Zimowa przerwa świąteczna trwa
od 23.12.2019 r. do 31.12.2019 r
Dodatkowymi dniami wolnymi
od zajęć dydaktyczno – wychowawczych
są 2-3.01.2020 r.
Zimowa przerwa świąteczna trwa
od 23.12.2019 r. do 31.12.2019 r
Dodatkowymi dniami wolnymi
od zajęć dydaktyczno – wychowawczych
są 2-3.01.2020 r.
20 grudnia 2019r., w ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia, społeczność naszej szkoły przeżywała wigilię szkolną. Wszystko zaczęło się od przygotowania potraw na stół wigilijny przez uczniów pod czujnym okiem nauczycieli. Po kilkudziesięciu minutach uczniowie z wielką radością i dumą ustawili przygotowane przez siebie różnorodne sałatki i ciasta na stole przykrytym białym obrusem i udekorowanym pięknymi stroikami.
Gdy stół był już gotowy wszyscy zebrali się wokół z opłatkami w ręku, aby staropolskim zwyczajem złożyć sobie życzenia. Spotkanie przy wigilijnym stole rozpoczęło się zaśpiewaniem najbardziej znanej kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Następnie Pani Dyrektor Bożena Duda złożyła wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia, po których wszyscy nawzajem z wielką życzliwością łamali się opłatkiem i życzyli sobie wesołych świąt. Po życzeniach rozpoczęła się „kolacja wigilijna”. Przygotowane własnoręcznie przepyszne przysmaki znikały w oka mgnieniu. Po wspólnym posiłku uczniowie wraz z nauczycielami udali się na salę gimnastyczną , aby wspólnie kolędować . Na koniec, po zaśpiewaniu kilku kolęd i pastorałek młodsze dzieci obejrzały bajkę pt. „Opowieść o Bożym Narodzeniu „ , a starsi uczniowie film pt. „Opowieść wigilijna”. Był to piękny i radosny dzień.
Są święta w naszym kalendarzu, które wywołują szczególną magię i najmilsze marzenia.
19 grudnia 2019 r. w pięknej, zimowej scenografii zaprojektowanej przez p. Ewę Kiełczewską wprowadziła zebranych na sali gimnastycznej rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości w świąteczny, wyjątkowy nastrój.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć biblijną historię Bożego Narodzenia. Najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzeniu Jezusa przedstawione zostały przez naszych uczniów w widowisku „Pójdźmy wszyscy do stajenki..” przygotowanym pod kierunkiem p. Agnieszki Korzep. Scenki z życia Maryi i Józefa w towarzystwie aniołów, pastuszków, różnych zwierzątek i dostojnych mędrców ze Wschodu przeplatane były śpiewem kolęd i pastorałek. Dzięki zaprezentowanym umiejętnościom artystycznym naszych wychowanków wszyscy mieliśmy możliwość uczestniczenia w pięknej i wzruszającej tradycji bożonarodzeniowej. Na zakończenie Pani dyrektor podziekowała za przygotowanie tej niecodziennej inscenizacji i złożyła zebranym życzenia: świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i wytchnienie od codziennych trosk.
Następnie z udziałem Wójta Gminy Kolno Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego, Dyrektora ZOPO w Kolnie Pana Stanisława Szymańczyka nauczyciele, pracownicy i goście spotkali się przy wigilijnym stole przy wspólnym śpiewie kolęd i składaniu życzeń.
W dniu 12 grudnia 2019 r. uczniowie klas II-V wraz z opiekunami p. Małgorzatą Korzep, p. Grażyną Gardocką i p. Agnieszką Korzep wzięli udział w wycieczce do Łomży.
Pierwszą atrakcją była sala zabaw "KROKOSPOKO", gdzie na dzieci czekały trampoliny, zjeżdżalnie, mini boisko do gier zespołowych, mini tyrolka i wiele innych atrakcji, do korzystania z których nikogo nie trzeba było namawiać. W przerwie tej bardzo aktywnej zabawy wszyscy mogli posilić się kolorowymi od warzyw, własnoręcznie wykonanymi kanapkami.
Po tej dwugodzinnej porcji ruchu udaliśmy się do Muzeum Północno - Mazowieckiego, aby rozwinąć swoją wrażliwość na sztukę. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy wystawę artystów z kręgu Cepelii.Wśród eksponatów mogliśmy podziwiać lalki w strojach ludowych z różnych regionów Polski, piękne, kolorowe , misternie wykonane wycinanki, a także rzeźby, biżuterię, tkaniny czy ozdoby i zabawki z papieru. Wystawa wzbudziła wśród dzieci ogromne zainteresowanie i podziw, co się przejawiało m.in. w robieniu niezmierzonej ilości zdjęć.
Następnie nadszedł czas na etnograficzną lekcję muzealną, podczas której na wstępie dzieci zapoznały się z ludowymi zwyczajami i obyczajami związanymi ze Świętem Bożego Narodzenia, a potem z wielkim zapałem przystąpiły do zajęć praktycznych, wykonując tradycyjne ozdoby choinkowe. Największym powodzeniem cieszyły się aniołki i bombki z bibuły oraz łańcuchy z kolorowych papierowych pasków.
Na koniec dotarliśmy do sali ze stałą wystawa dotyczącą historii Łomży, gdzie uczniowie wzięli udział w interaktywnej zabawie, podczas której mogli ubrać rycerza oraz damę dworu, poznając w ten sposób ich części garderoby, tak różnej od współczesnych ubrań.
Oczywiście nie mogło się obejść bez zakupu pamiątek - magnesów, kolorowych drewnianych gwizdków i innych drobiazgów.
I tak zadowoleni, pełni wrażeń , z wykonanymi własnoręcznie ozdobami i zakupionymi pamiątkami wróciliśmy szczęśliwie do Janowa.
28.11.2019r. uczniowie naszej szkoły świetnie bawili się podczas zabawy andrzejkowej. Mieli okazję poznać swoją "przyszłość " dzięki wróżbom, które przepowiadali starsi koledzy i koleżanki. Wszyscy uczestniczyli w zabawach, które przygotowali i prowadzili członkowie samorządu uczniowskiego wraz z ich opiekunką. Po skończonych konkursach i wróżbach na uczniów czekała słodka niespodzianka :) Kiedy wszyscy nabrali sił , z ochotą ruszyli do tańca. Każdemu dopisywał humor i dobra zabawa.
SU
25 listopada 2019 r. w ramach działań edukacyjno-profilaktycznych gościliśmy aktorów krakowskiego Teatru Kurtyna. Uczniowie klas IV-VIII mieli okazję obejrzeć inscenizację pt. „Super prank”, połączoną z prelekcją tematyczną. Tytułowe słowo „prank” oznacza żart, ale nie dowcip słowny – w dobie internetu „prank” traktowany jest jako żart zrobiony komuś, a następnie opublikowany w formie video w sieci.
We współczesnym świecie wzorce postaw często zostają wyśmiewane, co podkreślono w spektaklu. Rafał – bohater przedstawienia, który niechętnie przeprowadził się ze spokojnej wsi do pełnego czyhających niebezpieczeństw miasta, nie potrafi się w nim odnaleźć. Wzorowy uczeń dostrzega, że jego rówieśnicy kierują się innymi wartościami niż on, pragną przypodobać się kolegom. Nie liczy się dla nich nauka, nawiązywanie dobrych relacji, tylko życie wirtulne, m.in. na Facebooku, Instagramie. Bezmyślnie podążają za modą, podejmują ryzykowne przedsięwzięcia, obiecują „magiczne tabletki”, czyli zabójcze dopalacze, nakłaniają nawet do kradzieży. Chłopiec jest samotny w swoich przekonaniach, w obawie przed odrzuceniem w szkole ulega Sebastianowi oraz jego grupie, narażając swoje życie, zdrowie oraz dobre imię. Przedstawienie miało na celu uświadomić młodym widzom, że należy być asertywnym, co jest trudne pod presją ludzi o przywódczych cechach, którzy namawiają go do podążania za nowościami, wyśmiewają stary telefon – jak to robił Seba. Próbują upodobnić nowego znajomego do siebie, zarówno wizualnie, jak i wewnętrznie.
Do wartości wychowawczo–profilaktycznych przedstawienia należy profilaktyka zachowań ryzykownych. Widzowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami zapobiegania uzależnieniom. Mają świadomość niebezpieczeństwa użycia dostępnych używek i lekarstw, szkodliwego wpływu alkoholu i papierosów na zdrowie. Kształtowane były postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, asertywne sposoby odmawiania, propagowanie postaw społecznych takich jak wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, empatia i szacunek dla słabszych, pokora wobec autorytetów, zachęcanie do czytania książek.
Aktorzy starali się wskazać uczniom właściwy kierunek postępowania poprzez podejmowanie rozsądnych, odpowiedzialnych decyzji, by lepiej żyć. Mamy nadzieję, iż młodzież weźmie sobie do serca ich wskazówki i nasi uczniowie będą odsuwali od siebie zagrożenia XXI wieku, w tym uleganie negatywnym wpływom innych osób, sprawianie przykrości za pomocą internetu, który nie może stać się ważniejszy od świata rzeczywistego.
„Kocham ojczyznę więcej niż własne serce” Kardynał Stefan Wyszyński
Tegoroczne uroczystości poświęcone 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęliśmy 8 listopada o godz. 11.11 wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Jako szkoła włączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej przez MEN i z dumą zabrzmiał nasz hymn narodowy. Następnie uczniowie klas VI-VIII zaprezentowali pięknie przygotowany pod kierunkiem p. Barbary Wądołowskiej montaż słowno- muzyczny o trudnej i bolesnej drodze narodu polskiego ku wolności, drodze, która po 123 latach niewoli szczęśliwie pozwoliła powrócić Polsce na mapę Europy i świata. Radość z tych wydarzeń wyrażona została m.in. recytacją poezji patriotycznej:
„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.”- doniośle i z przyjemnością prezentowano tego typu treści. Po części artystycznej rozpoczęliśmy „Patriotyczne śpiewanie”. Mottem w b.r. sz. były słowa Oskara Kolberga „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Już po raz trzeci włączyliśmy się w tę ideę wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Z radością i entuzjazmem zaśpiewaliśmy znane i lubiane pieśni marszowe i wojenne. Jako społeczność szkolna w kolejnych latach złożyliśmy zobowiązanie, że będziemy kontynuować to wielopokoleniowe śpiewanie. Dowód na to stanowił piątkowy wieczór, kiedy licznie zgromadzili się rodzice, dziadkowie, przedstawiciele Gminy Kolno oraz goście. Nasi wychowankowie - uczestnicy zespołu „Il canto” uświetnili pięknym i wzruszającym śpiewem zorganizowany po raz drugi „Wieczorek patriotyczny”. Pieśni były przeplatane recytacją wierszy opiewających umiłowanie Ojczyzny i walki o wolność. Oprawę artystyczną zapewnili opiekunowie grupy Państwo Anna i Paweł Podeszwikowie. Występy zakończyły się pięknym występem Pani Ani, która na życzenie widzów wykonała wzruszającą pieśń pt. „Ja to mam szczęcie”. O słodki akcent tego spotkania zadbały Panie z Rady Rodziców i koła Gospodyń Wiejskich przygotowując przepyszne ciasta.
Przesłaniem naszych przedsięwzięć jest oddanie hołdu naszej ojczyźnie, zaszczepienie miłości do Polski i polskości w młodym pokoleniu oraz zachowanie pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolność ojczyzny. Jak podkreślił na zakończenie Wójt Gminy Kolno - Pan Józef Bogdan Wiśniewski „Była to piękna, wspólnie przeżyta lekcja patriotyzmu”
11 listopada delegacja uczniów, nauczycieli i dyrektor szkoływraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Czerwonem. Braliśmy udział w mszy świętej za ojczyznę, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz pod pomnikiem bohaterów walczących za nasz kraj.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców
na Wieczorek patriotyczny
w dniu 8 listopada 2019 r. o godz. 19 00
w siedzibie naszej szkoły.
W programie:
- Koncert patriotyczny grupy Il Canto, Organizatorzy
- Recytacja wierszy patriotycznych
Aktywnie włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Podjęliśmy działania upamiętniające wydarzenia i postacie, które zapisały się w naszej historii lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku do bohaterów.
25 października 2019 r. uczniowie klas starszych, dyrektor, nauczyciel historii oraz wychowawcy naszej placówki odwiedzili lokalne miejsca pamięci, aby zgłębić, przypomnieć ich historię. Udaliśmy się na miejsce rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów - oddziału kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i jego dowódców, gdzie uporządkowaliśmy pomnik, zapaliliśmy znicze i oddaliśmy cześć bohaterom.
Później odwiedziliśmy cmentarz znajdujący się w lokalnej parafii w miejscowości Łosewo, gdzie zapaliliśmy znicze zakupione ze zbiórki zorganizowanej przez uczniów szkoły. Uporządkowaliśmy także miejsce śmierci żołnierzy AK przy pomniku w Piasutnie Żelaznym.
W ramach tej akcji zaprosiliśmy lokalnego, naocznego uczestnika zesłań na Sybir - Pana Mariana Paliwodę, który 29 pażdziernika podzielił się z nami wiedzą dotyczącą deportacji polskich obywateli na Sybir - popartą własnymi, bolesnymi doświadczeniami, wspomnieniami z czasów pobytu w „nieludzkiej ziemi”. Chcemy, aby dzięki takim spotkaniom pamięć o tragedii zesłańców Sybiru żyła i łączyła kolejne pokolenia.
30 pażdziernika zorganizowaliśmy wyjazd do Wizny i Strękowej Góry, by przypomnieć i rozszerzyć wiedzę z zakresu obrony Wizny trwającej od 7 do 10 września 1939 r., bitwy określanej mianem polskich Termopil ze względu na dysproporcję sił. Oddaliśmy cześć bohaterom, zwiedziliśmy miejsca pamięci położone w pięknej okolicy przy połączeniu Biebrzy z Narwią, związane z heroiczną obroną polskich żołnierzy przed niemieckim najeźdźcą. Zobaczyliśmy m.in. pomnik - ruiny schronu obserwacyjnego i pamiątkowy obelisk oraz grób żołnierzy kapitana Władysława Raginisa, a także murale przedstawiające jego żołnierzy na wizneńskich budynkach (w tym odwzorowanie zdjęcia z 10.09.1939 r.), miejsce punktu polskiej linii obrony.
Były to dni obfitujące w niecodzienne lekcje historii, zajęcia w terenie, dzięki którym ważne elementy historii i bohaterowie walczący o naszą Ojczyznę na pewno nie zostaną zapomniani.
15 października w naszej szkole panował wyjątkowy klimat. Obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej i tradycyjnie już odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. W akademii uczestniczył proboszcz parafii w Łosewie ks. Gabriel Jastrzębski i rodzice uczniów.
Najmłodsze dzieci zaprezentowały swoje umiejętności odpowiadając na przygotowane przez wychowawczynię zadania. Wykazały się m.in. znajomością hymnu, liczenia, śpiewania i wiedzą ogólną w zagadkach. Po takim „sprawdzianie” odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar a następnie włączenie ich przez symboliczne pasowanie do grona uczniów naszej szkoły dokonane przez Panią Dyrektor.
Z okazji święta pracowników oświaty samorząd uczniowski przygotował montaż słowno-muzyczny dedykowany „tym, którzy prowadzą do źródeł wiedzy”. W formie zabawnych scenek wprawili zebranych w radosny nastrój, kończąc swój występ życzeniami. Do podziękowań przyłączyła się Pani Dyrektor i przedstawicielki rady rodziców. W uznaniu nauczycielom za kształcenie i wychowywanie uczniów, podziękowały życząc owocnej i satysfakcjonującej pracy. Wyróżnieni nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali nagrody dyrektora.
Dzień był ważny w kalendarzu szkoły, szczególnie dla pierwszoklasistów i ich rodziców, ale także nauczycieli, którzy tego dnia od podopiecznych otrzymują wdzięczność w formie miłych słów, wierszy, piosenek i kwiatów.
W dniu 25 września 2019 r. uczniowie klas II-VI wraz z opiekunami i przewodniczącą Rady Rodziców uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do stolicy Podlasia.
Pierwszą atrakcją był spektakl muzyczny „Akademia Pana Brzechwy” w Studium Wokalno-Aktorskim, oparty na motywach utworów tego pisarza. Podczas musicalu mogliśmy podziwiać umiejętności uzdolnionej absolwentki naszej szkoły. Dodatkową atrakcję stanowiło wzięcie udziału w zabawach z uczestnikami programu artystycznego. Następnie udaliśmy się do Centrum Zabaw „Fabryka Misia”, gdzie uczniowie mieli do dyspozycji trampoliny, gry, pokoje tematyczne, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji, przy których mogli aktywnie spędzić czas.
Z kolei odwiedziliśmy Muzeum Wojska, gdzie podzieleni na dwie grupy wiekowe obejrzeliśmy z zainteresowaniem ekspozycje instytucji w oparciu o podstawę programową, co jest szczególnie istotne w roku 80. rocznicy wybuchu II wojny św. Podczas interaktywnego zwiedzania z przewodnikiem uczniowie włączali się w dyskusję, wykazując się wiedzą historyczną na temat umundurowania, wyposażenia oraz uzbrojenia wojska z XX wieku. Uczestnicy mieli okazję poszerzyć wiedzę z czasów wojennych i międzywojennych, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu.
Po wizycie w muzeum udaliśmy się do ZOO „Akcent”, by wzbogacić wiedzę o życie zwierząt i obserwować je z bliska. Szczególne zainteresowanie wzbudził niedźwiedź i żubry. Podczas spaceru zatrzymaliśmy się przy zabytkowym Pałacu Branickich, określanym jako Wersal Podlasia, którego początki sięgają XVI wieku. Budowla otoczona jest reprezentacyjnym parkiem „Planty”, w którym usytuowane są m.in. podświetlane fontanny.
Po wyczerpującym dniu i posiłku, udaliśmy się w drogę powrotną. Wycieczka była atrakcyjna, umożliwiła integrację grupy, aktywne i wartościowe spędzenie czasu.
W czwartek 12 września przeprowadzono wybory do nowego składu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/2020. Uczniowie klas oddali swój głos na jednego, wybranego kandydata spośród uczniów oraz jednego nauczyciela jako opiekuna.
Kandydaci to uczniowie o min. dobrej ocenie z zachowania oraz aktywni w działaniu na rzecz klasy bądź szkoły.
Po podliczeniu wszystkich głosów skład SU prezentuje się następująco:
- Marcin Panasiuk kl. VII
- Patrycja Niedziołka kl. VI
- Julia Pupecka kl. VI
- Natalia Kokoszko kl. VIII
- Dominika Matuszczak kl. IV
Opiekunem samorządu została Pani Małgorzata Korzep.
Gratulujemy !
Potrzeba w naszej Ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich - o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego narodu.
(Kard. S. Wyszyński)
Już po raz 9. organizowane były obchody rocznicy rozczłonkowania 110 Zapasowego Pułku Ułanów w Janowie. W br. przypadły 15 września i nadano im nazwę „Hubal – historia prawdziwa”. Co roku jako społeczność szkolna bierzemy udział w tej lokalnej uroczystości, która sprawia, że spotykają się niezwykli ludzie.
Po mszy św. polowej wysłuchaliśmy przemówień gości, wśród których byli m.in. posłowie na sejm RP, wójt gminy Kolno, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przygotowaną część artystyczną, podczas której pięknie recytowali wiersze o bohaterach, przedstawili rys historyczny związany z pułkiem, sytuacją w Polsce podczas kampanii wrześniowej. Nie zabrakło informacji o tym, że minęła 80 rocznica wybuchu II wojny św. Inscenizację uświetniały piosenki, w większości śpiewane z zespołem „Borkowiacy”. Po występie oddaliśmy hołd bohaterom, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz przy pomniku poświęconemu dowódcom pułku. Mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację rozwiązania pułku oraz wziąć udział w pikniku patriotycznym, wspólnie z rodziną ppłk. J. Dąbrowskiego.
Była to niezwykła lekcja historii, patriotyzmu w miejscu pamięci w Janowie, upamiętniającym tych, którzy walczyli o wolną Polskę.
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
8 września 2019 r. mieliśmy zaszczyt współorganizować ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie pod patronatem pary prezydenckiej. W bieżącym roku szkolnym gminne czytanie odbyło się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowie. Nie mogło więc zabraknąć przedstawicieli naszej społeczności szkolnej i lokalnej.
Po przemówieniach Wójta gminy Kolno - Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem Pani Teresy Aliny Skrodzkiej rozpoczęło się prezentowanie wybranych utworów. Na czele z Panem Wójtem pięcioro nauczycieli oraz kilkanaścioro uczniów przeczytało nowelę B. Prusa pt. „Katarynka”. Jakież było zaskoczenie, gdy podczas prezentowania fragmentu utworu o tytułowym instrumencie usłyszeliśmy dźwięki katarynki, a po odczytaniu noweli pojawił się prawdziwy kataryniarz – Pan Włodzimierz Niewitecki z Karkoszy. Z pewnością większość miała okazję zobaczyć ten instrument po raz pierwszy. Chętni mogli spróbować gry na tym niezwykłym, rzadko spotykanym w dzisiejszych czasach – instrumencie oraz porozmawiać z niezwykłym gościem. Fragmenty kolejnych dwóch nowel odczytali: Proboszcz Parafii w Łosewie ks. Gabriel Jastrzębski, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora i OSP z Janowa.
Takie akcje z pewnością są zachętą do poznawania i popularyzowania polskiej literatury, łączącej pokolenia, pielęgnującej przeszłość Ojczyzny, uwrażliwiającej na drugiego człowieka oraz do wartościowych spotkań. Jak stwierdził Umberto Eco – „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Kolejny rok szkolny2019/2020 rozpoczęliśmy 2 września mszą świętą celebrowaną przez Proboszcza Parafii NSJ w Łosewie – ks. Gabriela Jastrzębskiego w intencji naszej społeczności szkolnej. Ksiądz przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących nauki, postaw.
Pani Aneta Roman po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu serdecznie powitała gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: ks. Proboszcza, radnych gminy Kolno, radnego gminy Mały Płock, a zarazem rodzica naszego ucznia, sołtysów, uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, a szczególnie dzieci z oddziału przedszkolnego, wskazując na ich znaczącą rolę w procesie nauczania i wychowania. Odczytała list wójta gminy Kolno, Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego, szczególnie podkreślając docenianie przez szkołę i organ prowadzący efektywnej pracy uczniów, zwieńczonej sukcesami. Pogratulowała uczennicom, które zostały laureatkami ogólnopolskiego konkursu literackiego – Patrycji N. i jej siostrze Martynie, już absolwentce szkoły, uhonorowanej również nagrodą wójta podczas wakacyjnej sesji Rady Gminy. Wyrazy uznania skierowała również do rodziców dziewczynek.
W trakcie uroczystości uczniowie wzorowo zaprezentowali część artystyczną, przeplataną piosenkami o wakacjach i szkole, nawiązującą również do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Swoją ciekawą prezentacją montażu słowno-muzycznego zaciekawili zgromadzonych, za co otrzymali zasłużone brawa uznania. Do przygotowujących nauczycieli skierowała wyrazy podziękowania. Prowadząca uroczystość przedstawiła informacje dotyczące organizacji roku szkolnego. Zwróciła uwagę na właściwe postawy, rolę wartości, życzliwości, szacunku do drugiego człowieka. Zachęcała do systematyczności, wytężonej pracy dla dobra swojej przyszłości, a nie wyłącznie dla ocen, nauczycieli, rodziców czy też samych wyników. Motywowała do rozwijania zdolności, wykorzystywania w pełni swoich możliwości. Wspomniała, że praca wykonywana z radością, chęcią przynosi najlepsze rezultaty.
Prowadząca zakończyła uroczystość słowami Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Życzyła uczniom, by zawsze byli spragnieni wiedzy i tego, żeby ich wysiłki przynosiły satysfakcję, natomiast nauczycielom przede wszystkim wytrwałości, kreatywności, rozwijania swoich umiejętności zawodowych, optymizmu i spokoju w realizacji celów w atmosferze wzajemnego poszanowania. Po akademii szk. uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami.
W dniach 9 - 19 lipca 2019 r. nasi uczniowie uczestniczyli w półkoloniach letnich współorganizowanych przez szkołę w Janowie, Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem oraz Fundację Młodzieży Wiejskiej. Celem zajęć było przede wszystkim stworzenie warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu podczas wakacji.
Półkolonie rozpoczęły się od przedstawienie planu zajęć, zapoznania grupy z programem, regulaminem oraz normami i zasadami zachowania się. Zabawy integracyjne przyczyniły się do lepszego poznania i integracji grupy. Każdego dnia zapewniony był posiłek.
Aby wypoczynek w czasie wakacji przebiegał bezpiecznie, zorganizowano wiele spotkań z przedstawicielami następujących instytucji: Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie, Powiatowej Komendy Policji w Kolnie, Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku, którzy prowadzili zajęcia o tematyce profilaktycznej. Edukatorzy z Nadleśnictwa Nowogród zorganizowali zajęcia edukacyjne. Przedstawicielki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kumelsku przygotowały pokaz pierwszej pomocy. Dzięki tym zajęciom dzieci uzyskały i utrwaliły informacje o bezpiecznym korzystaniu z wielu atrakcji podczas wakacji, najczęstszych przyczynach urazów, uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy, podniosły swój poziom ostrożności i wyobraźni o konsekwencjach nieprzemyślanych działań.
Centralnym punktem wypoczynku był wyjazd do Mazurolandii - Parku Miniatur Warmii i Mazurz stanowiącego atrakcję edukacyjno-rozrywkową, której celem jest przybliżenie bogactwa kulturalnego, etnograficznego i architektonicznego regionów Warmii i Mazur. Uczestnicy wyjazdu mogli również wziąć udział w strefie zabaw.
Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji, a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa. Dzieci brały udział w zajęciach sportowo - ruchowych, mogły korzystać z siłowni, placu zabaw. Uczestniczyły w projekcji filmu, zajęciach plastycznych, literackich i czytelniczych i wielu innych. Gdy pogoda dopisywała, większość zajęć odbywała się na świeżym powietrzu. Na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali wyprawki szkolne. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców wskazuje, iż należy je kontynuować w przyszłym roku.
„Wiedza to skarb, którego nikt nam nie odbierze” – to motto towarzyszyło tegorocznemu zakończeniu roku 2018/2019. Uroczysta akademia miała miejsce 19 czerwca, tuż po mszy św. w kościele w Łosewie. Gościliśmy na niej Księdza Proboszcza, radnych gminy Kolno, rodziców uczniów. Było to wyjątkowe podsumowanie roku, gdyż od wielu lat po raz pierwszy szkołę kończyli ósmoklasiści, których objęła reforma oświaty.
Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu, po czym ósmoklasiści przekazali sztandar szkoły siódmoklasistom, nastąpiło ślubowanie absolwentów. Następnie Pani Dyrektor wręczyła świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy za osiągnięcia w konkursach – m. in. krzewiących idee patrona, za wzorową frekwencję, czytelnictwo, dyplomy wzorowego i bardzo dobrego ucznia, podziękowania za pracę na rzecz szkoły oraz listy gratulacyjne rodzicom. Z kolei najstarsi uczniowie zaprezentowali przygotowany montaż słowno-muzyczny, którym pożegnali szkołę. Starali się wyrazić podziękowania Pani Dyrektor wychowawcom, nauczycielom za poświęcony czas, przekazaną wiedzę, wszystkim pracownikom szkoły. Spędzili w niej aż 10 lat, włączając oddział przedszkolny i tzw. „zerówkę”. Młodsi koledzy pożegnali absolwentów piosenką i pamiątkowymi upominkami.
Po życzeniach i podziękowaniach Pani Dyrektor oraz po ostatnich spotkaniach z wychowawcami w br. szkolnym uczniowie udali się na wypoczynek wakacyjny.
Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę. (św. Augustyn)
W dniach od 6 do 8 czerwca br. miłośnicy podróżowania z klas V – VIII uczestniczyli w trzydniowej wycieczce na południe Polski. Celem wyjazdu było głównie poznanie dziedzictwa kulturowego naszych przodków, ciekawych miejsc przyrodniczych, największego parku rozrywki, integracja grupy.
Wyruszyliśmy bardzo wczesnym rankiem, by po południu dotrzeć do miejsca, gdzie rośnie największe znane w Polsce drzewo – dąb Bartek, liczący ponad 650 lat. Następnie przejechaliśmy do Chęcin. Tu z kolei podziwialiśmy piękno wapiennej jaskini krasowej „Raj”, cechującej się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową. Po długiej podróży udaliśmy się do miejscowości Kwaczała, by zjeść obiadokolację i zakwaterować się w hotelu „Gala”.
Drugi dzień był pełen niezapomnianych wrażeń, zabawy w parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Całodzienny pobyt pozwolił nam poznać cztery strefy tematyczne tego miejsca oraz skorzystać z wybranych, dostosowanych do wieku atrakcji. Najstarsi i najodważniejsi zmierzyli się z najbardziej ekstremalnymi urządzeniami, jak roller costery. Chwile między karuzelami i innymi atrakcjami mogliśmy spędzić w barach, by się posilić i nieco ochłodzić, a także w zależności od zainteresowań - na profesjonalnych pokazach cyrkowych, iluzjonistycznych, widowiskach w stylu western show, w kinie 7D.W radzeniu sobie z upałem pomagało korzystanie z fontann i atrakcji wodnych. Wieczorem zmęczeni, ale też zadowoleni udaliśmy się do miejsca zakwaterowania, by zjeść obiadokolację i spędzić miło czas z koleżankami i kolegami, między innymi wspólnie oglądając mecz przy pizzy.
Ostatniego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu udaliśmy się do drugiej stolicy naszej Ojczyzny. Spędzenie w niej czasu można uznać za żywą lekcję historii. Wraz z przewodnikiem podziwialiśmy Stare Miasto, wzgórze Wawel położone na lewym brzegu Wisły. Dodatkową atrakcję stanowił ziejący ogniem smok wawelski. Zwiedziliśmy najczcigodniejszy kościół w Polsce - Katedrę Wawelską – bazylikę archikatedralną św. Stanisława i Wacława – miejsce koronacji i pochówku polskich królów. W kryptach byliśmy w miejscu ich spoczynku, a także pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich i innych zasłużonych osób, bohaterów narodowych, wieszczy, jak np. Tadeusz Kościuszko. Podziwialiśmy najsłynniejszy polski Dzwon Zygmunta, którego dotknięcie ręką od serca ma przynieść spełnienie marzenia. Spacerowaliśmy największym średniowiecznym rynkiem w Europie otoczonym Plantami, podziwialiśmy Sukiennice wystawione przez króla Kazimierza III Wielkiego, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki – po wysłuchaniu hejnału z wieży najważniejszej świątyni krakowskiej - Kościoła Mariackiego. Byliśmy przy skwerze pod oknem papieskim, przy którym przejeżdżały bryczki, mieliśmy okazję przebywać w klasztorze franciszkanów, przy ławce, gdzie modlił się papież Jan Paweł II.
Udając się w drogę powrotną, przejeżdżaliśmy przez Ojcowski Park Narodowy (najmniejszy w Polsce), gdzie mogliśmy podziwiać charakterystyczny element Doliny Prądnika - słynną Maczugę Herkulesa w Sułoszowej, znaną dotychczas tylko z podręczników przyrody, w tle - zamek na Pieskowej Skale, a także interesujące formy skalne. Obszar parku budują bowiem wapienie. Poza elementami ujętymi w programie wyjazdu, podczas trasy poznawaliśmy zza okien autokaru inne miejsca, o których opowiadała nam pilotka.
Dzięki tej podróży poszerzyliśmy niewątpliwie swoją wiedzę z zakresu przyrody, historii, poznaliśmy ciekawe miejsca i spędziliśmy miło czas, szczególnie w Energylandii. Chętnie wrócilibyśmy w te miejsca, gdyż wywarły na nas niezapomniane wrażenia. Wycieczka była udana, a spędzony czas pełen wzruszeń i radości.
4 czerwca 2019 dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III pod opieką swoich Pań odwiedziły Państwową Straż Pożarną w Kolnie.Ogn. Karol Malinowski w bardzo profesjonalny i przystępny sposób opowiadał dzieciom o zadaniach, które zawodowo wykonują strażacy. W obecnych czasach strażacy nie tylko gaszą pożary ale także pomagają mieszkańcom podczas klęsk żywiołowych i przy wypadkach drogowych każdy strażak udziela pierwszej pomocy. Wspomniał, także, że czasami ratują życie zwierzętom w różnych trudnych dla nich sytuacjach. Straż pożarna współdziała z innymi służbami ratowniczymi w zakresie likwidacji zagrożeń chemicznych i ekologicznych. Dzieci miały możliwość obejrzenia specjalistycznego sprzętu i wyposażenia samochodów ratowniczych. Dzieci z ogromna radością chciały posiedzieć w wielkich wozach strażackich. Co niektórzy przebierali się w prawdziwe umundurowanie, które okazało się bardzo ciężkie. Wizyta była bardzo miła a przede wszystkim edukacyjna . Dzieci z bliska obejrzały i wysłuchiwały czym zajmują się strażacy. Myślę, że po tej wycieczce będziemy mieli wielu ochotników strażaków w Janowie.
Powered by aSc EduPage