich zołnierzy, którzy po II wojnie światowej z narażaniem własnego życia i represji wobec ich rodzin nie godzili się na reżim sowiecki, walczyli o suwerenną Ojczyznę. Wówczas my walczyliśmy o pełną niepodległość Polski, a dzisiaj od kilku dni Ukraina walczy zbrojnie z Rosją o swoją niepodległość.

            Uczniowie przygotowali artystyczny program słowno-muzyczny pod kierunkiem nauczycielki historii. Zaprezentowane utwory poetyckie, elementy muzyczne miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie szkoły  poznali wiele informacji, nie tylko o życiu tych odważnych osób, ale także o przeszkodach i warunkach w jakich przyszło im żyć oraz walczyć.

                  Apel stanowił niezwykłą lekcję historii, wzbogacająca wiedzę uczniów o przeszłości naszego kraju.

        • Program profilaktyczny „Nowy trend”
          • Program profilaktyczny „Nowy trend”

          • W dniu 02.03.22 r. w naszej szkole odbył się program profilaktyczny, pt. „Nowy trend”. Udział w nim wzięli uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami. Grupa artystów z Teatru „Kurtyna” w Krakowie zaprezentowała epizod, w której poruszyła problem bezpieczeństwa w sieci.

            Przesłaniem tego programu było zwiększenie świadomości młodzieży dotyczących zagrożenia w sieci, a także skutków umieszczania w interneciemateriałów i wizerunku osób bez jego zgody, niewłaściwych przekazów w mediach społecznościowych m.in. na Tik-Toku  i ich konsekwencjach.

            Spektakl z elementami humorystycznym bardzo zainteresował uczniów naszej szkoły, którzy nagrodzili aktorów brawami.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • „A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

            Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.,

            W dniach od 21.02.do 25 .02.2022 uczniowie naszej społeczności wzięli udział w projekcie,który zakładał  popularyzację wiedzy na temat języka ojczystego i jego tradycji podczas pięknego czytania,pięknej recytacji, odgrywania scenek rodzajowych,quizów wiedzy o języku, sławnych Polakach. Jego celem było promowanie języka ojczystego, przy jednoczesnym podkreślaniu znaczenia różnorodności językowej i kulturowej oraz kształcenie umiejętności porozumiewania się.

             Na potrzeby realizacji tego projektu wykonana była gazetka tematyczna,dzięki której uczniowie  mogli zgłębić: historię powstania tego święta, myśli i sentencje najbardziej znanych twórców polskiej literatury, doskonanlili pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

             Projekt rozwijał kompetencje językowe i komunikacyjne. Uczniowie dowiedzieli się jak poprawnie i efektywnie się porozumiewać z innymi, poznawali historię polszczyzny i jej odmiany. Projekt posłużył też do  rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich, dostarczył okazji do przemyśleń o przyszłości współczesnej polszczyzny i innych języków, uczniowie jednocześnie rozwijali umiejętność uczenia się,korzystania z  Internetu i innych narzędzi cyfrowych.

             Wierzę, że rozwinięcie tych umiejętności pomoże im w dalszej edukacji i w życiu. Wnioskiem na kolejne lata jest wdrażanie podobnych projektów związanych z promocją języka ojczystego.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
        • 86 262 32 42
        • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
        • Bożena Duda
    • Galeria zdjęć

        brak danych