• 83 rocznica rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów

          • 25 września 2022 r. nasza społeczność szkolna wraz z Panią Dyrektor na czele – brała udział w uroczystości lokalnej w Janowie, poświęconej wydarzeniom                                       z przeszłości naszego kraju i małej ojczyzny – z czasów kampanii wrześniowej.  Upamiętnialiśmy 110 Zapasowy Pułk Ułanów - oddział kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i jego dowódców. 28 września minęła 83 rocznica rozwiązania pułku. Przyczyną była prawdopodobnie wiadomość o kapitulacji Warszawy i Modlina.

            Geneza Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego wiąże się ze 110. Rezerwowym Pułkiem Ułanów, w którym mjr Henryk Dobrzański, pseudonim „Hubal” pełnił funkcję zastępcy dowódcy pułku. Pułk działał początkowo w składzie Brygady Rezerwowej Kawalerii „Wołkowysk”. Jednakże 20 września 1939 r. w rejonie Grodna ppłk Jerzy Dąbrowski, pseudonim „Łupaszka” postanowił odłączyć się od reszty brygady. W nocy           z 20 na 21 września pułk przeprawił się na zachodni brzeg Niemna i skierował się do Puszczy Augustowskiej. Tam została podjęta decyzja o wyruszeniu na pomoc oblężonej Warszawie. Po dwóch potyczkach z oddziałami sowieckimi w dniach 23 i 24 września, które doprowadziły do dużych strat, pułk w liczbie około 100 szabel dotarł w rejon Grajewa,           a następnie znalazły się w okolicy Janowa koło Kolna. 27 września do pułku dotarła informacja, że Warszawa kapituluje. O świcie 28 września 1939 r. pułkownik Jerzy Dąbrowski i jego podwładni podjęli decyzję              o rozwiązaniu pułku, ale nie                    o zaprzestaniu dalszej walki zbrojnej.  Rozdzielili się i przeszli do partyzantki.       Wytworzyły się wówczas 4 oddziały kontynuujące walkę z najeźdźcami:

            - grupa podpułkownika Jerzego Dąbrowskiego, chcąca przejść się na Litwę,

            - grupa majora Henryka Dobrzańskiego, pseudonim "Hubal", chcąca przedostać się w Góry Świętokrzyskie, aby prowadzić tam walkę partyzancka jako Oddział Wydzielony Wojska Polskiego,

            - grupa rotmistrza Witolda Bilińskiego, która postanowiła przebić się na Węgry,

            - ci, którzy zdjęli mundury, zakopali broń, oddali konie gospodarzom, założyli cywilne ubrania i postanowili wrócić do domu.

            Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego i polowej Mszy Świętej celebrowanej przez Proboszcza ks. Gabriela Jastrzębskiego. Po jej zakończeniu nastąpiło powitanie i przemówienia uczestniczących gości, m.in. wójta gminy Kolno – p. Józefa Wiśniewskiego.

            Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły klas IV-VIII pod kierunkiem nauczycielki historii. Montaż słowno-muzyczny rozpoczął się od przypomnienia tragicznych wydarzeń z 1 września 1939 roku. Ta tragiczna data stanowiła tło do wspominania dziejów naszej małej Ojczyzny, jaką jest gmina Kolno, do przypominania lokalnej historii i jej bohaterów, którzy nie poddawali się, walcząc do ostatniej kropli krwi. Prowadząca przybliżyła wszystkim historię pułku oraz okoliczności jego rozwiązania, jak również losy dowódców i ich żołnierzy po rozczłonkowaniu Pułku. Uczniowie deklamowali pięknie wiersze poświęcone Hubalowi, śpiewali pieśni upamiętniające ułanów i na cześć ojczyzny. Apel był bardzo podniosły i wzruszający.

            Na zakończenie uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z Panią Dyrektor i nauczycielami złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem, na który składają się cztery symboliczne kamienie, który jest wyrazem naszego hołdu, składanego corocznie żołnierzom pułku i jego dowódcom.

            Dzięki takim lekcjom patriotyzmu pamiętamy o tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

        • „Każdy inny- wszyscy równi”
          • „Każdy inny- wszyscy równi”

          • Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2022/2023 przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny- wszyscy równi”.

            Celem udziału w projekcie jest:

            -uwrażliwienie uczniów na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

            -rozwijanie empatii wobec osób ze SPE,

            -kształtowanie tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami,

            -likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,

            -przygotowanie uczniów do współuczestniczenia  z osobami ze SPE w życiu codziennym.

          • ,,Sprzątanie świata - Polska"

          • Dnia 17 i 18 września uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji ,,Sprzątanie świata - Polska", która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. Działanie to stanowiło wspólną lekcję poszanowania przyrody. Jej celem było promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie zachowań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

            Od 1994 roku, w trzeci weekend września, wraz z wolontariuszami z ponad czterdziestu krajów na całym świecie: młodzieżą, dorosłymi -  wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są  działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling.  Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, itp. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Dla placówek oświatowych jest wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

        • Witaj szkoło!
          • Witaj szkoło!

          • Rok szkolny 2022/2023 zainaugurowała msza św. w intencji społeczności szkolnej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie pod przewodnictwem proboszcza Ks.Gabriela Jastrzębskiego. Następnie spotkaliśmy się w szkole.

            Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Bożena Duda, która przywitała zebranych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów ciepłymi słowami, podkreślając, że bardzo cieszy się z powrotu wszystkich do pracy i nauki po okresie wakacji. Wypoczęci, pełni energii rozpoczynamy kolejny okres nauki. Pani dyrektor omówiła sprawy związane z organizacją nowego roku szkolnego min. przekazała informację, że w b.r. szk. podejmujemy pracę wyłącznie z dziennikiem elektronicznym „Librus”. Następnie prowadząca przedstawiła nauczycieli i specjalistów, którzy w b.r. szk. rozpoczną pracę w naszej placówce.

            1 września zawsze wspominamy tragiczny wrzesień 1939 r. - rozpoczęcie II wojny światowej. Tegoroczna rocznica nabiera szczególnego znaczenia w obliczu toczącej się wojny w Ukrainie. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod kierunkiem  p. A. Roman w formie wierszy i utworów muzycznych przypomnieli karty z historii naszego narodu. Pielęgnowanie pamięci o bohaterach i losach naszej ojczyzny jest wyrazem patriotyzmu i szacunku wobec tych, którzy oddali najwyższą ofiarę za naszą wolność.

            Na zakończenie dyrektor szkoły skierowała życzenia: „ Aby ten rozpoczynający się rok szkolny przyniósł uczniom, nauczycielom, rodzicom satysfakcję i oczekiwane efekty edukacyjne”.

            Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami (po nowe podręczniki i tygodniowy rozkład zajęć).

        • Informacja
          • Informacja

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w dniu 1 września 2022 r.  odbędzie się według poniższego harmonogramu:

            godz. 9.00 - Msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie

            godz. 10.00- Uroczysty apel rozpoczynający nowy rok szkolny 2022/2023 w sali gimnastycznej.

            Po części oficjalnej spotkania z wychowawcami i rozdanie podręczników szkolnych oraz spotkanie Rodziców z wychowawcą oddziału przedszkolnego. Zwracamy się z prośbą do Rodziców o dowiezienie do kościoła dzieci z Janowa i Kolonii Kątów.

            Uczniowie z Gietek i Niksowizny do kościoła dowiezieni zostaną autobusem szkolnym, według stałego harmonogramu.

            Serdecznie zapraszamy

            Dyrektor szkoły

          • 78 ROCZNICA BITWY POD PIASUTNEM ŻELAZNYM

          • "(…) Gdy nie wrócę, niechaj z wiosną
            Rolę moją sieje brat.
            Kości moje mchem porosną
            I użyźnią ziemi szmat (...)"

            Dnia 26 czerwca 2022 roku odbyły się uroczystości związana z 78 rocznicą bitwy pod Piasutnem Żelaznym, miejscem walki bohaterów lokalnych, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego. Pod wsią Żelazne został stoczony bój oddziału partyzanckiego AK, który przeszedł do tej wsi z miejsc zgrupowania, spod Wizny, z przeważającymi siłami niemieckimi (policja, żandarmeria, Gestapo i Wermacht z Kolna i Łomży). Oddział polskich partyzantów został zaatakowany przez Niemców znienacka. Polacy byli słabo uzbrojeni, a oddział liczył ok. stu osób. Niemców natomiast było kilka razy więcej. 29 czerwca 1944 roku oddział AK został wzięty w krzyżowy ogień. Najmłodszy z partyzantów, którzy zginęli w potyczce pod Piasutnem Żelaznym miał 16 lat, najstarszy niespełna 30. Zginęło 10 żołnierzy.

            Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie czynnie włączyła się w obchody tak ważnej rocznicy dla naszej małej Ojczyzny. Społeczność naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor, przedstawicielami uczniów, nauczycielem historii oraz pocztem sztandarowym oddała cześć i chwałę bohaterom składając kwiaty i paląc znicze na grobie partyzantów oraz pod pomnikiem upamiętniającym miejsce bitwy pod Piasutnem Żelaznym. Następnie wszyscy udali się na miejsce dawnej leśniczówki, aby wziąć udział w polowej Mszy Świętej i obejrzeć rekonstrukcję potyczki.  Była to żywa lekcja historii.

            Uroczystość miała bardzo podniosły charakter.

            Cześć i chwała Bohaterom!

          • Żegnamy rok szkolny 2021-2022

          •         Zakończenie roku szkolnego to radosny dzień - czas zasłużonego odpoczynku po wytężonej pracy uczniów i nauczycieli. W tym dniu żegnamy uczniów, którzy kończą już naukę w naszej szkole.

                   Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu i powitaniem gości przez Panią Dyrektor w osobach: Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego - Wójta Gminy Kolno, proboszcza Parafii NSJ w Łosewie-  ks. Gabriela Jastrzębskiego, radnych Gminy Kolno - P. Jerzego Samula i P. Jerzego Kołdysa, rodziców z przewodniczącą P. Ewą Kordal, nauczycieli, uczniów, w tym szczególnie ósmoklasistów, którzy opuszczają mury naszej szkoły.

                    Na wstępie Wójt Gminy Kolno pogratulował absolwentom osiągniętych wyników, podziękował nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i trud pracy włożony w nauczanie i  wychowanie młodzieży, życząc dalszych sukcesów.

                   Po czym nastąpiło uroczyste przekazanie pocztu sztandarowego - symbolu naszej szkoły - uczniom klasy siódmej  oraz  ślubowanie ósmoklasistów.

                    Pani dyrektor Bożena Duda w słowach skierowanych do absolwentów nawiązała do wzruszających wspomnień, refleksji związanych z dziewięcioletnim okresem nauki uczniów w naszej szkole.  Zakończyła słowami: ”Życzę Wam abyście z wiarą w siebie szli przez życie. W każdym z Was jest siła, odwaga i  zdolności, które pozwolą Wam odnosić sukcesy. Niech przesłanie naszego  Patrona towarzyszy Was w dalszej drodze:  “Bądźcie jak orły szybujące w przyszłość Ojczyzny.”

                  Absolwenci w zaprezentowanym po raz ostatni montażu słowno – muzycznym  przygotowanym pod opieką wychowawczyni Pani M. Korzep w ciepłych i serdecznych słowach podziękowali nauczycielom za trud, opiekę, za przekazaną wiedzę i umiejętności. Pięknie wykonali również kilka utworów muzycznych związanych z pożegnaniem kończącego się okresu szkolnego.

                  Siódmoklasiści swoim starszym kolegom i koleżankom przygotowali miłe i humorystyczne niespodzianki oraz złożyli życzenia na dalszą drogę życiową.

               Kolejnym elementem  uroczystości było rozdanie wzorowych świadectw i upominków książkowych uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Jak co roku wyróżnieni otrzymali również nagrody ufundowane ze  środków  Rady Rodziców. 

            Wyrazy szacunku i wdzięczności za wzorowe wychowywanie dzieci w formie listów gratulacyjnych Pani dyrektor skierowała  do Rodziców. Podziękowania trafiły także do uczniów zaangażowanych w pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego, reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym. Uczniom krzewiącym idee naszego Patrona za udział i czołowe miejsca na podium w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Twórców „Kardynał Stefan Wyszyński – Patron Ważnych Spraw ” wręczono pamiątkowe medale i  nagrody książkowe.

                Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała nauczycielom, uczniom i rodzicom za pracę oraz zaangażowanie w mijającym roku szkolnym.  Nie zabrakło radosnych życzeń na okres wakacji, byśmy wypoczęci i pełni zapału wrócili we wrześniu do szkoły.

          • Wycieczka edukacyjna do Kolna

          • 15 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka uczniów klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Urzędu Pocztowego Kolnie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą strażaka  oraz pracowników poczty, jak również  z zadaniami jakie na co  dzień wykonują.

            Wycieczkę zaczęliśmy od wizyty w KPPSP w Kolnie gdzie pod czujnym okiem strażaków uczniowie zapoznali się z wyposażeniem samochodów gaśniczych, narzędziami służącymi do ratowania życia ludzkiego podczas wypadków samochodowych, które są w jednostce. Uczniowie byli zachwyceni, kiedy osobiście mogli wejść do wozu strażackiego.  Kolejnym punktem pobytu w straży była symulacja wyjazdu do zdarzenia (alarm) i zjazd strażaków po rurze. Każde z dzieci mogło włożyć na głowę hełm strażacki. Po ciekawie przeprowadzonej pogadance uczniowie zwiedzali kolejne pomieszczenia: pokój operacyjny oraz garaż dla samochodów strażackich i łodzi ratunkowych. Na zakończenie  pobytu wszyscy uczestnicy  mogli doświadczyć ciężkiej  pracy strażaka trzymając w ręku wąż strażacki  pod ciśnieniem wody. Dzieciaki podziękowały strażakom za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

            Następnym celem naszej wycieczki była wizyta na  Poczcie. Pracownica urzędu z uśmiechem przywitała małych gości. Opowiedziała o odpowiednim zachowaniu na poczcie i jaką funkcję pełni poczta w naszym życiu. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędniczek. Młode pokolenie wychowywane w dobie cyfryzacji, gdy listowna korespondencja towarzyska stosowana jest coraz rzadziej, zapomina o odpowiedzialnej pracy listonosza. Dzieci miały możliwość doświadczenia ciężkiej pracy  urzędnika poprzez  naukę stemplowania przesyłek. Najmłodsza społeczność naszej szkoły została zaproszona na kolejną wizytę na Poczcie.

             Kolejnym punktem  wyjazdu do Kolna była wizyta w sklepie Delikatesy Centrum i Rossmann. Uczniowie zapoznali się z pracą ekspedientek oraz wyposażeniem sklepu. Mieli możliwość samodzielnego zrobienia zakupów pamiętając o użyciu zwrotów grzecznościowych.

             Na koniec naszego pobytu udaliśmy się na plac zabaw, gdzie uczniowie mieli chwilę relaksu po pełnym wrażeń dniu.

            Wszyscy uczniowie w miłych nastrojach wrócili do szkoły.

          • Poznajemy Polskę

          • Nasza szkoła w ramach przedsięwzięcia MEiN pod nazwą „Poznaj Polskę” otrzymała dofinansowanie na realizację dwóch wycieczek edukacyjnych. Realizując priorytetowe obszary edukacyjne postanowiliśmy przybliżyć uczniom z  klas I-III miejsca związane z Patronem szkoły oraz osiągnięcia naukowo- techniczne (obowiązujące w ramach projektu).

                    Wycieczka do Warszawy odbyła się 2 czerwca 2022 r. Grupa 15 uczniów pod opieką Pań  z edukacji wczesnoszkolnej wczesnym rankiem wyruszyła do stolicy. Zgodnie z programem rozpoczęliśmy spacer od Placu Zamkowego. Wysłuchaliśmy informacji przekazanych przez przewodnika o murze okalającym Stare Miasto, Bramie Południowej, obejrzeliśmy Kolumnę Zygmunta oraz zapoznaliśmy się z historią zamku i jego mieszkańców. Na Starym Mieście dzieci z zaciekawieniem wysłuchały legend związanych z kamieniczkami oraz gry kataryniarza. Spacerując zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście i byliśmy przed Pałacem Prezydenta, poznając  historię tego miejsca.

            Następnie przejechaliśmy autokarem do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, gdzie zwiedziliśmy poszczególne sale wystawowe. Dzieci wysłuchały informacji o naszych przewodnikach duchowych, obejrzały filmy i pamiątki związane z ich działalnością. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła wielkość Świątyni Opatrzności Bożej, w której odbyła się beatyfikacja naszego Patrona.

            Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Tam uczniowie mieli okazję oglądać wystawy z interaktywnymi eksponatami, dzięki którym  można samodzielnie odkrywać zjawiska występujące na świecie oraz przeprowadzić samodzielnie doświadczenia.  

                     W dniach 13-14 czerwca 2022 r. realizowaliśmy drugą wycieczkę, w ramach której grupa 40 uczniów klas IV- VIII pod opieką swoich Pań wychowawczyń i Pani dyrektor  zwiedzała Lublin i Kazimierz Dolny. Celem tej wycieczki było poznanie  osiągnięć polskiej nauki, w tym Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podążaliśmy śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zwiedzając Muzeum Katolickie Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także  kulturę i dziedzictwo  Kazimierza Dolnego. Ostatnim punktem była lekcja wf w Hangarze 646 w Warszawie.

            Pobyt w Lublinie rozpoczęliśmy od zwiedzania Ogrodu  Botanicznego. Naszym oczom ukazał się malowniczy widok zielonego terenu, przeplatany przepiękną, niespotykaną roślinnością. Spacer po ogrodzie urozmaiciła przewodniczka, która opowiadała ciekawostki o napotkanych po drodze ciekawych okazach roślin  i kwiatów. Dowiedzieliśmy się , że rośnie tam ok 6500 gatunków flory zgromadzonych w kilkunastu działach. Mogliśmy obejrzeć także istniejący na terenie ogrodu szlachecki dworek Kościuszków oraz redutę gen. Tadeusza Kościuszki. Było to wspaniałe miejsce do odpoczynku na łonie natury po długiej podróży.

            Następnie udaliśmy się z wizytą na Uczelnię KUL do Muzeum Jana Pawła II. Dowiedzieliśmy się, że działalność muzeum skupia się na organizowaniu tematycznych wystaw czasowych. Obejrzeliśmy wystawę poświęconą Ks. Idziemu Radziszewskiemu - założycielowi KUL. Przewodniczka przypomniała nam również losy Kard. Stefana Wyszyńskiego związane z Lublinem i uczelnią, na której gościliśmy.

            Natchnieni udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta. Spacer rozpoczęliśmy od Bramy Krakowskiej, która dziś stanowi symbol Lublina, by udać się na Rynek i podziwiać historyczne kamienice. Podczas spaceru nasza przewodniczka opowiadała ciekawostki związane z dawnymi właścicielami tych niezwykłych budowli. Uczestnikom utkwiła w pamięci kamienica ozdobiona scenami z legendy o „czarciej łapie” oraz o „kamieniu nieszczęść”. Na zamku mogliśmy podziwiać kopię obrazu Jana Matejki – „Unia Lubelska”- przedstawiającego jedno z ważnych wydarzeń historii Polski - zaprzysiężenia Polaków i Litwinów, tworząc fundament pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Podziwiając liczne zabytki i wsłuchując się w opowieści o „ Kozim Grodzie”, mogliśmy przenieść się w dawne dzieje o naszych królach.

            Wieczorem, trochę zmęczeni, udaliśmy się na nocleg i odpoczynek, by wczesnym rankiem przejechać do Kazimierza Dolnego.

            Zwiedzanie tego uroczego miasteczka, nazywanego perłą renesansu rozpoczęliśmy od spaceru nadwiślańskimi bulwarami podziwiając, piękno naszej królowej rzek - Wisły.

            Spotkanie z historią tego miasteczka rozpoczęliśmy w  Muzeum Sztuki Złotniczej, które  mieści się w zabytkowych piwnicach gmachu głównego Muzeum Nadwiślańskiego. Mogliśmy zachwycać się przepięknymi wyrobami dawnego, ze szczególnym uwzględnieniem złotników polskich i w Polsce działających i współczesnego złotnictwa. Obejrzeliśmy także film ukazujący dawne sposoby powstawania wyrobów ze srebra.

            Spacerując, podziwialiśmy Stary Rynek i jego zabytkowe uliczki. Urokliwą panoramę Kazimierza Dolnego  i wijącej się Wisły oglądaliśmy z Góry Trzech Krzyży, na którą niełatwo było wejść. Wracając, udaliśmy się do ruin średniowiecznego zamku. Wyjeżdżając z tego malowniczego grodu, uczestnicy zaopatrzyli się w pamiątki i oczywiście symbol Kazimierza Dolnego – drożdżowego koguta.

            Ostatnim punktem nasze wycieczki była lekcja WF w Hangarze 646 na warszawskim Targówku. Młodzież pod opieką instruktorów mogła dać upust swoim emocjom po kilku godzinach spędzonych w autokarze.

            Szczęśliwi, z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy o naszym pięknym kraju, wróciliśmy do Janowa.

             

             

          • Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki

          • Od grudnia bieżącego roku szkolnego klasa II pod patronatem Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Fundacja PZU realizowała projekt "Bezpieczne wędrówki od grosika do złotówki". Przez  5 miesięcy uczniowie poznawali podstawy edukacji finansowej: rodzaje i wartość pieniędzy, zdobywali umiejętności ułatwiające im podejmowanie samodzielnych decyzji, poznawali jak racjonalnie gospodarować zasobami. Wiedzę doskonalili  w trakcie galaktycznej podróży odwiedzając następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Parasol. Uczniowie klas II zakończyli realizację projektu edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa oraz edukacji finansowej „Bezpieczne wędrówki Od grosika do złotówki” w tym roku szkolnym, dalsza  kontynuacja będzie od września b. r. Zajęcia zgodnie z założeniami zostały włączone w cykl kształcenia edukacji wczesnoszkolnej. Podczas zajęć uczniowie m.in. doskonalili umiejętności zachowania się w sytuacjach podwyższonego ryzyka i niebezpieczeństw, uczyli się gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu i oszczędzaniu, bezpiecznego spędzania wakacji. Podejmowane działania były inspiracją dla uczniów do realizowania własnych pomysłów, rozbudzały ciekawość poznawczą u dzieci oraz motywację do dalszej edukacji. W realizacji projektu  uczestniczyli również rodzice,  którzy  utrwalali treści poznane na zajęciach poprzez rozmowy z uczniami. Pogadanki kierowane były pytaniami, które otrzymywali uczniowie w formie wklejek  do zeszytu. Zajęcia z  projektu bardzo podobały si się dzieciom podobają ,czekają na nie z utęsknieniem.

                                                                                                                 Realizująca: p.Grażyna Gardocka

          • Dzień Dziecka 2022

          • Dzień Dziecka to jeden z tych dni, na które czekają wszystkie dzieci – te małe, i te większe. W tym roku postanowiliśmy spędzić go bardziej aktywnie i zadbaliśmy o to, aby ten dzień był wyjątkowy. 31 maja 2022 r. dzieci z klas 0-III odwiedziły salę zabaw w Green Factory w Kolnie. Wspinaczki, zjazdy na oponach, kąpiel w basenie z kulkami, jazda na motorach, łapanie mydlanych baniek i zajadanie waty cukrowej było wielką atrakcją dla naszych maluchów. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczała ich nawet na sekundę. Miłe wspomnienia z pewnością na długo zostaną w pamięci każdego dziecka. Serdecznie dziękujemy Paniom, które w Green Factory zorganizowały super zabawę.

            2  czerwca uczniowie kl. IV-VIII obchodzili Dzień Dziecka w Hotelu Kozioł. Ich tegoroczne święto – z inicjatywy Rodziców - zorganizowane zostało  w nietypowej formie, innej niż dotychczas. Uczniowie z opiekunami uczestniczyli w programie integracyjnym  zorganizowanym przez pracowników ,,Hotelu Kozioł”. Po powitaniu i omówieniu zasad bezpieczeństwa podzieleni na grupy – według zainteresowań – korzystali z przygotowanych atrakcji. W ofercie znajdowały się między innymi: mini-golf, boiska do piłki nożnej,  kort tenisowy, przejażdżka konno w siodle, turniej strzelecki pod nadzorem instruktorów  i nauczycieli. Najwięcej emocji budził zjazd kolejką tyrolską nad Pisą. Zjedliśmy wspólny posiłek przy ognisku i pod wiatą grillową.

            Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, który dostarczył wielu pozytywnych emocji.

            Oby uśmiechy takie jak w te dni zawsze gościły na twarzach naszych uczniów.

          • 31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu

          • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. W naszej szkole odbyła się kampania antynikotynowa pod hasłem ,,Tytoń- zagrożenie dla naszego środowiska”.  Miała ona na celu szerzenie wśród społeczności szkolnej świadomości na temat zagrożeń związanych z produkcją i paleniem wyrobów tytoniowych. O ich negatywnym wpływie na zdrowie człowieka i przyrodę opowiedzieli nam zaproszeni przez szkołę goście z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie, p. Lidia Kozłowska i p. Sylwia Pisiak. Panie przedstawiły prezentację pt. ,,Młodość wolna od tytoniu” oraz przeprowadziły ciekawą pogadankę z uczniami, mocno akcentując fakt, iż przemysł nikotynowy jest zagrożeniem w szczególności dla  młodzieży, w związku z czym należy być czujnym i asertywnym. Społeczność naszej szkoły miała również okazję uczestniczyć w zabawach z użyciem alkogogli, okularów symulacyjnych 1,5‰. Pokazywały one, jak używki wpływają na organizm człowieka i ,, zniekształcają” jego rzeczywistość. Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się  w akcję antynikotynową – nie tylko aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i zaplanowanych dla nich zabawach, ale również sami przygotowali i zaprezentowali plakaty i autorskie wierszyki na temat negatywnego wpływu palenia na organizm człowieka i jego środowisko. Wszyscy chętni mogli także sprawdzić swoje siły w konkursie wiedzy na temat uzależnienia od wyrobów tytoniowych. Wśród uczniów, najlepiej test rozwiązali: Dominik Korzep, Kacper Malinowski, Justyna Góralczyk, Maja Serafin, Paulina Michałowska , Aleksandra Cempa, Dominika Matuszczak i Szymon Papież. Upominkami ufundowanymi przez Sanepid w Kolnie nagrodzono zwycięzców Testu wiedzy u paleniu tytoniu oraz pozostałych uczniów zaangażowanych w przeprowadzenie tak ważnej akcji.

             Mamy nadzieję, że tego typu kampanie przeprowadzane na całym świecie, wpłyną na świadomość ludzi i pozwolą ograniczyć tak znaczną liczbę chorób i zgonów spowodowanych paleniem.

          • Święto Rodziny 2022

          • Po niemal dwóch latach restrykcji pandemicznych zorganizowaliśmy spotkanie z Rodzicami i zaproszonymi gośćmi z okazji szkolnego Święta Rodziny, które łączy Dzień Patrona , Dzień Matki, Dzień Ojca oraz Dzień Dziecka.

            Uroczystość rozpoczęliśmy dziękczynną mszą św. w kościele w Łosewie p.w. Serca Jezusowego, której przewodniczył ks. Gabriel Jastrzębski.

            Po powrocie do szkoły czwartoklasiści pod kierunkiem Pani katechetki zaprezentowali piękny i wzruszający montaż słowno-muzyczny poświęcony naszemu Patronowi.

            Pani dyrektor Bożena Duda nawiązując do twórczości naszego Patrona zwróciła uwagę na fakt, że Kardynał dużo miejsca poświęcał chrześcijańskiemu wychowaniu młodego pokolenia wymagającego współpracy rodziny, państwa, kościoła i szkoły.

            Prymas podkreślał: „Rodzina jest w procesie wychowania społecznością pierwszą, ale nie jedyną. Inne społeczności, takie jak: państwo, kościół i szkoła również mają oddziaływanie wychowawcze, lecz ich charakter wobec rodziny jest pomocniczy. Społeczności te mają pomagać rodzinie w jej zadaniach i funkcjach, a nie zastępować czy wyręczać”.

             My wychowawcy wspierając Rodziców staramy się, aby współpraca szkoły i rodziny przyniosła pożądany przez wszystkich efekt: wychowania naszych podopiecznych na uczciwych i dobrych ludzi.

            To nie jest łatwe zadanie, szczególnie w obecnych czasach, gdzie młodzież otaczają nie zawsze dobre wzorce współczesnych idoli kreowane przez różne social media. Ale to my- dorośli powinniśmy wskazywać właściwe wybory młodym ludziom, stawiając za wzór Patrona naszej szkoły.  W jego spuściźnie duchowej i moralnej każdy może znaleźć drogowskaz do swego postępowania i zycia.

            Następnie przedszkolaki i pierwszoklasiści pod bacznym okiem swojej  wychowawczyni wyrecytowały i wyśpiewały życzenia dla swoich mam i tatusiów. Na twarzach rodziców zagościło wzruszenie i radość ze swoich pociech.

            Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej zaprezentowały humorystyczną scenkę  tematyczną „Rodzina w parku” przeplataną radosnymi utworami muzycznymi.

            Na zakończenie wszyscy goście przy wspólnej kawie degustowali pyszny tort i ciasta przygotowane przez Radę Rodziców.

            Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przepełnionej płynącymi z serca życzeniami naszych maluchów dla swoich kochanych Rodziców.

        • Zaproszenie
          • Zaproszenie

          • Serdecznie zapraszamy Rodziców na Dzień Patrona i Rodziny w dniu 27 maja 2022 r.

            Program dnia:

            • 9.00 - msza św. Parafii pw.Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie.
            • ok. 10.15- montaż słowno - muzyczny poświęcony Patronowi Szkoły w sali gimnastycznej szkoły.
            • ok. 10.45- koncert słowno muzyczny dla Rodziców z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca.

            Wspólna kawa i ciasto.

            *Autobus szkolny będzie zabierał dzieci zgodnie z codziennym harmonogramem, jednak w miarę możliwości bardzo prosimy o dowiezienie dzieci do kościoła własnym środkiem transportu.

             

            Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie

          • Majowe święta-dni, o których należy pamiętać.

          •  W przeddzień majowych uroczystości  najmłodsza społeczność naszej szkoły, uczniowie klas 0-III włączyła się w obchody ważnych dla każdego Polaka dni. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani.

                   W pięknie udekorowanym holu, przy patriotycznej dekoracji odbyła się lekcja historii związana z świętami narodowymi. Na początku odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie z wykorzystaniem  prezentacji multimedialnej przybliżono dzieciakom historię powstania świąt państwowych: 1 maja-Międzynarodowy Dzień Pracy, 2 maja- Dzień Flagi  Państwowej oraz najważniejsze święto 3 maja-Uchwalenie Konstytucji 1791r.Poznali oni dramatyczne losy narodu polskiego związane z rozbiorami i utratą niepodległości.  Iskierką nadziei na lepszą przyszłość było uchwalenie Konstytucji Majowej. Później uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych, które najmłodsi wykonywali z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem.

             Mamy nadzieję, że ta uroczystość i zdobyta wiedza na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

          • Wiwat Maj!

          • 28 kwietnia był to wyjątkowo uroczysty dzień. Tego dnia nasza szkoła przystąpiła do IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu!", w ramach którego uczniowie zaprezentowali 3 pieśni hymniczne oceniane przez komisję konkursową: „Mazurka Dąbrowskiego”, „Rotę” i „Marsz I Brygady”.  

            „Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

            Celem konkursu było włączenie społeczności lokalnych w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, edukację muzyczną poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych, rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie, a także zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.

            Uczniowie naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali się do tego muzycznego przedsięwzięcia, a udział w nim  efektywnie zintegrował młodych ludzi, wyzwolił poczucie dumy narodowej, a także zachęcił do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski.

             

            28 kwietnia w naszej szkole odbył się również uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była to piękna lekcja historii, podczas której uczniowie mogli zapoznać się z ważnymi dla naszego kraju wydarzeniami historycznymi. Uroczystość uzmysłowiła wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Fakty historyczne przeplatały nastrojowe wiersze i piosenki.

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Dzień ten w naszej szkole wpisał się w piękną lekcję patriotyzmu.

          • 23 KWIETNIA- OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH W NASZEJ SZKOLE

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony 23 kwietnia stał się inspiracją do podjęcia działań na rzecz promocji czytelnictwa również  w naszej szkole.

             W poniedziałek 25.04.2022 uczniowie klas 0-III zaakcentowali ten dzień w  formie spotkania na holu głównym. Z wykorzystaniem gazetki tematycznej poznali historię powstania tego święta, utrwalili  sobie cechy dobrego czytelnika, a nade uświadomili sobie odpowiedź na pytanie: ”Dlaczego warto czytać książki?”

            Prezentacja multimedialna pokazała historię tworzenia się pisma-druku na przestrzeni dziejów. Uczniowie poznali etapy powstawania książki i pojęcia temu towarzyszące jak również ciekawostki dotyczące tego tematu. Ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej sprawdzały skupienie i aktywność podczas spotkania. Na koniec  tego ważnego Dnia Książki dzieciaki z klas 0-I narysowały najciekawszą postać z bajki, zaś uczniowie klas II i III wykonały stronę tytułową swojej ulubionej książki.

            Niech te działania zachęcą wszystkich nieprzekonanych do polubienia książek i czytania, bo książka jest dobra na wszystko.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi i akcja "Sprzątamy dla Polski"

          • W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi społeczność naszej szkoły wzięła udział w szeregu działań mających na celu przypomnienie wszystkim o tym, jak ważne jest dbanie o naszą planetę i promowanie wśród społeczności postaw ekologicznych oraz zachęcanie do prowadzenia takiego trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej Ziemi. Tego dnia uczniowie klas I – IV mieli okazję uczestniczyć w eko-lekcji pt. ,,Przyjaciele klimatu”. Poruszane były na niej zagadnienia związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, np. segregacją odpadów, dbaniem o przyrodę oraz zasoby naturalne itp. Uczniom przedstawiona została prezentacja multimedialna oraz szereg animacji, przybliżających problemy dotyczące współczesnej ekologii, które prowokowały do refleksji i dyskusji. Na koniec lekcji każdy mógł wziąć udział w zabawie – quizie podsumowującym zajęcia. Samorząd Uczniowski zadbał, aby tłem do tych wydarzeń była odpowiednia oprawa graficzna w postaci kolorowych ilustracji tematycznych.

             W tym dniu uczniowie i nauczyciele włączyli się również w akcję ,,Sprzątamy dla Polski”. Postarali się o to, aby z poboczy dróg w okolicy szkoły oraz pobliskim lesie w Niksowiźnie zniknęły, chociaż w części, porozrzucane bezmyślnie śmieci. Młodzież, obserwując w lesie dzikie wysypiska z odpadami, mieli doskonałą okazję do naocznego przekonania się o tym, że działania człowieka mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety oraz były powodem do podjęcia dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi. Nasi wychowankowie mają świadomość, że ochronę środowiska powinno rozpocząć się od najbliższego otoczenia. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem wszyscy powinismy poczuć się odpowiedzialni za jej stan!

            Działania podjęte tego dnia uwieńczyło przeprowadzenie wśród uczniów konkursu pt. ,,Ekolog na 6”, który był testem wiedzy dla młodych ekologów. Komisja, na podstawie regulaminu konkursowego wyłoniła zwycięzców: Maję Serafin, Patrycję Niedziołkę, Roberta Krasińskiego i Krystiana Kopcińskiego. Serdeczne gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

            Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od roku 1990. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone obecnie w 192 krajach. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie, upowszechnia czyste technologie, edukuje w zakresie ochrony środowiska i propaguje ideę zrównoważonego rozwoju. To wyjątkowe wydarzenie ma uświadamiać wszystkim, jak ważne jest dbanie o naszą Ziemię.

            Dzisiejsze akcje przeprowadzone w naszej szkole były wyrazem solidarności ze wszystkimi, którym zależy na przyrodzie i środowisku. Zachęcamy wszystkich  do dbania przez cały rok o kruchy ekosystem planety ludzi. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi – zmieniając swoje nawyki, sadząc drzewa wokół siebie i wspierając różnorodność biologiczną.

             

             

          • Nasze sukcesy recytatorskie

          • W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch gminnych konkursach recytatorskich, do których wytypowani zostali laureaci eliminacji szkolnych.

                   W Gminnym Przeglądzie Niezawodowej Twórczości Recytatorskiej i Teatralnej 2022 (kategoria klas I – VIII) w dn. 25 marca w Centrum Kultury Gminy Kolno w Lachowie zaprezentowały się: Kornelia Zuzga z kl. IV oraz Aleksandra Cempa z kl. VIII. Ola została ,,Mistrzem Recytatacji” i jako jedna z dwóch uczennic z naszej gminy 5 kwietnia reprezentowała  szkołę w finale – Wojewódzkim Przeglądzie PIKtoGramy w Białymstoku. Olę przygotowała p. Aneta Roman.

                 W XIII edycji Gminnego  Konkursu Recytatorskiego ,,Poezja Brzechwy i Tuwima”, który odbył się 12 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem  wiersze przygotowane pod kierunkiem  p. Małgorzaty Grabowskiej recytowali najmłodsi – pięciolatki, sześciolatki oraz uczniowie kl. I. Laureatami zostali: w kategorii sześciolatków - Alan Kowalczyk – I miejsce oraz Filip Dębkowski – wyróżnienie. W grupie pierwszoklasistów wyróżniono Julię Plonę.

               Serdecznie gratulujemy uczniom, zachęcamy do podnoszenia poziomu kompetencji artystycznych, a także udziału w kolejnych konkursach.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
      • 86 262 32 42
      • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
      • Bożena Duda
  • Galeria zdjęć

      brak danych