Patronatem honorowym projektu jest Ministerstwo Finansów.
Od grudnia 2021r do grudnia 2022r uczniowie klasy III uczestniczyli w realizacji projektu edukacyjnego: „Od grosika do złotówki
Jest to projekt adresowany do uczniów klas drugich szkół podstawowych, którzy kontynuują go w klasie trzeciej. Realizacja projektu trwała 10 miesięcy. Działania podejmowane w ramach programu „Od grosika do złotówki” miały na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonywały zadania o różnym stopniu trudności, a w efekcie rozwijały samodzielność w podejmowaniu decyzji wpływających na ich finanse i bezpieczeństwo, umacniały wiarę we własne siły i możliwości.
Uczniowie odbyli podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobyli określone w danym miesiącu umiejętności. Każdy z uczniów otrzymywał karty pracy tzw. „Dzienniki podróży”, w których dokumentował realizację poszczególnych zadań.
W trakcie comiesięcznych zajęć uczniowie „podróżując” po galaktyce Finanse poznawali znaczenie pojęć: moneta, banknot, awers, rewers, lokata, karta płatnicza, kredyt, itp. Dzieci dowiedziały się o sposobach zarabiania pieniędzy przez dorosłych, o sposobach ich przechowywania, lokowania, poznały zasady „udanych zakupów” oraz wpływ reklamy na ich dokonywanie. Poznając znaczenie słowa: oszczędzam dowiedziały się, że określeniem tym można również posłużyć się w odniesieniu do zdrowia, przyrody, mogą oszczędzać prąd, wodę, papier itp. W trakcie realizacji Grosikowych zadań ważnym elementem był również aspekt bezpieczeństwa. Znajomość znaków drogowych, przepisów oraz właściwych zachowań w ruchu drogowym stała się dla dzieci zadaniem ważnym i możliwym do przestrzegania prze nich samych. Każde zajęcia rozpoczynały się zaśpiewaniem piosenki ”Od grosika do złotówki”
Nieocenionym ogniwem projektu była współpraca z rodzicami. Stały element „Porozmawiaj ze mną o ...”, był zaproszeniem do wspólnej rozmowy na temat realizowanych treści. Rodzice mogli śledzić postępy swojego dziecka „podróżnika” przeglądając jego „Dziennik podróży”. Wprowadzając dziecko w świat finansów rodzice mogli zauważyć, że dzięki tym zajęciom dzieci potrafią zrobić coś ważnego, że zaczynają rozumieć znaczenie pracy rodziców i własnej, uczą się rozsądnego gospodarowania własnym dobrem, finansami.
Zwieńczeniem wspólnych działań był wniosek, że PIENIĄDZE owszem są ważne, ale bogactwem każdego człowieka są: rodzina, bezpieczeństwo, wiedza i dobroć.
Realizująca projekt: Grażyna Gardocka