• Rekrutacja

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie informuje, że rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2023/2024 trwa  w terminie: od 07.03.2023 r. do 24.03.2023 r.

            Rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego 6 – latków (jako obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego) trwa w terminie: od 07.03.2023 r. do 24.03.2023 r. 

            Dzieci 5 – letnie, urodzone w roku 2018, mają prawo do objęcia wychowaniem przedszkolnym.

            Miejsce zapisów: sekretariat szkoły, w godzinach od 8.00 do 15.00.

            Wymagane dokumenty: dowód osobisty rodzica, PESEL dziecka

            Dokumenty do pobrania znajdują się w  górnym pasku menu - zakładka O szkole -> Rekrutacja

            Serdecznie zapraszamy !

          • ,,Zaelektryzowani” czyli zabawa z naukami przyrodniczymi w naszej szkole

          • 15 marca b. r. w naszej szkole gościliśmy grupę ,,Zaelektryzowani”, specjalizującą się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji. Uczniowie wzięli udział w lekcji, która oprócz elementów wykładu, zawierała ciekawe eksperymenty naukowe, dopuszczając publikę do interakcji w postaci czynnego udziału w pogadankach, wydarzeniach i przeprowadzaniu niektórych doświadczeń. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia z przyrody, fizyki i chemii. Fabuła lekcji była łatwo przystępna, łączyła treści edukacyjne z elementami humorystycznymi i zabawą. Mogliśmy dowiedzieć się m. in. na czym polega napięcie powierzchniowe, zobaczyć eksperymenty  z helem, ciekłym azotem, czy też zaobserwować spalanie wodoru. Dla naszych uczniów godzina z ,,Naelektryzpwanymi” była przyjemnie spędzonym czasem i doskonałą zabawą z naukami przyrodniczymi.

          • Dzień profilaktyki z PSSE w Kolnie

          • 8 marca 2023 r. był dniem profilaktyki w naszej szkole dzięki zaproszonym paniom z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie.  Pierwsze spotkanie było nt. Profilaktyki próchnicy zębów i higieny osobistej dla najmłodszych”. Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I dowiedziały się jak prawidłowo szczotkować zęby i dziąsła oraz prawidłowo dbać o higienę osobistą. Systematyczne dbanie o higienę osobistą utrzymuje nasz organizm w zdrowiu oraz zapobiega chorobom. Dzieci z radością szczotkowały zęby wielką szczotką na modelu jamy ustnej.

            Następne spotkanie skierowane było do uczniów klas  IV-VIII nt. Profilaktyki uzależnień oraz wpływu stosowania e-papierosów i wyrobów tytoniowych.  Akcja ta miała na celu uświadomienie młodzieży jak poważne skutki zdrowotne niesie za sobą palenie tytoniu i e-papierosów. Panie prowadzące zaprezentowały także wpływ diety i aktywności fizycznej dla prawidłowego rozwoju organizmu oraz co można zyskać rzucając palenie.

          • Spotkania z funkcjonariuszem KPP w Kolnie

          • 8 marca 2023 r. naszą szkołę  odwiedziła funkcjonariuszka z KPP w Kolnie. Policjantka najpierw spotkała się z uczniami klas IV – VIII i przeprowadziła pogadankę nt. „Cyberświadomi, cyberbezpieczni” skierowany do klas VII-VIII. Podczas prowadzonej prelekcji funkcjonariuszka zwróciła uwagę, że Internet to nie tylko możliwość nauki i zabawy, ale również zagrożenia, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój młodego człowieka. Policjantka poruszyła tematykę cyberprzemocy i zagrożeń płynących  z sieci oraz mówiła o sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Wspomniano także o rozważnym zamieszczaniu wszelkich informacji, fotografii na społecznościowych portalach internetowych oraz o odpowiedzialności karnej nieletnich wobec prawa.

            Drugim temat poruszony został w ramach programu „Mam wybór…wybieram rozsądek”. Spotkanie z funkcjonariuszem policji przybliżyło młodzieży szkolnej zagadnienia dotyczące konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść nieletni za łamanie prawa i za zachowanie niezgodne z przyjętymi zasadami i normami społecznymi. Młodzież dowiedziała się, czym jest demoralizacja i jakie są jej przyczyny oraz skutki. Uczniowie dowiedzieli się nt. odpowiedzialności karnej nieletnich wobec prawa, konsekwencji prawnej czynów karalnych. Zwrócono uwagę nt. szkodliwości palenia papierosów (w tym także e- papierosów), picia alkoholu, zażywania środków psychoaktywnych (narkotyki i dopalacze) przez osoby nieletnie. Funkcjonariuszka policji przedstawiła uczestnikom środki zaradcze zarówno wychowawcze jak i poprawcze, jakie może zastosować Sąd Rodzinny wobec nieletnich sprawców czynów karalnych lub osób przejawiających symptomy demoralizacji. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi problemami. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach.

            Działania profilaktyczne szkoły mają celu przestrzeganie i zapobieganie różnorodnym uzależnieniom szkodliwym dla zdrowia młodych ludzi oraz uświadomienie odpowiedzialności za popełniane czyny i używane słowa.

            6 marca b.r  tematyka  „Cyberświadomi, cyberbezpieczni”  oraz „Mam wybór… wybieram rozsądek” została przedstawiona również rodzicom naszych uczniów.

          • Zapraszamy do udziału w akcji

          • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

            sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

            Termin Akcji: od 1 marca do 4 kwietnia 2023 r.

            Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie

            Janowo 35, 18-500 Kolno

             

            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Pytam, dlaczego Was wyklęto?
            Dlaczego za wrogów wzięto?
            Prawda z kłamstwem wygrała
            Choć wiele lat na to czekała

             

            „Niepokorni, Niezłomni”

             

                  Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość ta ustanowiona została 3 lutego 2011 r. przez Sejm RP jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy w latach 1944-63 walczyli z bronią w ręku z narzuconym siłą prosowieckim reżimem Polski Ludowej.

            Uczniowie mogli oglądać krótką wystawę o „Żołnierzach wyklętych”. Gazetka wyjaśniała znaczenie dnia oraz przedstawiała sylwetki kilku żołnierzy, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni tylko walczyli z sowietyzacją naszej ojczyzny.

            1 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w której wzięli udział: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem nauczycielki historii. Zaprezentowane utwory poetyckie, elementy muzyczne miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie szkoły  poznali wiele informacji, nie tylko o życiu tych odważnych osób, ale także o przeszkodach i warunkach w jakich przyszło im żyć oraz walczyć.

                  Apel stanowił niezwykłą lekcję historii, wzbogacająca wiedzę uczniów o przeszłości naszej Ojczyzny.

             

             

          • Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego

          • A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego – hańbą oczywistą.

            (F. K. Dmochowski)

            W dniach 20 – 24 lutego 2023 r. w naszej szkole  podjęto szereg działań w ramach projektu pod nazwą ,,Tydzień  Języka Polskiego”. Koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Grażyna Gardocka przy współpracy pań: Anety Roman, Beaty Górskiej i Małgorzaty Grabowskiej.

            W zadania  włączono wszystkich uczniów. Dzieciom z  oddziału przedszkolnego czytano bajki. W klasach I – III przeprowadzono konkurs o tytuł mistrza pięknego czytania oraz wyłoniono zwycięzców bieganego dyktanda, natomiast  w klasach IV - VIII zorganizowano szkolny konkurs na rymowankę    tematycznie związaną z  naszym językiem. Jako przykład zachęcania uczniów do podejmowania prób poetyckich -  już po raz kolejny mogliśmy poznać umiejętności nauczycielki j. polskiego p. Anety Roman, która zaprezentowała swój wiersz pt. ,,Język polski – ważna sprawa”. Wszyscy uczniowie zaznajomieni zostali z  historią polszczyzny, oglądali filmy prezentujące rozwój naszego języka. Na holu głównym oraz w klasie polonistycznej wykonano gazetki tematyczne, prezentujące genezę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ważne cytaty pisarzy polskich, najczęściej popełniane błędy językowe. Uczniowie kl. VI – VIII ozdobili korytarze plakatami z  umieszczonymi na nich między innymi regułami pisowni, rymowankami, trudnymi  powiedzeniami.  Na lekcjach  j. polskiego  i podczas zajęć dodatkowych nauczyciele również poświęcili uwagę tej tematyce, młodzież poznawała oraz przypominała  tajniki wiedzy o języku ojczystym, m.in. w formie quizów, ćwiczeń on-line, układała krzyżówki związane z językiem polskim, pogłębiała wiedzę  z gramatyki, rozwijała słownictwo  przy pomocy gry  planszowej ,,Ojczysty”.
              Podsumowanie projektu nastąpiło 1 marca. Warto organizować tego typu inicjatywy, by uświadamiać znaczenie poprawnej polszczyzny, jej wartości jako nasze dziedzictwo narodowe.

          • Walentynki 2023

          • 14 lutego b.r. w naszej szkole obchodziliśmy jedno z najmilszych świąt w roku - Walentynki. Dzień ten był dobrą okazją, aby sprawić przyjemność bliskim nam osobom, złożyć im życzenia lub okazać swoje uczucia poprzez inne miłe gesty.  W naszej szkole, jednym z najpopularniejszych sposobów przekazania wyjątkowych emocji było wzajemne obdarowywanie się życzeniami zapisanymi na kolorowych, własnoręcznie przygotowanych  kartkach. W dniu św. Walentego Samorząd uczniowski zorganizował również konkurs na wykonanie najpiękniejszego serca lub najpiękniejszej pocztówki walentynkowej. W szkole odbył się także koncert, na którym mogliśmy podziwiać talenty naszych uczniów, wykonujących utwory o tematyce związanej z uczuciami.

            Walentynki to wyjątkowe święto i chętnie je obchodzimy. Życzymy wszystkim, nie tylko w tym dniu, dużo życzliwości, radości, miłości i szacunku.

          • Ferie zimowe naszych uczniów

          • Część starszych uczniów skorzystała z oferty szkoły i instytucji pozaszkolnych, proponujących ciekawe wyjazdy w czasie ferii.

            Pierwszego dnia ferii pani Aneta Roman zorganizowała wycieczkę do Łomży, podczas której 25 uczniów klas IV – VIII doświadczało  atrakcji Parku Wodnego MOSiR (baseny, rwąca rzeczka, sauna, jacuzzi, zjeżdżalnie). Następnie w  nowym kinie ,,Helios” obejrzeli film komediowy pt. ,,Pan Zabawka” i wysłuchali prelekcji z prezentacją multimedialną  na temat dawnych zabaw naszych przodków w czasach bez Internetu, komórek. Projekcja komedii uświadomiła widzom,  że pieniądze i przedmioty w życiu to nie wszystko. Najważniejsza jest szczerość, przyjaźń i beztroska radość, relacje, o czym przekonał się syn miliardera Alexander – jeden z głównych bohaterów. Na zakończenie uczestnicy spędzili uczniowie czas w galerii handlowej ,,Veneda”.

            25 stycznia dziewiętnaścioro uczniów z przewodniczącą Rady Rodziców udało się do Białegostoku na wyjazd zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem. Mieli tam okazję aktywnie spędzić czas w formie zajęć sportowo-rekreacyjnych -  jazdy na łyżwach  na lodowisku BOSiR, a także podziwiać niesamowitą stronę wizualną, efekty komputerowe, podwodną ekspresję, kreacje bohaterów  w trakcie projekcji filmu „Avatar: Istota wody” w reżyserii Jamesa Camerona w kinie „Helios” w Białymstoku. Film z gatunku przygodowego science fiction pt. ,,Avatar. Istota wody”, odbierany niczym widowisko, uświadomił wszystkim, że rodzina jest najważniejsza i aby zapewnić jej bezpieczeństwo, zwłaszcza w chwilach zagrożenia - skłonni jesteśmy do każdej walki o tę wartość, wierząc  w potęgę wspólnoty.

            W dniach od 28 stycznia do 4 lutego grupa chłopców pod opieką p. Anety Roman uczestniczyło w zimowisku w Kościelisku, zorganizowanym przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Z okien ośrodka  ,,Rewita” mieli malowniczy widok na Giewont i panoramę Tatr. Czas spędzony w górach obfitował w mnóstwo atrakcji. Pokonywali wiele kilometrów m.in. Doliną Kościeliską, okolicami Gubałówki i Butorowego Wierchu. Przebywali w Termach Chochołowskich w Nowym Targu, zobaczyli ciekawe miejsca w Zakopanem, jak Snowlandia – labirynt śnieżny pod Wielką Krokwią, Muzeum Tatrzańskie. Dopełnieniem był kulig w przepięknej scenerii górskiej, ognisko przy kapeli góralskiej z różnymi zabawami. Uczestnicy zdobyli nową wiedzę o Tatrach. Spędzili atrakcyjnie, aktywnie i wartościowo czas wolny.

            Ferie upłynęły w radosnej atmosferze, czas wracać do systematycznej pracy w kolejnym półroczu.

             

            Aneta Roman

          • Zabawa noworoczna 2023

          • Karnawał to okres zimowych balów. Co prawda krajobraz zimy  mamy tylko wykonany jako dekorację na szkolnych korytarzach, ale bal był prawdziwy. 19 stycznia w radosnej i humorystycznej atmosferze odbyła się coroczna „choinka”.

            W tym roku rolę DJ-ów pełnili chłopcy z SU, którzy przygotowali preferowany przez siebie reaprtuar muzyki młodzieżowej i tanecznej. Młodszych uczestników zabawiali uczniowie z klas starszych przebrani w karnawałowe stroje jednoroża, śnieżynek, tygrysa, prosiaczka organizując wspólne harce i tańce. Wśród bawiących się dzieci można było rozpoznać także różne postaci bajkowe, m.in. księżniczki, piratów, Spidermanów. Atrakcją dla młodszych uczestników była wizyta Mikołaja, który przybył z workami pełnymi prezentów dla grzecznych dzieci, a w naszej szkole są tylko takie. 

            W przerwie Rada Rodziców przygotowała dzieciom ciepły i smaczny poczęstunek.

            Wspólna zabawa sprawiła ogromna radość wszystkim uczestnikom. 

          • Dzień Babci i Dziadka

          • W b. r .szk. 20 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka.

            Zacnym gościom, którzy przybyli do naszej szkoły, by wspólnie z wnukami świętować ten ważny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III zaprezentowały program artystyczny pod nazwą „Herbatka u Babci i Dziadka”. Scenariusz przygotowany pod kierunkiem Pań z edukacji wczesnoszkolnej zawierał: okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki, które zachęcały dziadków do wspólnej zabawy. W ten sposób dzieci wyraziły swoją miłość i wdzięczność dziadkom, za ich ciepło i oddanie. Wnuki wręczyły także własnoręcznie wykonane laurki.

            Starsi uczniowie z zespołu wokalnego- muzycznego Il Canto pod opieką Pani Anny Podeszwik zaprezentowały piękny koncert kolęd i utworów bożonarodzeniowych. Wszyscy obecni włączyli się do wspólnego śpiewu.

            Dopełnieniem tej miłej i pełnej wzruszeń uroczystości był pyszny tort i herbatka przygotowana dla naszych gości i dzieci przez mamy z Rady Rodziców.

            Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, jak najmniej trosk, samych radosnych dni i miłości swoich wnuków. 

          • ZAKOŃCZENIE PROJEKTU EDUKACJI FINANSOWEJ „OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI”

          • Patronatem honorowym projektu jest Ministerstwo Finansów.

            Od  grudnia 2021r do grudnia 2022r uczniowie klasy III  uczestniczyli w  realizacji projektu  edukacyjnego: „Od grosika do złotówki

            Jest to projekt adresowany do uczniów klas drugich szkół podstawowych, którzy kontynuują go w klasie trzeciej. Realizacja projektu trwała 10 miesięcy. Działania podejmowane w ramach programu „Od grosika do złotówki” miały na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonywały zadania o różnym stopniu trudności, a w efekcie rozwijały  samodzielność w podejmowaniu decyzji wpływających na ich finanse i bezpieczeństwo, umacniały  wiarę we własne siły i możliwości.

            Uczniowie odbyli  podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobyli określone w danym miesiącu umiejętności. Każdy z uczniów otrzymywał karty pracy tzw. „Dzienniki podróży”, w których dokumentował realizację poszczególnych zadań.

            W trakcie comiesięcznych zajęć uczniowie „podróżując” po galaktyce Finanse poznawali znaczenie pojęć: moneta, banknot, awers, rewers, lokata, karta płatnicza, kredyt, itp. Dzieci dowiedziały się o sposobach zarabiania pieniędzy przez dorosłych, o sposobach ich przechowywania, lokowania, poznały zasady „udanych zakupów” oraz wpływ reklamy na ich dokonywanie. Poznając znaczenie słowa: oszczędzam dowiedziały się, że określeniem tym można również posłużyć się w odniesieniu do zdrowia, przyrody, mogą oszczędzać prąd, wodę, papier itp.  W trakcie realizacji Grosikowych zadań ważnym elementem był również aspekt bezpieczeństwa. Znajomość znaków drogowych, przepisów oraz właściwych zachowań w ruchu drogowym stała się dla dzieci zadaniem ważnym i możliwym do przestrzegania prze nich samych. Każde zajęcia rozpoczynały się zaśpiewaniem piosenki ”Od grosika do złotówki”

            Nieocenionym ogniwem projektu była współpraca z rodzicami. Stały element „Porozmawiaj ze mną o ...”, był zaproszeniem do wspólnej rozmowy na temat realizowanych treści. Rodzice mogli śledzić postępy swojego dziecka „podróżnika” przeglądając jego „Dziennik podróży”. Wprowadzając dziecko w świat finansów rodzice mogli zauważyć, że dzięki tym zajęciom dzieci potrafią zrobić coś ważnego, że zaczynają rozumieć znaczenie pracy rodziców i własnej, uczą się rozsądnego gospodarowania własnym dobrem, finansami.

            Zwieńczeniem wspólnych działań był wniosek, że PIENIĄDZE owszem są ważne, ale  bogactwem każdego człowieka są: rodzina, bezpieczeństwo, wiedza i dobroć.

             

                                                                                                                               Realizująca projekt: Grażyna Gardocka 

          • Międzyszkolna wymiana pocztówkowa pt:”ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA”-projekt ogólnopolski

          • Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy osaczeni przez portale społecznościowe, dzięki którym możemy skontaktować się z ludźmi na całym świecie za pomocą zaledwie kilku przycisków. W dobie komputerów i internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości - w szczególnie wśród młodszego pokolenia - a poczta stała się miejscem mało znanym.

            W  grudniu   uczniowie  naszej szkoły uczestniczyli w  świątecznej wymianie pocztówkowej pomiędzy szkołami z całej Polski, do projektu przystąpiło 30 placówek. Jego celem było doskonalenie umiejętności redagowania życzeń  świątecznych , zapoznanie dzieci z różnymi regionami Polski, nawiązanie kontaktu z uczniami z innych placówek oraz promowanie naszej szkoły.

            Do szkół z różnych województw wysłaliśmy  własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, które zawierały życzenia bożonarodzeniowe oraz  krótką informację o naszej szkole. Wspólnie z uczniami stworzyliśmy  mapę, na której umieściliśmy otrzymane karty.

            Wymiana pocztówkowa stała się doskonałą formą do przybliżenia zawodu listonosza oraz przypomnieniu sobie z jakiej okazji wysyła się pocztówki oraz listy.

            Wzięcie udziału w akcji związanej z wymianą  kart świątecznych z  dziećmi z różnych szkół w Polsce było rewelacyjną nauką poprzez zabawę.

             

            Rozstrzygniecie konkursu plastycznego pt:”Najpiękniejsza Karta Bożonarodzeniowa”

             We czwartek, 5  stycznia  odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów  za udział w konkursie plastycznym. Wpłynęło bardzo dużo kart świątecznych. Komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia, gdyż uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią, kreatywnością i zaangażowaniem.

            Główne nagrody otrzymali: 

            Klasy 0-III: I miejsce –Lena Matuszczak,  II  miejsce–Alan Kowalczyk, III miejsce-Jan Chludziński

            Wyróżnienie: Krystian Lesiński, Szymon  Sęk, Filip Dębkowski

            Klasy IV-VIII:  I miejsce-Dawid Lesiński,   II miejsce-Piotr Kordal, III miejsce- Paweł Kordal

            Wyróżnienie: Daniel Korwek i Bartosz Szczepaniak.

            Dziękujemy serdecznie za tak liczny udział w konkursie i zapraszamy do udziału  w kolejnych.

        • Harmonogram dni wolnych:
          • Harmonogram dni wolnych:

          • 22.12.2022 r. - Dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych

            23-31.12.2022 r. -Zimowa przerwa świąteczna

            01.01.2023 r.- Nowy Rok

            02.01.2023 r.- Dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych

            Dyrektor szkoły

          • Świątecznie w szkole

          • Hej kolęda, kolęda!

            Od mikołajek  br. wprowadziliśmy namiastkę świąt w naszej szkole, dekorując korytarze, sale, obdarowując się upominkami, młodsi piekli pierniczki. 21 grudnia odbyły się wigilie i jasełka.

                  Ostatni dzień przed przerwą świąteczną rozpoczął się  wigiliami szkolnymi dzieci  młodszych   i uczniów klas IV-VIII wraz z wychowawcami. Następnie w magiczną atmosferę wprowadziły nas jasełka bożonarodzeniowe ,,Hej, kolęda, kolęda” przygotowane przez starszych uczniów pod kierunkiem katechetki p. Agnieszki Korzep. Tę wyjątkową inscenizację podziwiali zaproszeni goście – proboszcz parafii pw. NSJ w Łosewie – ks. Gabriel Jastrzębski, p. Ewa Sielawa – dyrektor ZOPO w Kolnie, rodzice uczniów, nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły. Historię cudu narodzin Jezusa  sprzed ponad dwóch tysiącleci przedstawili aniołowie, pastuszkowie, królowie, bracia, św. Franciszek, Klara, koziołki, owieczki zgromadzone przy stajence z Dzieciątkiem w otoczeniu Maryi i Józefa. Całość dopełniała piękna scenografia, tło muzyczne  i stroje naszych ,,aktorów”.

               Po jasełkach wysłuchaliśmy pięknego świątecznego koncertu - utworów muzycznych w niezwykłych aranżacjach. Zaśpiewali je   uczniowie należący do grupy ,,Il canto” prowadzonej przez  Panią Annę  Podeszwik. Młodzież rozpoczęła koncert pod kierunkiem pani Ani utworem po łacinie, stanowiącym  średniowieczny hymn katolicki pt. ,,Adest Fideles” – co oznacza ,,Przybądźcie wierni”. Podziwialiśmy także oryginalną jazzową prezentację   ,,Bambino jazzu” oraz inne utwory związane z okresem bożonarodzeniowym.

               Pani Dyrektor zakończyła spotkanie podziękowaniami za trud włożony w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości wszystkim zaangażowanym osobom. Skierowała do zebranych życzenia, podkreślając, że najważniejsza – szczególnie w tym czasie – jest miłość i troska o drugiego człowieka. Życzenia w imieniu Wójta Gminy Kolno złożyła także Pani Ewa Sielawa.

                     Następnie w formie karaoke wszyscy śpiewali kolędy, po czym miała miejsce wigilia dorosłych – nauczycieli i gości.

            Dzień upłynął w wyjątkowej atmosferze, wprowadzającej zebranych w magię świąt Bożego Narodzenia. 

          • Pieczenie pierniczków

          •  Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z tradycją pieczenia pierniczków i ich zapachem. Najmłodsza społeczność naszej szkoły -klasy 0-III  postanowiła  trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły.

             14 grudnia w przedszkolu odbyło się wielkie pieczenie świątecznych pierników. Zajęcia kulinarne rozpoczęliśmy od  rozmowy na temat higienicznego i estetycznego przygotowania
            i spożywania posiłków. Wyposażeni  w  deseczki ,wałki i foremki  do wykrawania kształtów postanowiliśmy wziąć się do pracy. Uczniowie podzielili się na grupy i rozpoczęło się przygotowanie, urabianie ciasta, wałkowanie, wycinanie pierników z foremek, wkładanie ich na blaszki.Pieczeniem  i wyjmowaniem słodkości zajmowały się Panie nauczycielki. Podczas pieczenia w całej szkole unosił się magiczny i świąteczny zapach kuszący niejednego łakomczucha!

              Po upieczeniu  i posprzątaniu stołów  dzieci ozdabiały pierniczki polewami i kolorowymi posypkami. Efekty pracy będą mogli zobaczyć i posmakować wszyscy  podczas szkolnej wigilii.

             Pieczenie świątecznych pierniczków w naszej szkole stało  się  już coroczną tradycją.

          • Startujemy na planetę Złotówkę

          •     W grudniu  uczniowie podróżowali  po planecie Złotówka. Zajęcia  poświęcone były podsumowaniu całej podróży z Grosikiem. Utrwalona została  wiedza i umiejętności w zakresie planowania wydatków, gospodarowania własnym budżetem oraz oszczędzania Dzieciaki  utrwaliły  wiedzę  dotyczącą bezpiecznych zachowań, rozważnego dokonywania zakupów i bezpiecznego przechowywania pieniędzy podczas świątecznych zakupów.

                 Uczestnicy projektu zapoznali się z pojęciami: bogactwo, skarby, marzenia, osiągnięcia, lokata, finanse. Poznali własne zasoby, potrzeby i dokonali trafnej samooceny. Doskonali umiejętność wypowiadania się na temat swoich marzeń.

                 Nieocenioną forma wsparcia przy realizacji zadań  byli Rodzice, którzy śledzili postępy swoich dzieci w zakresie edukacji finansowej analizując wykonywane zadania w „Dzienniku podróży”. Rozmawiali  z dziećmi na tematy zamieszczone na naklejkach, np.: Porozmawiaj ze mną o tym, co uważam za swoje największe bogactwo i porozmawiaj ze mną o tym, za co dziękuję Grosikowi.

                   Na comiesięczne spotkania z Grosikiem  uczniowie czekali z niecierpliwością. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza będzie przynosiła efekty  w ich życiu.

                                                                                                                          Grażyna Gardocka

             

          • Realizacja projektu "Od grosika do złotówki"

          • LISTOPAD „WĘDRUJEMY Z GROSIKIEM”

             Listopad jest przedostatnim miesiącem udziału  w projekcie „Od grosika do złotówki”

            Głównym celem projektu jest doskonalenie wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa.

               W czasie zajęć uczniowie: liczyli w zakresie 100,rozwiązywali  samodzielnie zadania logiczne  na tablicy interaktywnej ,śpiewali piosenkę „Od grosika do złotówki”.Poznali oraz utrwalili niektóre pojęcia finansowe takie jak: moneta, banknot, nominał, bilon, awers, rewers, karty kredytowe i bankowe, konto bankowe, lokaty terminowe, oszczędzanie, debet, karta płatnicza, inwestor, bankowiec, bankomat, kredyt, saldo, obligacje, reklama, jakość, budżet domowy, produkt, rozważny klient.

                Rodzice wspierają nauczyciela we wprowadzaniu swoich dzieci w zagadnienia tematyki finansowej pełniąc rolę konsultantów. Śledzą przebieg podróży rozmawiając o tym z dziećmi. Impulsem do rozmowy są także naklejki, które uczniowie przynoszą ze szkoły,np.:Porozmawiaj ze mną o tym, jak można uczyć się gospodarowania finansami.

                 Poprzez aktywny udział w zadaniach edukacyjnych uczeń utrwala poznaną wiedzę, doskonali umiejętność przeliczania pieniędzy oraz pracy w grupie.
            Wykonuje ćwiczenia w „Dzienniku podróży”.

             

          • Projekt

          • Uczniowie oddziału przedszkolnego naszej szkoły w roku szkolnym 2022/2023 biorą udział w projekcie edukacyjnym "CO SŁONKO WIDZIAŁO - NA DZIECIĘCE KŁOPOTY...BRZECHWA"

             

             

             

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
      • 86 262 32 42
      • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
      • Bożena Duda
  • Galeria zdjęć

      brak danych