• Andrzejki 2023

          • Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. W przeszłości wróżby w Wigilię św. Andrzeja traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby dziewczęce stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Kultywując tę tradycję, 30 listopada 2023 roku. w naszej szkole, zorganizowano zabawę. Były tańce przy ulubionej muzyce, wróżby i poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Członkowie SU wraz ze swoją opiekunką - Panią Justyną Iwaszkiewicz przygotowali szereg wróżb, które, jak zawsze, cieszyły się popularnością wśród dzieci i młodzieży. Nie mogło zabraknąć lania wosku, wróżb "jaki będzie twój zawód", przepowiedni cyganki, wróżby z kubeczków. Z magicznego miejsca nikt nie wychodził ze smutną miną, wszyscy świetnie się bawili. Samorząd Szkolny przygotował również wiele konkursów tanecznych, które dzieci bardzo lubią. Dużą atrakcją cieszyły się tańce: z balonem, na gazecie, z krzesłami. 

            Tegoroczne Andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane  podczas wieczoru.

          • „PIŻAMA PARTY” wśród najmłodszych

          • Piżama Party? Co to? To wspaniała zabawa w nocnych piżamkach. To dzień niezwykły, inny i bardzo wyczekiwany.

            24 listopada 2023 po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano ten dzień dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy I pod opieką wychowawczyni. Każdy miał okazję zaprezentować swoją piżamkę w pokazie mody piżamkowej, odbyły się konkurencje sportowe z poduszką, relaksacja przy muzyce do snu i opowiadanie najbardziej niezwykłych snów, gry i zabawy poduszkowe. Przerywnikiem w tej zabawie były zajęcia kulinarne, w czasie których uczniowie samodzielnie przygotowywali przekąski (smaczne koreczki i  zdrowe, owsiane ciasteczka), które upieczone zostały przez nauczycieli.  Nie zabrakło również zajęć artystycznych oraz dyskoteki.

            Zdaniem dzieci było bardzo miło, przytulnie i przyjemnie a imprezę taką trzeba koniecznie powtórzyć.

            Dziękujemy mamom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada 21 listopada.  W naszej szkole obchodzony już po raz kolejny. Tego dnia częściej uśmiechaliśmy się do siebie, byliśmy mili i uprzejmi,pomagaliśmy sobie wzajemnie. Robiliśmy dobre uczynki i piękne rzeczy.

            Dla wszystkich uczniów z I etapu edukacyjnego odbyło się spotkanie połączone z zajęciami warsztatowymi. Podczas spotkania uczniowie poznali krótką historię powstania tego święta, uświadomili sobie czym tak naprawdę jest życzliwość, obejrzeli bajkę terapeutyczną opowiadającą o wzajemnych relacjach oraz wysłuchali wypowiedzi innych uczniów jak oni postrzegają pojęcie życzliwości i tolerancji na co dzień, w swoim gronie. W drugiej części spotkania dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały piękne kolorowanki mówiące  o przyjaźni i życzliwości, natomiast uczniowie klas I-III rozwiązywali wykreślanki, diagramy i krzyżówki dotyczące tego święta.

            Na koniec wszyscy wspólnie się bawili z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

            Dzień Życzliwości i Pozdrowień był w naszej  szkole wyjątkowym dniem.

            Chyba każdy z nas zauważył potężną siłę małych gestów i uśmiechów.

          • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •  W roku szkolnym 2023/2024, jak co roku,  nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Była to już XIII edycja tego wydarzenia.  Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się w piątek 17 XI  2023 r. w godzinach zajęć lekcyjnych. Hasło tego dnia brzmiało: „ Młodsi sprawdzają , jak starsi tabliczkę mnożenia znają”.

             Uczniowie w klasach III – VIII pisali test sprawdzający  znajomość tabliczki mnożenia podczas zajęć lekcyjnych. Na podstawie testu wyłoniono Klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Zostali nimi:

            w klasie III – Szymon Sęk

            w klasie IV –Stanisław Chludziński

            w klasie V – Bartosz Kowalczyk

            w klasie VI – Julia Poświata

            w klasie VII – Bartosz Szczepaniak

            w klasie VIII – Dominika Matuszczak

             

            Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Bartosz Szczepaniak.

             

            Uczniowie klasy VI i VII na swojej lekcji matematyki  w myśl hasła dnia gościli rodziców. Obecne tego dnia mamy rozwiązywały taki sam test na znajomość tabliczki mnożenia jak uczniowie.  W wyniku rywalizacji tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w kategorii seniorów zdobyła Pani Klaudia Malinowska  a vice mistrzynią została Pani Magda Sawicka.

            Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami  wydrukowanymi przy użyciu drukarki 3D / w ramach programu Laboratoria Przyszłości /, otrzymali Certyfikaty Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz drobne upominki.

            W trakcie podsumowania obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia młodsi uczniowie zaprezentowali krótkie wierszyki i rymowanki związane z tabliczką mnożenia oraz obejrzeliśmy humorystyczną scenkę- film „Jaka matka, taki syn – nauka tabliczki mnożenia.”

             

            W radosnych nastrojach zakończyliśmy Święto Tabliczki Mnożenia tego dnia.

          • Kiermasz charytatywny dla Zosi

          • W listopadzie w naszej szkole odbył się kiermasz słodkości. Celem akcji była zbiórka funduszy na pomoc Zosi Trzcińskiej, małej dziewczynki, która wymaga kosztownej rehabilitacji. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i wsparcie tej akcji.

            Dzięki Waszej hojności, udało nam się zebrać 1528,80 zł!

            Cały dochód zostanie przekazany na pomoc Zosi w jej walce o zdrowie.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

            W dniu 10 listopada 2023 roku z okazji 105. Rocznicy Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas III - VIII pod kierunkiem p. Marka Szymańskiego. W uroczystości uczestniczyła cała społeczność szkoły. O godzinie 11.11 wszyscy zebrani odśpiewali hymnu państwowy włączając się tym po raz kolejny do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. 

            Pani dyrektor Bożena Duda wprowadzając zebranych w charakter uroczystości podkreśliła, że „...Powinnością naszego pokolenia jest czcić pamięć tych, którym zawdzięczamy odzyskanie własnego państwa oraz kształtować postawy patriotyczne naszych wychowanków…”

            Następnie uczniowie przedstawili wzruszający montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Wolność” ukazujący drogę, jaką przebyli nasi przodkowie walczący o niepodległą Polskę oraz  znaczenie słowa ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, wolność. Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny, taniec z biało-czerwonymi szarfami, film animowany pt. „Gra o Niepodległość” wprowadziły wszystkich w zadumę. Na zakończenie wspólne karaoke pieśni patriotycznych zaangażowało całą społeczność szkolną. Dopełnieniem podniosłego charakteru uroczystości były galowe stroje uczniów z przypiętymi kotylionami oraz dekoracja przygotowana przez nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej: p. B. Górską i p. J. Iwaszkiewicz.

            Kontynuacją rozpoczętych w naszej szkole obchodów Narodowego Święta Niepodległości było uczestnictwo delegacji uczniów z  pocztem sztandarowym szkoły oraz p.Dyrektor b. Dudy i p.A.Roman w gminnych obchodach tego patriotycznego święta w dniu 11 listopada w Czerwonem.

            Wspaniała postawa wszystkich uczniów świadczy o tym, że ,,lekcja patriotyzmu" została zaliczona na szóstkę.

             

          • Dzień Postaci z Bajek

          • 6 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, ponieważ 5 listopada przypada dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Uczniowie naszej szkoły z inicjatywy SUprzebrali się za ulubionych bohaterów bajek, zaprezentowali swoje przebrania przed społecznością szkolną. Na naszych korytarzach można było spotkać księżniczki, piratów, Myszkę Mike, Alicję z Krainy Czarów, Minionka, Klauna i wiele innych barwnych postaci.

            W przedszkolu w ramach tego święta zrealizowaliśmy jedno z zadań projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3.  Rodzice czytali dzieciom bajkę Braci Grimm „O Królewnie Śnieżce i siedmiu Krasnoludkach”. Zanim to jednak nastąpiło wszyscy uczestnicy spotkania wypili czarodziejski napój, aby móc się przenieść do Krainy Baśni. Następnie przedszkolaki  uczestniczyły w szeregu zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem  chusty animacyjnej. Zadania sprawdzały  wiadomości uczniów odnośnie tego święta i nie tylko.  Na zakończenie wykonały pracę plastyczną  związaną z baśnią.

             Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Uczniowie biorący udział w zabawie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem oraz gromiki brawami. Mamy nadzieję, iż parada barwnych postaci wpisze się w kalendarz imprez corocznych naszej szkoły.

          • Uroczystość pasowania na przedszkolaka i ślubowanie uczniów klasy I

          • 20 października był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej społeczności  naszej szkoły.  Dzieci z oddziału przedszkolnego w obecności swoich rodziców, starszych kolegów i koleżanek złożyły ślubowanie na przedszkolaka. Pierwszoklasiści uroczyście ślubowały na sztandar szkoły, następnie pełni dumy, z uśmiechem na twarzy i nieskrywanym przejęciem zostali pasowani na uczniów i przyjęci do grona społeczności szkolnej przez Panią dyrektor Bożenę Dudę. Po doniosłych przyrzeczeniach uczniowie przyjęli gratulacje i pamiątkowe dyplomy.

            Całość   uroczystości poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu najmłodszych dzieci. Wzorowo recytowały wiersze, radośnie i donośnie śpiewały piosenki. Bardzo dobrze zdały test  z wiedzy o naszej Ojczyźnie i ruchu drogowym.

            Po części oficjalnej uroczystości była też chwila na wspólne świętowanie z Rodzicami  przy pysznym torcie.

            Serdecznie gratulujemy i witamy w gronie przedszkolaków i uczniów.

          • Z życia przedszkolaka

          • W roku szkolnym 2023/2024  dzieci z oddziału przedszkolnego  uczestniczą w realizacji innowacji pedagogicznej  pt:”Święta nietypowe mogą być inspirujące i kolorowe”

            W naszej placówce mamy wiele okazji do cyklicznych obchodów uroczystości i imprez przedszkolnych

            np. Dzień Niepodległości, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka itd.

            Wprowadzenie do przedszkola świąt nietypowych dodatkowo pozwala na uatrakcyjnienie zajęć, sprzyja wszechstronnemu rozwojowi przedszkolaków, wyzwala ich twórcze i kreatywnie działanie.

            Przedszkolaki uczestniczą  w zajęciach  z edukacji polonistycznej, ruchowej, matematycznej, muzycznej i plastycznej i warsztatach kulinarnych.

            Podsumowaniem każdego święta jest praca plastyczna wykonana wybraną techniką z zachowaniem  adekwatnej tematyki oraz odpowiedniej kolorystyki.

            W ramach  realizacji innowacji pedagogicznej przedszkolaki  bardzo aktywnie uczestniczyły już  w obchodach takich świąt jak: „Dzień Przedszkolaka”, ”Dzień Kropki”, ”Dzień Jabłka”, ”Dzień Chłopaka” i „Dzień Dziewczynki”, ”Święto Dyni”.

            Każde ze świąt cieszy się wielkim zainteresowaniem i jest okazją do poznawania rzeczy nowych w nieco inny sposób.

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • Nasza placówka chętnie i aktywnie podejmuje inicjatywy patriotyczne organizowane przez szkołę, jak i inne instytucje. W ostatnich dniach października po raz kolejny włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Podjęliśmy działania upamiętniające wydarzenia i postacie, które zapisały się w naszej historii lokalnej.

            Podczas trwania akcji uczniowie, nauczyciel historii i inni pedagodzy odwiedzili lokalne miejsca pamięci, aby zgłębić i przypomnieć ich historię. Udaliśmy się na miejsce upamiętniające rozwiązanie 110 Zapasowego Pułku Ułanów - oddziału kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i jego dowódców. Zdarzenie to miało miejsce w Janowie podczas kampanii wrześniowej. Uczniowie naszej społeczności aktywnie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie 24 września, przypominając historię tamtych wydarzeń w montażu słowno-muzycznym.  Podczas tych obchodów obecny był również sztandar naszej szkoły. Uporządkowaliśmy miejsce przy pomniku, zapaliliśmy znicze i oddaliśmy cześć bohaterom.

            Odwiedziliśmy również cmentarz znajdujący się w lokalnej parafii w miejscowości Łosewo, gdzie uprzątnęliśmy grób i zapaliliśmy znicze. Uporządkowaliśmy także miejsce śmierci żołnierzy AK przy pomniku w Piasutnie Żelaznym. Włączamy się także w obchody bitwy pod Piasutnem Żelaznym- miejscem walki lokalnych bohaterów, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego 29 czerwca 1944 roku.

            Aktywny udział w akcji „Szkoła Pamięta” jest wyrazem szacunku i pamięci bohaterów naszej małej Ojczyzny.

          • Bezpieczeństwo, ważna sprawa

          • 18 października 2023 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” uczniowie klas młodszych spotkali się z funkcjonariuszami KPP w Kolnie: asp. sztab. Anną Masłowska oraz sierż. sztab. Tomaszem Piekarskim. Podczas spotkania, mundurowi rozmawiali o bezpieczeństwie i świadomym poruszaniu się po drodze. Przypomnieli, dlaczego tak ważne dla bezpieczeństwa jest noszenie odblasków oraz  konieczność zapinania pasów w samochodzie. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych  i zasad przechodzenia przez ulicę. Lekcja z policjantami była doskonałą okazją do przypomnienia numeru alarmowego 112 oraz w jakich sytuacjach należy z niego korzystać. Z uczniami klas IV-VIII funkcjonariusze poruszyli temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.

            Pani Dyrektor Bożena Duda serdecznie podziękowała funkcjonariuszom Policji za cenne rady i wskazówki, a uczestnikom za uwagę.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ MÓZGOWEGO PORAŻENIA DZIECIĘCEGO

          • 6 października na całym  świecie obchodzi się Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego.    

            W ramach realizacji II edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny- wszyscy równi” w  naszej szkole, na znak solidarności z osobami dotkniętymi tą niepełnosprawnością ruchową,  wykonana została gazetka  tematyczna dla wszystkich uczniów, najmłodsi uczniowie  obejrzeli filmy edukacyjne przybliżające problem niepełnosprawności wśród dzieci i dorosłych, wykonały prace plastyczną „zieloną koniczynkę” ,która symbolizuje integrację z tymi osobami.

            Zarówno nauczyciele jak i  najmłodsza społeczność szkoły ubrani byli na  zielono- kolor nadziei.

          • Dzień uśmiechu w naszej szkole

          •  W piątek 6 października 2023 w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Był  wspaniałą okazją do wyrażania radości i przekazywania pozytywnej energii. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, twórca słynnego znaczka uśmiechniętej buźki na żółtym tle „smiley face”. Badania naukowe dowodzą, że śmiech ma pozytywny wpływ na nasz organizm, gdyż redukuje stres, dotlenia organizm, rozluźnia, a  nawet wzmacnia naszą odporność. Znane od dawna powiedzenie „Śmiech to zdrowie” nie jest jedynie metaforą. 

            Tego dnia można było z daleka zauważyć uśmiechające się buzie uczniów naszej szkoły.

            Dzieci z  edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej ubrane na żółto, przez cały dzień zachęcały wszystkich do włączenia się do akcji: „Śmiech to zdrowie”, rozwiesiły w całej szkole plakaty wykonane przez starszych uczniów z  uśmiechniętymi buźkami, przypominające wszystkim o obowiązkowym uśmiechu. Identyfikatorami  w tym dniu były przypięte do ubrań emotikonki wyrażając promienny uśmiech! Dzieciaki uczestniczyły w szeregu zabaw wyzwalających radość na ich twarzach. Wszyscy od samego rana „zarażali się” uśmiechem, który udzielał się również na lekcjach.                           

               Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy, aby uśmiech nigdy nie znikał z ich twarzy:) Uśmiechajmy się jak najczęściej i odnajdujmy w codziennych czynnościach tę szczyptę magii, która wywoła uśmiech na twarzy.

          • Nasi mistrzowie ortografii

          • Mistrzowie ortografii w naszej szkole

            19 października br. dwóch siódmoklasistów: Bartłomiej Sawicki i Bartosz Szczepaniak oraz Dominika Matuszczak z kl. VIII -  godnie reprezentowali naszą szkołę w XIX Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Szkole Podstawowej im. S. Krupki w Lemanie, gdzie o tytuł ,,Mistrza Ortografii     2023”  łącznie walczyło 62 uczniów z 21 na 23 szkoły podstawowe powiatu kolneńskiego. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych oraz ich wykorzystaniem                          w praktyce - pisaniu.

            Dominika zdobyła zaszczytne II miejsce, a Bartek Szczepaniak zdobył wyróżnienie oraz atrakcyjne nagrody.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Święto KEN

          • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą - Karta praw i obowiązków nauczyciela, częściej znany jako Dzień Nauczyciela. W tym dniu pamiętamy  o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły.

            Jest on okazją do wyrażenia wdzięczności  za wysiłek i wielkie serce wkładane  na rzecz pracy z dziećmi.

            I właśnie z tej okazji 13 października 2023 roku cała społeczność szkolna spotkała się na  uroczystej akademii. Uczniowie  z klas VI-VIII w zabawny sposób  zaprezentowali obraz współczesnej szkoły. Na koniec programu artystycznego młodzież skierowała do swoich pedagogów ciepłe życzenia i wręczyła kwiaty wszystkim pracownikom szkoły.

            Życzenia dyrekcji, pedagogom i pracownikom szkoły w imieniu Wójta Gminy Kolno - Pana Józefa Wiśniewskiego złożyła Dyrektor ZOPO w Kolnie Pani Ewa Sielawa.

            W uroczystości brały również udział przedstawicielki Rady Rodziców, które w imieniu rodziców złożyły serdeczne życzenia i podziękowania za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju dzieci. 

            Pani Dyrektor Bożena Duda podziękowała nauczycielom za codzienny trud  wkładany w wychowanie i kształcenie uczniów, życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów. Podziękowania skierowała również do pracowników obsługi.

              W uznaniu zasług za wyróżniającą pracę dydaktyczno - wychowawczą wręczyła nagrody dyrektora nauczycielom oraz pracownikom obsługi za zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych.

          • Co w trawie piszczy?

          • Dnia 13 października w naszej szkole odbyło się wręczenie dyplomów i nagród autorom zwycięskich zdjęć w Konkursie Fotograficznym pt. ,,Co w trawie piszczy?”. Temat  konkursu wymagał od uczniów kreatywności, wnikliwej obserwacji otoczenia oraz uwiecznienia na zdjęciach detali środowiska. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie i rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie do poznawania otoczenia oraz wdrażanie do obserwacji przyrody. Uczniowie poprzez udział w konkursie rozwijali też swoje umiejętności fotografowania.

            Komisja poddając artystycznej i merytorycznej uwadze wszystkie prace konkursowe, doceniła oryginalność i pomysłowość zdjęć.

            Spośród autorów fotografii wyłoniono i nagrodzono zwycięzców :

            I miejsce -   Patrycja Dymek z klasy VI

            II miejsce -  Szymon Giers z klasy VI

            III miejsce – Amelia Kokoszko z klasy VIII

            Serdecznie gratulujemy  wszystkim uczestnikom konkursu udanych zdjęć.

          • Dzień Zdrowia Psychicznego

          • 10 października 2023 r. obchodziliśmy Dzień Zdrowia Psychicznego. Okolicznościowa gazetka i warsztaty przeprowadzone z tej okazji były dobrym pretekstem do ciekawych rozmów z uczniami. Działania miały na celu uświadomienie, że zdrowie psychiczne jest naszym cennym skarbem, który wymaga regularnej opieki i uwagi. Warto zadbać o nie przez cały rok. Uczniom przypomnieliśmy jak dbajmy o swoje zdrowie psychiczne i  fizyczne. Odpoczynek, odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie, ćwiczenia i czas na relaks, a także pozytywne postrzeganie swojej osoby i uśmiech dnia codziennego to wyznaczniki zdrowia. Uczniowie jako zadanie domowe, mające na celu wyciszenie mózgu i relaksację otrzymali jesienne mandale do pokolorowania przy muzyce Vivaldiego.

          • Akcja „Sprzątamy dla Polski”

          • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że zależy im na ochronie przyrody, przyłączając się wraz ze swoimi nauczycielami 4 października do akcji „Sprzątamy dla Polski”. Tego dnia, postaraliśmy się, aby z pobliskich dróg zniknęły, chociaż po części, porozrzucane bezmyślnie śmieci. Nasi uczniowie mają świadomość, że mamy wielki wpływ na otoczenie. Swoją postawą ukazali oni troskę o środowisko naturalne i odpowiedzialność za wspólne dobro.

            Organizatorem inicjatywy była Fundacja „Sprzątamy dla Polski”. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. Celem przedsięwzięcia było promowanie postawy odpowiedzialności społecznej, patriotyzmu oraz poszanowania środowiska.

            Mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie świadomie korzystać z dobrodziejstw przyrody, co zmniejszy ich negatywne oddziaływanie na otoczenie, jak również włączać się do zbiorowego sprzątania naszego najbliższego środowiska.

          • 84 rocznica rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów

          • 24 września 2023 r. nasza społeczność szkolna brała udział w uroczystości lokalnej w Janowie, poświęconej wydarzeniom z przeszłości naszej małej ojczyzny – z czasów kampanii wrześniowej.  Upamiętnialiśmy 110 Zapasowy Pułk Ułanów - oddział kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i jego dowódców. 28 września minęła 84 rocznica rozwiązania pułku, wydarzenie to miało miejsce w Janowie. Przyczyną była prawdopodobnie wiadomość o kapitulacji Warszawy i Modlina.

            Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego i polowej Mszy Świętej celebrowanej przez Proboszcza ks. Gabriela Jastrzębskiego. Po jej zakończeniu nastąpiło powitanie i przemówienia uczestniczących gości.

            Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły klas VI-VIII pod kierunkiem nauczycielki historii. Montaż słowno-muzyczny rozpoczął się od przypomnienia tragicznych wydarzeń z 1 września 1939 roku. Ta tragiczna data stanowiła tło do wspominania dziejów naszej małej Ojczyzny, jaką jest gmina Kolno, do przypominania lokalnej historii i jej bohaterów, którzy nie poddawali się, walcząc do ostatniej kropli krwi. Prowadzący przybliżyli wszystkim historię pułku oraz okoliczności jego rozwiązania, jak również losy dowódców i ich żołnierzy po rozczłonkowaniu Pułku.

            O świcie 28 września 1939 r. pułkownik Jerzy Dąbrowski i jego podwładni podjęli decyzję o rozwiązaniu pułku, ale nie o zaprzestaniu dalszej walki zbrojnej.  Rozdzielili się i przeszli do partyzantki. Wytworzyły się wówczas 4 oddziały kontynuujące walkę z najeźdźcami:

            - grupa podpułkownika Jerzego Dąbrowskiego, chcąca przejść się na Litwę,

            - grupa majora Henryka Dobrzańskiego, pseudonim "Hubal", chcąca przedostać się w Góry Świętokrzyskie, aby prowadzić tam walkę partyzancka jako Oddział Wydzielony Wojska Polskiego,

            - grupa rotmistrza Witolda Bilińskiego, która postanowiła przebić się na Węgry,

            - ci, którzy założyli cywilne ubrania i postanowili wrócić do domu.                           

            Oddając cześć podległym uczniowie deklamowali pięknie wiersze poświęcone Hubalowi, śpiewali pieśni upamiętniające ułanów i na cześć ojczyzny. Apel był bardzo podniosły  i wzruszający.

            Dzięki takim lekcjom patriotyzmu pamiętamy o tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju.

          • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ŚWIĘTEM SZKOLNEJ DEMOKRACJI

          • Na początku roku szkolnego 2023/2024 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.  Uczniowie dokonali  demokratycznego wyboru i tak Opiekunem SU została Pani Justyna Iwaszkiewicz, Przewodniczącą SU- Dominika Matuszczak, Zastępcą Przewodniczącej- Bartosz Szczepaniak, Sekretarzem- Piotr Kordal, Skarbnikiem- Amelia Kokoszko, Członkowie Samorządu Uczniowskiego- Błażej Samul, Hubert Chmielewski, Zuzanna Cempa.  Główne cele Samorządu Uczniowskiego to:

            •   reprezentowanie ogółu uczniów,
            •  działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw,
            •  uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły,
            •  rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów oraz przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę,
            •  kształtowanie umiejętności zespołowego działania, wyrabianie samokontroli, samooceny i zdyscyplinowania uczniów,
            • dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

            Życzymy owocnej współpracy ;)

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie
      • 86 262 32 42
      • Janowo 35 18-500 Kolno Poland
      • Bożena Duda
  • Galeria zdjęć

      brak danych